۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲:۴۷
کد خبر: 83249429
T T
۰ نفر
توضیحات همتی درباره ساز وكار تجارت ایران و اروپا

تهران-ایرنا-رییس كل بانك مركزی از ثبت ساز و كار تجارت و تامین مالی ایران و اروپا ( STFI ) به عنوان نهاد ایرانی متناظر با اینستكس اروپایی خبر داد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، دكتر عبدالناصر همتی رئیس كل بانك مركزی با اعلام این خبر افزود: با ثبت این شركت كه در آخرین روز كاری سال جاری انجام شد، انتظار می‌رود این نهاد با همكاری همتای اروپایی خود بتواند در تسهیل تجارت میان ایران و اروپا ایفای نقش نموده و در رفع محدودیت‌های ناشی تحریم های آمریكا موثر باشد.
وی افزود: انتظار مردم و فعالان اقتصادی ایران، عملیاتی شدن هرچه سریع تر این مكانیزم است و ثبت نهاد متناظر ایرانی گام مهمی است كه طرف ایرانی به منظور تسریع در این فرایند برداشته است.
رییس كل بانك مركزی تأكید كرد: همانطور كه قبلا تاكید كردم، بانك مركزی و شبكه بانكی ایران از همه راهكارها برای پاسخگویی به نیازهای شركت ها و فعالان اقتصادی استفاده می كند و ساز و كار مالی ایران و اروپا صرفا یكی از آنهاست.
همتی ابراز امیدواری كرد كه در سال آینده شاهد ایفای نقش مثبت و موثر این مكانیزم باشیم.
نهاد متناظر ایرانی، با سرمایه اولیه یك میلیارد ریال ثبت شده است و به تناسب حجم فعالیت‌های آن منابع مالی لازم در اختیار آن خواهد گرفت.
به دنبال تاسیس اس.پی.وی اروپایی «سازوكار حمایت از مبادلات تجاری» كه توسط سه كشور فرانسه، انگلستان و آلمان با نام «اینستكس» به ثبت رسید و پس از آن مذاكرات فنی و تخصصی بین هیات های ایران و كشورهای مزبور درخصوص جزییات فنی عملیاتی كردن اس.پی.وی فوق انجام شد.
شبك**1983**1392