۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۶:۲۹
کد خبر: 83249444
T T
۰ نفر
اعتكاف؛ لحظه ناب با خدابودن

بندرعباس- ایرنا- سنت حسنه اعتكاف در واقع دل كندن از زرق و برق دنیایی و لحظه ناب راز و نیاز و مناجات و دل بستن با خدای متعال است.

به گزارش ایرنا، این سنت حسنه و نیكو با توجه به لحظه های پایانی سالجاری و ورود به سال نو، بهترین زمان برای گریستن و شستن آلودگی گناهان یكساله از دل و بهترین روش برای خود سازی و خداشناسی است تا عاشقان در این فرصت به دست آمده با خلوت با معبود در مدت سه روز رنگ و بویی خدایی بگیرند و به سعادت برسند.
معتكفان از سحرگاه روز سیزدهم تا پانزدهم ماه رجب با گوشه نشینی در خانه های خدا و برای خدا خلوت می كنند تا با زبانی روزه و دلی صاف با خدا سخن بگویند و خدا خریدار حرفایشان باشد.
امسال كه اعتكاف با لحظه های پایانی سال كهنه به نو همراه شده، چه فرصت خوبی است تا به میهمانی خدا برویم و در این محفل عاشقانه عیدی خود را از آن معبود یكتا بستانیم.
خداوند متعال به هركس عنایت ویژه داشته باشد، نظر می كند و بی شك زمان ایام البیض كه اولش با تولد ابوتراب حضرت علی(ع) و آخرش با وفات عقیله بنی هاشم حضرت زینب (س) همراه است بطور قطع با مدد به این بزرگواران و با بندگی خالصانه ، خدا عیدی مان را می دهد.

**اعتكاف جهاد مقدس با خدا
مدیران و كارشناس فرهنگی و پژوهشی تبلیغات اسلامی هرمزگان نیز با اشاره به جایگاه و اهمیت اعتكاف می گویند: اعتكاف جهاد مقدس با خداست.
این عده در گفت و گو با ایرنا می افزایند: سنت حسنه اعتكاف به خاطر خلوت كردن با خدا در واقع بهترین و مهم ترین راه عبادت و بهترین روش برای خودسازی جوانان در مقابله با گناهان است كه می طلبد خانواده ها برای فرهنگ سازی هر چه بیشتر این فریضه معنوی وارد عمل شوند.
آنها بیان داشتند: مراسم معنوی اعتكاف یك اردوی بزرگ عبادی و معنوی است كه این اردوگاه بزرگ تنها ویژه دعا و نیایش نیست بلكه فرصت مناسبی برای نجات از غرق شدن در پیچ و خم های زندگی مادی و دل به نور محبت خدا روشن كردن است.
هرچند تعداد نام نویسی معتكفان در سال گذشته و امسال با توجه به ایام نوروز كمتر از سال های دیگر است اما تلاقی بهار طبیعت با بهار معنویت بسیار زیباتر، شیرین تر و با فضیلت است و تنها كسانی آن را تجربه می كنند كه در این 2 بهار حضور داشته باشند.

*اعتكاف خلوت و پرهیز از كثرت است
معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی تبلیغات اسلامی هرمزگان گفت: مهمترین راه برای عبادت خداوند همان خلوت و پرهیز از كثرت است و هر چه انسان از كثرت فاصله داشته باشد در عبادت كامیاب‌ تر است و اعتكاف هم از همین جهت محترم و معتبر است.
حجت‌الاسلام مسلم پور جمالی افزود: در فرهنگ اسلامي روي آوردن به اعتكاف، افزون بر بهره‌ برداری از فیض معنوي آن، جهادی مقدس است چرا كه این مراسم عبادي معنوي، نقش بسیار مهمي در رویارویي با نفوذ فرهنگ بیگانه ایفا می‌ كند.
وی بیان داشت: رویكرد مردم مومن بویژه جوانان و نوجوانان به‌ سمت مسائل معنوی همچون اعتكاف، باعث تعمیر و آبادانی واقعی مساجد می ‌شود.
این مسوول اظهارداشت: اعتكاف از جمله عبادت های بی‌ نظیر و بی ‌همتا است و به خوبی توانسته مجموعه ای از عبادت های فردی و اجتماعی را در خود جای دهد.
پورجمالی گفت: اعتكاف مخصوص دین اسلام نیست ‏بلكه در ادیان الهي دیگر نیز وجود داشته و در اسلام استمرار یافته است، اگرچه ممكن است در شرع مقدس اسلام پاره‌ای از خصوصیات و احكام و شرایط آن تغییریافته باشد و درباره حدود و شرایط این عبادت در دیگر ادیان، اطلاعات قابل ‌توجهی در اختیار ما نیست.

