۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۶:۵۷
کد خبر: 83249455
T T
۰ نفر
شوشتر شهري زيبا با قدمتي كهن

اهواز - ايرنا - شهرستان شوشتر با سازه هاي آبي ثبت جهاني،تمدني غني،طبيعت رويايي،بقاع متبركه ،صنايع دستي و مردمان خونگرم آغوش باز نموده تا پذيراي حضور گردشگراني داخلي و خارجي باشد.

به گزارش ايرنا دارالمومنين شوشتر، از شهرهاي قديمي و بسيار زيباي ايران است كه در دامنه‌ي كوه‌هاي زاگرس قرار داشته كه از آب و هوايي مطلوب و طبيعتي زيبا برخوردار است كه آن را به يكي از بهترين مقاصد گردشگري جنوب غرب كشور، در چهار فصل سال به‌ويژه ايام نوروز تبديل كرده است.
سازه هاي آبي شوشتر
سازه هاي آبي تاريخي شوشتر مجموعه اي به هم پيوسته از پل ها، بندها، آسياب ها، آبشارها، كانال ها و تونل هاي عظيم هدايت آب هستند كه در ارتباط با يكديگر كار مي كنند و در دوران هخامنشيان تا ساسانيان براي بهره گيري بيشتر از آب ساخته شده اند؛ در سفرنامه ژان ديولافوآ باستان شناس فرانسوي از اين محوطه به عنوان بزرگ ترين مجموعه صنعتي پيش از انقلاب صنعتي ياد شده است.
آثار باستاني اين سازه هاي آبي ،با عنوان «نظام آبي تاريخي شوشتر» به صورت يكجا به عنوان دهمين اثر ايران در فهرست ميراث جهاني يونسكو با شماره 1315 به ثبت رسيد.

**پل بند لشكر
پل بند لشكر، يكي ديگر از آثار تاريخي و جاذبه‌هاي گردشگري شهرستان شوشتر است كه قدمت آن به دوران ساسانيان بازمي‌گردد.
اين سازه‌ي تاريخي با مصالحي چون ماسه سنگ و ملات ساروج ساخته شده و داراي طولي بالغ بر 124 متر است. ارتفاع اين پل در قسمت‌هاي مختلف، متغير است اما به طور ميانگين داراي بلندايي حدود 8 متر و 35 سانتي‌متر است.
پل بند لشكر، يكي از دروازه‌هاي شوشتر بوده است كه اين شهر را به شهر عسگر مكرم، متصل مي‌كرد.

**نهر داريون شوشتر
نهر داريون، از ديدني‌هاي شگفت‌انگيز و قابل توجه شهرستان شوشتر است كه اين نهر در شهر شوشتر از «رود شطيط» جدا مي‌شود و دوباره پس از پيمودن مسيري، به آن متصل مي‌شود.
در زير قلعه‌ سلاسل، سر دهانه‌ي نهر قرار گرفته و در دوران گذشته، آن را از داخل قلعه و با كمك ميراب‌ها، كنترل مي‌كردند.
نهر داريون داراي قدمتي برابر با قرن پنجم پيش از ميلاد و دوران پادشاهي داريوش اول است

**برج كلاه فرنگي شوشتر
در مركز شهر شوشتر، در كنار رود كارون و در نزديكي يكي ديگر از آثار تاريخي كشور به نام «بند ميزان»، عمارتي تاريخي و ارزشمند قرار گرفته است كه از آن به «برج كلاه‌فرنگي شوشتر»، ياد مي‌شود. قدمت اين برج متعلق به دوران حكومت قاجاريان است كه سازندگان آن را به صورت هشت‌ضلعي طراحي و ساخته‌اند. جالب است بدانيد كه فاصله‌ي بخش زيرين اين بناي تاريخي كه برج روي آن قرار دارد، با سطح زمين برابر با 4 متر است. حال با احتساب ارتفاع هفت متري برج، كلاه‌فرنگي شوشتر داراي بلندايي برابر با 11 متر خواهد بود. ساكنين بومي شوشتر معتقد هستند كه در زمان حكومت قيصر روم يا شاپور ساساني، از آن به عنوان مقر ديده‌باني استفاده مي‌شد كه امر نظارت بر امور و فعاليت كارگران كه در بند ميزان مشغول به كار بوده‌اند، صورت مي‌گرفت.

**خانه مستوفي شوشتر
خانه‌ مستوفي از عمارت هاي تاريخي شهرستان شوشتر و يكي از آثار ارزشمند ايران كهن است كه كارشناسان بناهاي تاريخي، قدمت آن‌ را به دوران حكومت پادشاهان قاجار نسبت داده‌اند.
اين بناي ارزشمند تاريخي متعلق به يكي از تجار مشهور شوشتر به نام «محمدعلي مستوفي» است كه براساس سبك معماري مرسوم در اواخر پادشاهي قاجاريه و در زمان مظفرالدين شاه، در بافت قديمي اين شهرستان ساخته شده است. معمار اين عمارت، طرح نخستين آن‌ را به شكل عمارتي متشكل از دو بخش داخلي و بيروني طراحي كرده است. اين خانه‌ي تاريخي بهره‌مند از چشم‌اندازي بسيار زيبا و منحصربه‌فرد نسبت به رود شطيط و پل‌بند قديمي شادروان است كه خود نمونه‌ي بارزي از هنر و استادي معماران و هنرمندان در ايران كهن به شمار مي‌رود. امروزه با داير شدن بخش‌هاي مختلفي از جمله موزه خانه‌ي مستوفي، رستوران، مركز صنايع دستي و عكاسخانه در اين مجموعه‌ي تاريخي، آن را به عنوان يكي از جاذبه‌هاي گردشگري شوشتر مي‌شناسند.

