۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۷:۵۶
کد خبر: 83249465
T T
۰ نفر
97، سال خودكفایی بنزین

تهران- ایرنا- آرزوی دیرینه خودكفایی در تولید بنزین و تبدیل كشور به صادركننده این فرآورده با گذشت بیش از 100 سال از عمر صنعت نفت با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس و طرح های جدید پالایشی در سال 97 محقق شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در سالی كه گذشت با بهره برداری از طرح های جدید پالایشی میزان تولید بنزین از مرز روزانه 100 میلیون لیتر عبور كرد و بدین ترتیب، نه تنها شكاف بین تولید و مصرف از بین رفت، بلكه میزان تولید از مصرف بیشتر شد.
به گفته «علیرضا صادق‌آبادی»، مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در سال ٩٧ میانگین مصرف روزانه بنزین ٨٧ میلیون لیتر و میانگین تولید در بهمن سال ٩٧ روزانه ١٠٣ میلیون لیتر بوده كه این ارقام نشان‌دهنده فاصله مطلوب تولید و مصرف است.
ایران در سال های گذشته ناچار به واردات 10 تا 20 میلیون لیتر بنزین در روز بود اما امسال پس از راه اندازی فازهای پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس و همچنین چند طرح توسعه در پالایشگاه هایی مانند بندرعباس توانست به خودكفایی رسیده و واردات را متوقف كند.
نكته قابل توجه این است كه در آغاز به كار دولت یازدهم، ایران واردكننده بنزین و گازوییل بود، اما با تلاش های انجام شده در طول فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم ایران در تولید این دو كالای استراتژیك به خودكفایی رسیده است.

** ثبت ركورد تولید روزانه 105 میلیون لیتر بنزین
در سال 97 با عبور از مرز تولید روزانه 100 میلیون لیتر ركوردی جدید در صنعت نفت به ثبت رسید و گامی مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته شد.
آمارها نشان می دهد میزان تولید بنزین كشور به روزانه 105 میلیون لیتر رسیده است كه نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 67 درصدی دارد.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی در بهمن امسال با تشریح جزئیات افزایش تولید، گفت: ظرفیت تولید بنزین كشور در آبان ‌ماه پارسال، 63 میلیون لیتر در روز بود كه این مقدار در دی‌ ماه با تثبیت تولید در فاز یك پالایشگاه ستاره خلیج فارس 24 درصد افزایش یافت و به 78 میلیون لیتر در روز رسید.
وی، ظرفیت تولید بنزین در نیمه نخست امسال را 95 تا 97 لیتر در روز اعلام كرد و ادامه داد: اكنون در حال آماده‌سازی برای افزایش ظرفیت تولید بنزین و یك جهش بزرگ هستیم.
به گفته مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با تولید روزانه حدود 105 میلیون لیتر بنزین در كشور افزون بر تامین نیاز داخل، حدود 20 میلیون لیتر نیز تفاوت تولید و مصرف در نیمه دوم سال وجود داشت.

** تكمیل بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی در دولت های یازدهم و دوازدهم
عامل اصلی جهش در تولید بنزین كشور، تكمیل و راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس است كه با عزم دولت های یازدهم و دوازدهم به سرانجام رسید. این پالایشگاه، بزرگترین طرح پالایشی كشور برای تولید بنزین به شمار می رود.
قرارداد ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اواسط دهه 1380 به امضا رسید و قرار بود با هدف افزایش تولید بنزین و خودكفایی كشور در این فرآورده راهبردی، در مدت چهار سال ساخته شود اما این هدف محقق نشد و ساخت آن به دلیل تحریم و سوءمدیریت طبق برنامه پیش نرفت و بارها به تاخیر افتاد.
در نهایت، در دولت یازدهم بخش هایی از مرحله نخست این پالایشگاه به بهره برداری رسید و در تیرماه امسال نیز فاز 2 با حضور رییس جمهوری به طور رسمی راه اندازی شد كه با راه اندازی آن تراز تولید و مصرف بنزین در كشور، مثبت شد. فاز سوم نیز در بهمن امسال راه اندازی شد.
سه فاز این پالایشگاه از ظرفیت تولید روزانه 36 میلیون لیتر بنزین و 14 میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو 4 اتحادیه اروپا برخوردار است؛ با انجام طرح های مطالعاتی قرار شده كه فاز چهارم این پالایشگاه نیز ساخته شود.

