آیت الله مهمان نواز، پدر معنوی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- آیت الله حبیب الله مهمان نواز، كه پدر معنوی خراسان شمالی نام گرفته بود، در اردیبهشت سال 97 چشم از جهان فروبست و با رحلت خود، غم و اندوه را مهمان دل های مردم این خطه كرد.

به گزارش ایرنا، هنگامی كه این روحانی جلیل القدر، از سویی دیگر از خراسان به بجنورد آمد، كسی گمان نمی كرد كه وی پس از اندك مدتی چنین در دل مردمان شمال خراسان جای گرفته و منشاء خدمات معنوی بسیاری برای آنان شده و حتی چراغ تأسیس استان از خانه این عالم ربانی برافروخته گردد.
نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری، سال 1305 در روستای «كاریزك كال» نیشابور در خانواده‌ای كشاورز متولد شد. پدرش از نظر موقعیّت اجتماعی مورد احترام مردم بود و در رفع مشكلات و حل اختلافات آنها نقش بسیار موثری داشت و به دلیل علاقه اش به روحانیت، میزبانی و اكرام روحانیونی را كه به روستا می‌آمدند، بر عهده می گرفت.
حبیب الله مهمان نواز، تحصیلات مقدماتی را در مكتبخانه گذراند و سپس برای تحصیل علوم حوزوی عازم مدرسه گلشن نیشابور و سپس مشهد مقدس شد.
این عالم مجاهد كه 32 سال امامت جمعه بجنورد را بر عهده داشت از محضر اساتیدی مانند شیخ محمدعلی، ادیب نیشابوری، حاج سیدمحمد مدرس بزرگ، حاج شیخ هاشم قزوینی، حاج سید كاظم دامغانی، شیخ حسنعلی مروارید و آیت‌الله حاج میرزاجواد تهرانی كسب فیض كرد.
اواخر دهه 40 آیت الله مهمان نواز به توصیه اساتید خود به شمال خراسان آمد و نخست در شهر بجنورد پیشنمازی مسجد امامی را بر عهده گرفت.
آیت الله مهمان نواز، بر اساس آنچه در كتاب «انقلاب اسلامی در بجنورد» آمده است، چون در دوران تحصیل با سیدعلی امامی، زعیم روحانیت بجنورد و فرزند آیت الله سیدحسن امامی، رفاقت داشت به سرعت با فضای بجنورد آشنایی كامل پیدا كرد.
همچنین به‌ خاطر ایاب و ذهاب به بجنورد در ماه رمضان، حجت الاسلام امامی از او خواست تا كرسی تدریس حوزه‌ علمیه‌ سلطانیه‌ بجنورد را بر عهده بگیرد، كه از سال 1348، به طور رسمی در بجنورد مستقر شد.
این عالم مجاهد در سال 1356 با عزیمت حجت‌الاسلام سیدعلی امامی از بجنورد و اقامت در مشهد، زعامت روحانیت بجنورد را عهده دار شد و امور حوزه بجنورد را سر و سامان داد.
آن حوزه در آن ایّام 20 طلبه داشت و مدرسان آن، علاوه بر آیت‌الله مهمان‌نواز، حجت الاسلام بلاغی، شیخ حسین محمدی و رضایی بودند.
در دوران نهضت اسلامی، مهمان‌نواز به دلیل فعالیت‌های خود، چندین بار از سوی ساواك احضار و اخطارهای جدّی به او داده شد.
در سال 1357 و همزمان با اوج‌گیری مبارزات مردم ایران با رژیم پهلوی، فعالیت مبارزاتی آیت‌الله مهمان‌نواز نیز وسعت بیشتری پیدا كرد. در این زمان طلاب جوان بجنوردی مقیم قم و مشهد، جامعه‌ فرهنگیان و جوانان حوزه‌ سلطانیه و مسجد امامی به منزل او رفت و آمد می‌كردند.
با گسترش راهپیمایی‌های مردمی علیه رژیم پهلوی در سال 57، مرحوم مهمان نواز به عنوان نماینده‌ جامعه‌ روحانیت در اكثر راهپیمایی‌ها حضوری فعال داشت. وی نخستین روحانی ساكن بجنورد بود كه در تجمعات مردم و سخنر‌انی‌ها، خواهان سقوط رژیم سلطنتی پهلوی شده بود.
منزل آیت‌الله مهمان نواز به كانون تجمع مبارزان بجنورد با رژیم پهلوی تبدیل شده بود و به همین دلیل در مهر 1357 ماموران رژیم پهلوی به منزل وی هجوم برده و آنرا به آتش كشیدند اما او توانست با كمك دوستان و همسایگان از این اتفاق جان بدر برده و بگریزد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آیت الله مهمان نواز با حكم امام راحل (ره) به امامت جمعه بجنورد برگزیده شد كه این عنوان را تا سال 1391، داشت.
وی نقشی كلیدی هم در تاسیس استان خراسان شمالی داشت و در واقع نخستین بارقه های ارتقای منطقه به استان در منزل این عالم بزرگوار روشن شد.
در چند سال قبل از تأسیس استان برخی از مهمترین جلسات ستاد مردمی توسعه شمال خراسان در منزل وی برگزار می شد و رهنمودهای آن عالم بزرگوار نقش مهمی در پیشرفت مراحل مختلف تأسیس استان داشت و از این رو لقب پدر معنوی خراسان شمالی نیز برخاسته از همین تلاش ها و تدابیر بود.
4 دوره نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از حوزه های انتخابیه خراسان و نیز خراسان شمالی در كارنامه مرحوم آیت الله مهمان نواز ثبت شده است.
آیت الله مهمان نواز در نگاه رهبر معظم انقلاب نیز جایگاهی خاص داشت و معظم له در سفر تاریخی هشت روزه خود به خراسان شمالی در مهرماه 91، با حضور در منزل آیت الله مهمان نواز، از وی كه بیمار بود، عیادت كردند.
اهالی بجنورد كه چهل سال خاطره مشترك با او داشتند پس از كناره گیری مهمان نواز از امامت جمعه بجنورد، كه به دلیل بیماری و ضعف جسمانی اتفاق افتاد، آیین بزرگداشت باشكوهی برای تقدیر از خدمات او برگزار كردند.
آیت الله حبیب الله مهمان نواز دوم اردیبهشت سال 97 دار فانی را وداع و به دعوت حق لبیك گفت.
رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیتی كه به مناسبت درگذشت این عالم ربانی صادر كردند چنین فرمودند: «عالم با عمل و مردمی و با صداقت، صفت حقیقی و قطعی این روحانی بزرگوار بود».
رهبر انقلاب در پیام خود افزودند: «ایشان در دوران انقلاب پیشگام و پناه مردم و در دوران جمهوری اسلامی راهنما و شریك تلخ و شیرین زندگی آنان بود».
همچنین مقامات و شخصیت‌های تراز اول كشوری از جمله رئیس جمهوری، رئیس مجلس خبرگان رهبری، رئیس قوه قضاییه، تولیت آستان قدس رضوی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام‌های جداگانه ای رحلت آیت الله مهمان نواز را تسلیت گفتند.
ب/5132

سرخط اخبار استان‌ها