**قلعه سلاسل شوشتر
در شمال شوشتر و روي صخره‌ بسيار بزرگ، يكي ديگر از آثار تاريخي اين شهرستان قرار دارد كه از آن به «قلعه‌ي سلاسل»، ياد مي‌شود. برخي از كارشناسان ساخت اين دژ مستحكم و تاريخي را در دوران حكومت ساسانيان عنوان كرده و براين باور هستند كه احتمالا همزمان با سال «پل بند شادروان»، احداث شده است. قلعه سلاسل در دوران مختلف بارها مورد تعمير و بازسازي قرار گرفته است. گفته مي‌شود كه در گرداگرد آن و از شرق تا غرب، خندقي جهت جلوگيري از نفوذ دشمن و نيز تامين آب مورد نياز قلعه، كنده شده بود.
قدمت ساخت «قلعه سلاسل شوشتر»، برابر با دوران حكومت ساسانيان و احتمالا همزمان با ساخت «پل بند شادروان» است

**پل بند شادروان
در شمال غربي شوشتر و روي رودخانه‌ي «كارون» يا «شطيط»، يكي از ديدني‌هاي تاريخي استان خوزستان قرار گرفته است كه مردم آن را به نام «پل بند شادروان»، مي‌شناسند.
اين اثر تاريخي از ديد برخي از كارشناسان لقب كهن‌ترين پل ايران را نيز به خود اختصاص داده و قدمت آن به دوران حكومت ساسانيان و سلطنت شاپور ساساني، بازمي‌گردد.
اين پل جمعا از 87 دهانه ساخته شده كه 44 دهانه‌‌‌ي آن بزرگ و بقيه كوچك است. البته امروزه تنها 37 دهانه‌ي آن برجاي مانده است كه 9 دهانه در بخش شمال قرار و 28 دهانه در بخش جنوبي پل است.

**باغ خان شوشتر
باغ خان، مجموعه‌اي است تاريخي و متعلق به دوران حكومت قاجار كه در فاصله‌اي كمتر از يك كيلومتر از محوطه‌ي تاريخي «آبشارهاي شوشتر»، در بخش غربي «رود گرگر» و در نزديكي بافت قديمي شهر تاريخي شوشتر، قرار دارد. محوطه‌ي باغ بالغ بر يكهزارو 600 متر مربع وسعت دارد كه با قرارگيري درختان به صورت منظم و با قاعده و نظمي خاص، گذرگاه‌هايي براي تردد و عبور ايجاد شده كه خود به زيبايي و جمال باغ افزوده است. درختاني همچون انجير، انار، پرتقال، نارنج، ليموترش، موز، توت و گل‌هايي همچون رز، محمدي، شاه‌پسند، لاله عباسي و گل كاغذي از جمله گياهاني است كه در اين باغ تاريخي، وجود دارد و فضايي دلچسب و ديدني را ايجاد كرده است.

**مسجد جامع شوشتر
مسجد جامع شوشتر، يكي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري و از مكان‌هاي مذهبي در اين شهرستان است كه باستان‌شناسان با توجه به وجود كتيبه‌اي كهن، دوران ساخت آن را به زمان ولايت امام حسن عسگري (ع)، نسبت مي‌دهند.
اين بناي تاريخي با معماري بسيار زيبا و تحسين‌برانگيز كه تزئينات انجام شده در آن فوق‌العاده و چشم‌نواز است، ساخته شده و از مكان‌هاي ارزشمند تاريخي و مذهبي شوشتر، محسوب مي‌شود. گچبري‌هاي هنرمندانه، كنده‌كاري‌ها و آجركاري‌هايي كه با استادي تمام به صورت شلوغ و پرنقش و نگار انجام شده است، اين مكان ديدني را زيبا و تحسين‌برانگيز ساخته و همواره ميزبان گردشگران و مسافران از سراسر ايران است.

**منطقه حفاظت شده كرايي
در 25 كيلومتري از جنوب شرقي شهرستان شوشتر، يكي از مناطق گردشگري تاريخي و طبيعي استان خوزستان قرار دارد كه به «منطقه‌ي حفاظت شده‌ي كرايي نامگذاري شده است.
وسعت اين منطقه نزديك به 40 هزار هكتار است كه رشته‌كوه سياه يا كوه شه در آن قرار گرفته است. پوشش گياهي منطقه‌ي كرايي از نوع مرتعي و در انواع مختلف است كه مي‌توان به بادام كوهي، انجير كوهي، كلخنگ، رمليك، سريم، گز، كاسني، لگومينوز، بارهنگ، بومادران، پونه و درخت كنار اشاره كرد. جانوراني همچون قوچ، ميش، گرگ، تشي، تيهو، كبك، پلنگ و هو نيز در اين منطقه زندگي مي‌كنند. همچنين در اين منطقه مي‌توان آثار باستاني مانند خرابه‌هاي قلعه گره و مقابر چند امامزاده را مشاهده كرد. چشمه‌هاي كرايي مانند راهدار، خرسي، چاه كرا، كرايي قديم و آبگرمك نيز از جاذبه‌هاي طبيعي منطقه‌ي كرايي است كه تماشاي آن‌ها براي علاقه‌مندان به طبيعت‌گردي، مناسب است.
تنگ عقيلي،خانه تاريخي طبيب،خانه سرابي،خانه مقدم،بندميزان،ساحل رودخانه كارون از ديگر جاذبه هاي گردشگري اين شهر تاريخي هستند.
6068/7159

سرخط اخبار استان‌ها