صنعت نفت گچساران از دیروز تا امروز

گچساران - ایرنا - صنعت نفت گچساران كه سابقه بیش از هشت دهه فعالیت دارد در طول عمر خود با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده است.

به گزارش ایرنا، این صنعت با تجربیاتی مانند استخراج، تولید و صادرات از سوی بیگانگان، پایداری در برابر رژیم ستمشاهی با اعتصاب های كمرشكن، بمباران مناطق نفتخیز، تكیه بر توان نیروهای داخلی برای استقلال و تحریم ها روزهای تلخ و شیرینی زیادی را پشت سر گذاشته است.
كاركنان شركت نفت گچساران این روزها در حالی برای برگزاری جشن شصت و هشتمین سالروز ملی شدن صنعت نفت آماده می شوند كه به ادامه تولید ثروت ملی در این صنعت حیاتی ایمان دارند.
سالروز ملی شدن صنعت نفت كه در 24 اسفند سال 1329 هجری خورشیدی در مجلس شورای ملی مطرح و در 29 اسفند همان سال به تصویب رسید فرصتی برای بازخوانی خدمات متقابل صنعت نفت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.
ملی شدن صنعت نفت رویدادی است كه با اراده ملت و نخبگان ملی گرا و با حمایت روحانیان مبارز آن زمان شكل گرفت و منجر به پیروزی تاریخی برای ایران در برابر استعمار انگلیس شد.
ریشه های این جنبش پس از سال های اشغال ایران از سوی قوای متفقین و ایجاد خواست عمومی برای رهایی از انقیاد بیگانگان جوانه زد و با ایده موازنه منفی «دكتر محمد مصدق» مبنی بر جلوگیری از اعطای امتیاز استخراج نفت به دولت های خارجی صاحب نقشه راهی نظری شد.
شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران یكی از پنج شركت بهره بردار بزرگ نفتی در كشور است كه 20 درصد نفت كشور را تولید می كند مانند دیگر مناطق نفتخیز در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وابسته به بیگانگان بود.
این شركت یكی از شركت‌های مهم زیر مجموعه شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب ایران است.
این شركت 10 واحد بهره برداری، پنج كارخانه نمك‌زدایی در مدار، 2 كارخانه نمك‌زدایی در دست اقدام، 11 ایستگاه فشار و تزریق گاز، سه مجتمع بزرگ پالایشگاهی گاز و گازمایع، سیستم گاز آغار و دالان مشتمل بر 12 دستگاه شیرگاه و لخته گیر مایع و چندین واحد آزمایشگاه شیمیایی، 6 واحد آبرسان، حدود 110 تفكیك گر سرچاهی و بوستری، 3 ایستگاه برق فشار قوی و بیش از 6700 كیلومتر خطوط لوله از قطر 4 تا 52 اینچ دارد.
منطقه نفتخیز گچساران نخستین بار در سال‌های 1302 و 1303 هجری شمسی، توسط كنسرسیوم دارسی مورد مطالعه قرار گرفت.
استخراج نفت از میدان گچساران در سال 1318 هجری شمسی از چاه شماره سه این شهرستان آغاز شد.
نخستین محموله صادراتی نفت گچساران در سال 1346 از تلمبه خانه گوره مشهور به قلب نفت ایران راهی جزیره خارك شد.
** ملی شدن صنعت نفت زمینه ساز قطع دست بیگانگان از صنعت نفت
مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران می گوید: ملی شدن صنعت نفت، دست بیگانگان را از درآمدهای نفتی كوتاه كرد.
هوشنگ صیدالی افزود: تصویب این قانون زمینه را برای كاهش وابستگی صنعت نفت به بیگانگان فراهم كرد.
وی بیان كرد:شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران با اعتصاب كارگران نفت و تقدیم 30 شهید در سنگر تولید هنگام بمباران و در جبهه ها نقش مهمی در عزت ملی طی چهار دهه عمر پر بركت انقلاب اسلامی داشته است.
صیدالی افزود: پیش از ملی شدن صنعت نفت تنها 16 درصد حق السهم ایران از درآمد نفت بود و منابع انرژی ایران به طور امتیازی در اختیار انگلیسی ها قرار داشت.
** دستاورد نظام جمهوری اسلامی
مدیرعامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران با بیان اینكه تعداد چاه های حفر شده نفت و گاز گچساران 72 درصد افزایش یافت گفت: 583 حلقه چاه تولیدی و تزریقی بعد از پیروزی انقلاب در این شركت احداث شده است.
هوشنگ صیدالی افزود: هم اكنون 813 حلقه چاه تولیدی و تزریقی در این شهرستان وجود دارد.
وی با بیان اینكه این شركت دارای هفت واحد نمك زدایی است گفت: چهار واحد نمك زدایی با ظرفیت اسمی 330 هزار بشكه در روز پس از انقلاب ساخته شده است.