** ناكامی دشمنان در تحریم بنزین
با توجه به سیاست «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا كه تلاش می كند از همه ابزارها برای اعمال فشار به ایران استفاده كند، در صورت ناتوانی كشور در تولید بنزین، بدون شك، مقامات آمریكایی به سراغ تحریم صادرات بنزین به ایران نیز می رفتند اما با توجه به راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، این ابزار فشار از دستان آمریكا خارج شده است.
پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس برگ برنده ایران در زمان تحریم به شمار می رود كه علاوه بر حفظ خودكفایی، برنامه های تحریم بنزین و بحران آفرینی در كشور را ناكام گذاشته است.
پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در شرایطی راه‌اندازی شد كه ممكن بود با وجود افزایش مصرف بنزین، واردات این فرآورده با مشكل روبرو شود.
وزیر نفت نیز در این باره گفته است: افزایش 38 میلیون لیتری تولید بنزین كشور باعث شد تا این بار، آمریكا نتواند درباره تحریم و منع ورود بنزین به ایران صحبت كند.

** جلوگیری از خروج 5.4 میلیارد دلار ارز از كشور در شرایط تحریم
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از زمان راه اندازی مرحله نخست آن در اردیبهشت سال 1396 تا پایان خرداد امسال، از خروج پنج میلیارد و 400 میلیون دلار ارز جلوگیری كرد.
این پالایشگاه روزانه حدود 15 میلیون دلار بابت تولید سه فرآورده بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع آن در داخل، ارز ذخیره می كند.
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در این باره گفت: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس روزانه 24 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو تحویل می‌دهد كه اگر ارزش هر لیتر را 50 سنت در نظر بگیریم، مجموع آن برابر با 15 میلیون دلار در روز می‌شود.
«علیرضا صادق‌آبادی» افزود: این پالایشگاه از زمان افتتاح فاز نخست آن تا ابتدای تیرماه، سه میلیارد و 700 میلیون لیتر بنزین،‌ یك میلیارد و 700 میلیون لیتر نفت‌گاز، 500 میلیون لیتر گاز مایع و 9 میلیارد لیتر سایر فرآورده را تولید كرده است.
مجموع این تولیدات، حدود پنج میلیارد و 400 میلیون دلار ارزش دارد كه به همین میزان، از خروج ارز جلوگیری شده است.

** بستر سازی برای صادرات بنزین از طریق بورس انرژی
با توجه به مثبت شدن تراز تولید بنزین، شرایط برای صادرات بنزین در حال آماده سازی است بطوری كه طرح هایی در دست اجراست تا بنزین مازاد از طریق بورس انرژی به بازارهای خارجی صادر شود.
قرار است صادرات بنزین در سال آتی پس از تثبیت وضعیت مصرف داخلی و شناسایی بازارهای هدف منطقه ای آغاز شود.
مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی نیز در این باره گفت: با توجه به راه اندازی فاز 3 پالایشگاه ستاره خلیج فارس، طرح های صادرات و ذخیره سازی بنزین مازاد را در دستور كار داریم و می توان از ظرفیت بورس انرژی استفاده كرد.
به نظر می رسد همه شرایط برای تبدیل ایران به صادركننده این فراورده آماده شده، اما تنها تهدیدی كه وجود دارد اوج گیری مصرف در داخل است.
تردد میلیون ها خودروی بی كیفیت كه بالاتر از میزان استاندارد، بنزین مصرف می كنند عامل تهدیدكننده ای برای تراز مصرف سوخت كشور به شمار می رود.
در صورتی كه فكری برای ارتقای كیفیت مصرف سوخت خودروهای داخلی نشود نه تنهای رویای صادرات بنزین بر باد می رود بلكه كشور دوباره به واردكننده بنزین تبدیل خواهد شد.
اقتصام**2022**9189

سرخط اخبار اقتصاد