*8800 نفر در هرمزگان معتكف شدند
مدیركل تبلیغات اسلامی هرمزگان گفت: امسال 8 هزارو 800 نفر دراین استان در مراسم پرفیض اعتكاف شركت و معتكف شدند.
حجت الاسلام علی اكبر انصاری راد افزود: بیشترین آمار نام نویسی اعتكاف امسال در هرمزگان مربوط به شهرستان های میناب و بندرعباس است.
وی بیان داشت: اعزام مبلغ به مراسم معنوی اعتكاف برای برپایی نماز جماعت، احكام و پاسخگویی به شبهه های فقهی معتكفان در دستور كار سازمان تبلیغات اسلامی هرمزگان قرار دارد.
این مسوول اظهارداشت: در سال 96 در مجموع 18 هزار و 251 نفر درهرمزگان معتكف شدند درحالی كه در سال 97 این آمار به علت همزمان با ایام نوروز كاهش بیش از 9 هزار نفری را شاهد بودیم.
انصاری راد گفت: امسال 95 مسجد در استان هرمزگان به مدت سه روز مراسم معنوی اعتكاف درآن برگزار می شود.

** نام نویسی 4114 نفر در میناب برای اعتكاف
رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان میناب نیز از نام نویسی و حضور چهار هزار و 114 معتكف خواهر و برادر در 34 مسجد محوری این شهرستان خبر داد.
حجت‌الاسلام محمد بنی ‌خزاعی افزود: این تعداد شامل 2 هزار و 856 خواهر و یكهزار و 258 برادر است كه بیشترین درصد شركت كنندگان در مراسم امسال به جوانان تعلق دارد.
وی بیان داشت: سنت حسنه اعتكاف یك اردوی بزرگ عبادی و معنوی است كه این اردوگاه بزرگ تنها ویژه دعا و نیایش نبوده بلكه انسانی كه در پیچ و خم‌های زندگی مادی غرق شده، می‌تواند با شركت در این آیین معنوی خود را دریابد و خانه دل را به نور محبت خدا روشن كند.
رییس اداره تبلیغات اسلامی میناب اظهارداشت: اعتكاف در واقع تاثیر بسزایی در ریشه ‌كنی گناهان دارد و فرد معتكف باید با خودسازی از خلق جدا و در مسجد به عنوان پاك‌ترین مكان به راز و نیاز و با اخلاص به حقیقت عبودیت بپردازد.
بنی خزاعی ادامه داد:برگزاری حلقه‌های معرفتی باح ضور روحانیان متخصص كه از دفتر تبلیغات اسلامی قم اعزام می شوند، در مدت سه روز اعتكاف در میناب برگزار می شود.
وی هدف از برگزاری حلقه های معرفتی را آشنایی جوانان با مباحث مذهبی، دینی و آموزه های تربیتی و معرفتی ذكر كرد و گفت: در این مراسم، جوانان با بهره‌گیری از مسائل مختلف دینی و فرهنگی، پاسخ سووال های خود را پیرامون مسائل مختلف خانوادگی و اجتماعی دریافت می ‌كنند.

*حضور بانوان مبلغ در مراسم اعتكاف در هرمزگان
كارشناس امور بانوان تبلیغات اسلامی هرمزگان نیز گفت:‌ بانوان مبلغ به منظور ارائه مشاوره دینی و پاسخگویی به سئوال های معتكفان در مراسم اعتكاف بانوان شهر بندرعباس حضور می‌یابند.
معصومه هوشمند افزود: با توجه به فرا رسیدن ایام البیض اعتكاف و آمادگی مساجد برای برگزاری این آیین معنوی، اداره كل تبلیغات اسلامی هرمزگان به منظور حضور مبلغان زن در این مراسم برنامه‌ ریزی كرده است.
وی بیان داشت: آموزش احكام و انجام مراسم های فرهنگی به مناسبت‌ میلاد حضرت علی (ع) و وفات حضرت زینب (س) از وظایف این مبلغان است.
كارشناس امور بانوان تبلیغات اسلامی هرمزگان با اشاره به این كه مبلغان زن برای حضور در مراسم اعتكاف و تبلیغ دین اعلام آمادگی كرده اند، اظهارداشت: پرداختن به موضوع مهدویت در برنامه‌های فرهنگی و سخنرانی‌ برای معتكفان از محورهای مورد تاكید مبلغان است.
هوشمند گفت: اجرای طرح صالحین و تشكیل حلقه های معرفنی از دیگر برنامه های این مبلغان در مدت سه روز اعتكاف است.

