۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۵:۴۲
کد خبر: 83249437
T T
۰ نفر
یك شركت فرانسوی متهم به حمایت از داعش شد

تهران – ایرنا – منابع خبری بامداد چهارشنبه گزارش دادند كه دادگاه فرانسه شكایتی علیه یك شركت این كشور به اتهام حمایت از داعش دریافت كرده است.

به گزارش شبكه خبری روسیا الیوم، تعدادی از شركت ها علیه شركت فرانسوی «تریوس فرانس» به اتهام فروش موادی كه گروه تروریستی داعش برای ساخت مهمات از آن استفاده كرده، شكایت كردند.
مقام های قضایی فرانسه گفتند كه این شكایت مربوط می شود به موضوع فروش ماده «سوربیتول» كه می توان از آن برای تولید سوخت موشك های غیر هدایت شونده استفاده كرد.
طرف هایی كه این شكایت را طرح كردند، گفتند: پس از آزادسازی موصل عراق در سال 2016 یك انبار متعلق به عناصر داعش كشف شده كه در آن ده ها كیسه از ماده سوربیتول نگهداری می شده كه بر روی كیسه ها لوگوی شركت تریوس بوده است.
این گزارش می افزاید: شاكیان این پرونده شركت فرانسوی را متهم به كمك برای ارتكاب به اقدامات تروریستی و حمایت از تروریسم كردند.
از سوی دیگر شركت تریوس اعتراف كرده محموله سوربیتول متعلق به این شركت است اما افزوده كه 45 تن از این ماده را به تركیه صادر كرده؛ اما پس از مدتی این ماده در مناطقی كه تحت كنترل داعش در سوریه بوده پیدا شده است.
طرف هایی كه این شكایت را به دادگاه فرانسه ارائه كردند، همچنین این شركت فرانسوی را متهم كردند كه طی سال 2017 نیز برای دو مرتبه اقدام به ارسال ماده سوربیتول به سوریه كرده یعنی پس از كشف این مواد در انبار داعش در سال 2016 و نتیجه گرفتند كه این شركت به صورت تعمدی این ماده را برای گروه های تروریستی ارسال كرده است.
در همین حال شركت تریوس اعلام كرده كه ارسال این مواد به سوریه قانونی بوده است و پس از اینكه شركت مطلع شده كه مواد برای اهداف دیگری استفاده می شود، ارسال آن را متوقف كرده است.
سال 2017 نیز بیت هس رئیس شركت سیمان و مصالح ساختمانی لافارژ اولسن اعلام كرده بود: این شركت از طریق یك واسطه به گروه تروریستی داعش پول داده است. وی هدف از این اقدام را تامین امنیت كارخانه خود در شمال سوریه اعلام كرد.
شبك**9365**1708