افت زنگ زرد به مزارع گندم مناطق گرمسيري استان نفوذ كرد

ياسوج - ايرنا - معاون بهبود توليدات كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد با هشدار نسبت به نفوذ آفت زنگ زرد به مزارع گندم شهرستان هاي گرمسيري استان ، از كشاورزان خواست كه اقدام هاي لازم براي كاهش و از بين بردن اين آفت را هر چه سريعتر انجام دهند.

شهرام عسكري سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: بيماري زنگ زرد گندم در مناطق گرمسيري استان مشاهده كه با توجه به بارندگي هاي پيش رو ، كشاورزان بايد براي مقابله با اين آفت مزارع خود را پايش كنند.
وي نگفت كه در چند هكتار از مزارع گندم مناطق گرمسيري استان آفت زنگ زرد شيوع پيدا كرده است.
وي بيان كرد: جهاد كشاورزي در شهرستان ها آماده همكاري با كشاورزان براي مقابله با اين آفت است.
عسكري عنوان كرد: آفت زنگ زرد از جمله بيماري‌هاي محصول گندم است كه در مواقعي كه مزرعه داراي رطوبت بالا باشد، شرايط براي شيوع آن مساعد مي‌شود و در روزهايي كه بارش‌ها در استان روند افزايشي داشته احتمال شيوع آن نيز قوت گرفته است.
وي افزود: با افزايش بارندگي‌هاي اخير ، رطوبت براي رشد اين بيماري بسيار مناسب شده است و كشاورزان بايد به طور مداوم از مزارع خود بازديد كرده و در صورت مشاهده آلودگي در هر كيفيت و مقدار با كارشناسان سازمان جهاد كشاورزي مشورت كرده و راهنمايي‌هاي لازم را دريافت كنند.
كهگيلويه ،گچساران، باشت،چرام، لنده و بهمئي شهرستان هاي گرمسيري ،استانكهگيلويه و بويراحمد هستند.
عسكري اظهار كرد: عامل بيماري زنگ زرد گندم قارچي به نام puccinia striiformis است كه يكي از مهمترين بيماري‌هاي گندم در دنيا و ايران محسوب مي‌شود و در زمان شيوع، موجب خسارت مي‌شود.
وي گفت: علائم بيماري زنگ زرد در روي برگ‌هاي جوان به صورت جوش يا تاول‌هايي به رنگ زرد مايل به نارنجي ظاهر شده سپس اين جوش‌ها به هم پيوسته و نوارهايي در امتداد رگبرگ‌ها در هر دو سطح برگ نمايان مي‌شود.
در سال زراعي جاري در استان بيش از يك صد هزار هكتار گندم ديم و آبي، بيش از 32 هزار هكتار جو ديم و آبي و افزون بر 2 هزار و 500 هكتار كلزا زير كشت رفته است.
در سال زراعي گذشته هشت هزار و 666 تن بذر اصلاح شده در استان توليد شد.
سال زراعي 96-97 حدود 40 هزار تن گندم بصورت تضميني از كشاورزان كهگيلويه و بويراحمد خريداري شد.
سالانه 910هزار تن انواع محصولات كشاورزي در استان 720 هزار نفري كهگيلويه و بويراحمد توليد مي‌شود.
استان 270 هزار هكتار زمين كشاورزي دارد كه 80تنها هزار هكتار آن آبي است.
7531/1662

سرخط اخبار استان‌ها