*اعتكاف فرصتی برای تزكیه نفس و بیداری انسان است
سرپرست اداره تبلیغات اسلامی بندرخمیر نیز گفت: مراسم معنوی اعتكاف بهترین فرصت برای تزكیه نفس و بیداری انسان هاست.
حجت الاسلام بیرانوند اظهاركرد: اعتكاف یك عمل تربیتی، معنوی و عرفانی است كه هرچه آداب آن رعایت شود، آثار بیشتری در پی خواهد داشت.
وی به آثار اعتكاف در زندگی فردی انسان اشاره كرد و گفت: كسی كه مدتی برخلاف خواست درونی خویش، خود را در محلی حبس و از بسیاری از امور مانند حرف زدن كه به طور طبیعی تمایل به آن ها دارد، پرهیز كند خود به خود تمرینی است كه انسان را از خواهش های نفسانی دیگر اجتناب كند.
سرپرست اداره تبلیغات اسلامی بندرخمیر با اشاره به فرمایش پیامبر اكرم (ص) در بیان فضیلت اعتكاف افزود: معتكف گناهان را دربند می كشد یعنی فرد خود را مدتی در مكانی محبوس می كند تا به توفیق انس با خداوند و رسیدن به لذت مناجات دست یابد.
بیرانوند با بیان اینكه اعتكاف یكی از روش‌های خلوت با خداوند است، خاطرنشان كرد: دین مبین اسلام به عنوان تئوری كامل و جامع دارای ابعاد مختلف حیات انسان و حركت جامعه به سوی آرمان نهایی است.
وی گفت: رجب ماه بریدن از دیگران و پیوستن به معبود است و طبق روایت ها، ساعت های پرعظمتی در این ماه وجود دارد كه عبادت در آن بر بسیاری از اوقات دیگر فضیلت دارد.

*اعتكاف پویش همگانی برای خوب بودن و خوب ماندن است
رییس اداره تبلیغات اسلامی بندرلنگه نیز گفت: درست است كه اعتكاف یك عمل فردی است اما كاركرد اجتماعی دارد، زیرا یك پویش همگانی برای خوب بودن و خوب ماندن است.
حجت الاسلام محمد فولادی افزود: اعتكاف راهی به سوی خود سازی و خداشناسی و فرصتی برای بازگشت از گناهان و جبران فرصت های از دست رفته است.
وی بیان داشت: اعتكاف، چندین ویژگی دارد نخست اینكه از حیث زمانی در ایام‌البیض ماه رجب برگزار می‌ شود و ماه رجب به خودی خود، یك فرصت استثنایی است و بركات خاص خودش را دارد.
رییس اداره تبلیغات اسلامی بندرلنگه اظهارداشت: در برخی موارد دیده می ‌شود كه مسوولان برگزاری مراسم اعتكاف در مساجد مختلف افراط و تفریط ‌هایی می‌ كنند كه با روح اعتكاف منافات دارد.
فولادی گفت: اعتكاف در خانه خدا یعنی مسجد برگزار می ‌شود و مسجد به خودی خود، بركات ویژه‌ای دارد و روایت های فراوانی در مورد آداب مسجد و نیز خواص رفت ‌و آمد در این مكان مقدس وارد شده ‌است.
وی یاد آورشد: ‌اعزام مبلغ، اجرای برنامه های محوری همچون جشن ولادت حضرت علی (ع)، اجرای اعمال ام داوود، برنامه های قرآنی و برپایی مسابقه فرهنگی از مهم ترین برنامه های تدوین شده در ایام اعتكاف است.
مراسم معنونی و عبادی اعتكاف از 13 تا 15 رجب برابر با 29 اسفند 97 تا دوم فروردین 98 به مدت سه روز در مساجد هرمزگان و سراسر كشور برگزار می شود.
7195/6048

سرخط اخبار استان‌ها