صیدالی اظهار داشت: ساخت 2 كارخانه گاز و گاز مایع و یك ایستگاه پیش تراكم، با ظرفیت اسمی یكهزار و 370 میلیون فوت مكعب در روز از دیگر دستاوردهای این شركت پس از انقلاب است.
وی ادامه داد: این در حالی است كه پیش از پیروزی انقلاب در این شركت تنها كارخانه ان جی ال 900 راه اندازی شده بود.
صیدالی گفت: قرار گرفتن تلمبه خانه گوره و چندراهه نفت خام صادراتی كشور در حوزه عملیات این شركت، گچساران را به قلب صادرات نفت خام كشور تبدیل كرده است.
وی ابراز كرد: پیش از انقلاب در این شركت واحدهای تقویت فشار وجود نداشت.
صیدالی ساخت 14 ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز با ظرفیت اسمی یكهزارو 853 میلیون فوت مكعب در روز، چهار دستگاه تفكیك گر سیار، 26 تفكیك گر سر چاهی را از دیگر دستاوردهای این شركت پس از انقلاب اعلام كرد.
وی بیان كرد: استقرار سیستم‎های مدیریتی كیفیت، زیست محیطی، ایمنی و بهداشت حرفه ای، مدیریت كیفیت ویژه صنایع نفت وگاز و تمدید اعتبار آنها طی سال های متوالی در شركت نفت گچساران صد درصد محقق شده است.
صیدالی گفت: 138 طرح سرمایه ای با اعتباری بیش از 90 هزار میلیارد ریال پس از پیروزی انقلاب از سوی این شركت و مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفتخیز شركت ملی نفت در این شركت انجام شده است.
صیدالی ایجاد فرصت های شغلی فراوان برای اشتغال در طرح های پیمانكاری و نیز فراهم آمدن زمینه توسعه و پیشرفت شغلی صنعتگران و كسبه و رونق اقتصادی عمومی در شهرستان گچساران را از نتایج فعالیت های صنعت نفت در این شهرستان دانست.
شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران دارای 16 مخزن در مدار است كه عمده تولید نفت از مخازن گچساران ، بی بی حكیمه و رگ سفید-2 انجام می شود.
مخازن بینك، گلخاری، نرگسی، چلینگر، پازنان-2، منصور آباد، سیاهمكان، گرنگان، سولابدر، ‌چهاربیشه، رودك، كیلوركریم و خویز نیز به ترتیب چهارمین تا شانزدهمین مخازن در مدار این شركت محسوب می شوند.
** اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی
مدیرعامل شركت بهره برداری و نفت و گاز گچساران گفت: 30 هزار فعالیت پس از پیروزی انقلاب برای تحقق اقتصاد مقاومتی در این شركت انجام شده است.
هوشنگ صیدالی افزود: عمده قطعات و تجهیزات مورد نیاز این شركت از خارج كشور تامین می شد كه با آغاز تحریم ها متخصصان داخلی با توان داخلی كار قطعه سازی را شروع كردند.
وی ابراز داشت:تعمیر قطعات مورد نیاز شركت نفت و گاز گچساران بیشترین تعداد این فعالیت ها را تشكیل می دهد.
وی با اشاره به تحریم های ناجوانمردانه دشمنان بیان كرد: خودكفایی در ساخت و تعمیر قطعات مورد نیاز صنعت نفت گامی بلند به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی و خودكفایی ملی است.
مدیرعامل شركت بهره برداری و نفت و گاز گچساران تصریح كرد: تاكنون چهار هزار قطعه مورد نیاز این صنعت از سوی متخصصان این شركت بومی سازی شده است.
صیدالی افزود: این قطعات از سوی شركت های داخلی و كارگاه مركزی شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران طراحی و ساخته شده است.
وی بیان كرد: روزانه بیش از 10 قطعه مورد نیاز این صنعت از سوی متخصصان این شركت طراحی و ساخته می شود.
وی اظهار داشت: وابستگی صنعت نفت به قطعات مورد نیاز در خارج از كشور به كمترین میزان خود رسیده به طوری كه در سال گذشته بیش از یكهزار و 700 قطعه در این شركت تولید شد.
** گام در مسیر خودكفایی
وی افزود: هم اكنون بیش از 80 درصد از قطعات این صنعت در داخل كشور تولید می شود.
مدیرعامل شركت بهره برداری و نفت و گاز گچساران گفت: این كالاها شامل هفت دستگاه خودرو اطفاء حریق، یك دستگاه چاه پیما، مخازن تحت فشار، انواع روغن و مواد شیمیایی مورد نیاز صنعت نفت، دستگاهای سرد كننده و كولر، فیلترهای صنعتی، انواع پمپ و ماشین آلات فرایندی و قطعات كمپرسورها و نشت بندها و یاتاقان و بیرینگ و لاستیك خودرو های سبك و سنگین است.
صیدالی گفت: پیچیده ترین قطعاتی كه در تجهیزات و ماشین آلات دوار قرار می گیرند در داخل كشور ساخته می شوند و به طور حتم هیچ قطعه ای نیست كه ما نتوانیم آن را بسازیم.
صیدالی ادامه داد: این شركت برای ایجاد اشتغالزایی تمام تلاش خود را برای حمایت سازندگان داخلی انجام خواهد داد.
**اجرای طرح های عام المنعه
مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: تاكنون شركت نفت گچساران 119 پروژه عام المنفعه را در مناطق محروم و كمتر توسعه یافته در این شهرستان اجرا و در این راستا، واحدهای آموزشی، ورزشی، بهداشتی و خدماتی را احداث كرده است.
هوشنگ صیدالی اظهار داشت: این تعداد طرح با اعتباری بیش از یكهزار و 953 میلیارد و 633 میلیون ریال در مناطق محروم و كمتر توسعه این شهرستان اجرا شد.
وی بیان كرد: این پروژه ها شامل 52 پروژه بهداشتی، درمانی و خدماتی، 16 طرح راه و جاده سازی، 17 طرح عمران روستایی، 9 طرح عمران شهری، هفت پروژه ورزشی و 9 پروژه آموزشی ، فرهنگی و هنری بوده است.
مدیرعامل شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب تاكید كرد كه چهار درصد از هزینه توسعه و نگهداشت مخازن نفتی ،در زمینه مسئولیت های اجتماعی مناطق نفت خیز هزینه می شود.
احمد محمدی برای نیمه اول سال 98، به طرح توسعه و نگهداشت 28 مخزن نفتی در محدوده جغرافیایی مناطق نفتخیر جنوب اشاره كرد و گفت: بر اساس مصوبات شورای ملی اقتصاد ،چهار درصد از هزینه این طرح ها صرف مسئولیت های اجتماعی مناطق خواهد شد.
وی بیان كرد: از طرح توسعه و نگهداشت 28 مخزن نفتی در محدوده جغرافیایی مناطق نفتخیر جنوب ، 11 مخزن در گستره عملیاتی شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران توسعه می یابند كه بسته های قراردادی توسعه این مخازن در سال 98 انجام می شود.
محمدی تصریح كرد كه انرژی نفت در همه بخش های توسعه ای كشور نقش دارد.
وی گفت: انجام مسئولیت های اجتماعی نیاز به برنامه ریزی دقیق و منسجم دارد و فعالیت های این حوزه باید متناسب با توسعه پایدار به گونه ای باشد كه مردم نتایج آن را در زندگی خود احساس كنند.
وی بر اجرای طرح های توسعه ای بخش نفت در گچساران تاكید كرد و اظهار داشت: با اجرای طرح های توسعه مخازن نفتی در گچساران ، زمینه اشتغال شمار زیادی جوان بیكار فراهم می شود.
مدیرعامل شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب از تلاش مدیر عامل، مدیران و كاركنان شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در تحقق برنامه های تولید نفت قدردانی كرد.
محمدی با اشاره به جایگاه گچساران به عنوان منطقه حیاتی و اقتصادی انرژی كشور گفت: گچساران به دلیل داشتن مخازن عظیم نفتی بویژه تلمبه خانه گوره به عنوان پایانه صادرات نفت مناطق نفت خیز جنوب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
محمدی گفت: رعایت هر سه عنصر ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در شركت های تابعه شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب باید نهادینه شود.
وی ابراز كرد: اختصاص امتیاز به نخبگان صنعت نفت در همه رشته ها یكی از برنامه های كاری پیش روی شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب است.
مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: حوزه فعالیت این شركت در چهار استان كهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، فارس و بوشهر واقع شده است.
صیدالی ایجاد فرصت های شغلی فراوان برای اشتغال در طرح های پیمانكاری و نیز فراهم آمدن زمینه توسعه و پیشرفت شغلی صنعتگران، كسبه و رونق اقتصاد عمومی در گچساران از نتایج فعالیت های صنعت نفت در این شهرستان دانست.
وی با تاكید بر اجرای برنامه های توسعه ای در این شهرستان ، تكمیل ساختمان پنج طبقه شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران، نوسازی ناوگان ترابری متناسب با عملیات بهسازی و توسعه جاده های واحدهای عملیاتی و ترفیع چارت های سازمانی این شركت را خواستار شد.
شهرستان 124 هزار نفری گچساران در جنوب استان كهگیلویه و بویراحمد واقع است.
8143/6110

سرخط اخبار استان‌ها