تاكيد معاون اول رييس جمهوري بر كمك به سيل زدگان گلستان

گرگان - ايرنا - اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري در تماس با استاندار گلستان بر كمك به سيل زدگان اين استان تاكيد كرد.

به گزارش سه شنبه شب خبرنگار ايرنا اسحاق جهانگيري در اين تماس ابتدا گزارش كاملي از آخرين وضعيت سيل و خسارات ناشي از آن را از سيدمناف هاشمي استاندار گلستان دريافت و سپس بر بكارگيري همه امكانات به منظور كمك به مردم و جبران خسارت تاكيد كرد.
استاندار گلستان همچنين در تماس هاي جداگانه با رحماني فضلي وزير كشور و نوبخت معاون ريييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه گزارشي از آخرين وضعيت سيل در استان ارائه داد.
به گزارش ايرنا نماينده ولي فقيه در گلستان و امام جمعه گرگان هم در تماس با استاندار در جريان آخرين وضعيت خسارت هاي ناشي از بارش شديد باران و وقوع سيل و اقدامات صورت گرفته در اين استان قرار گرفت.
سيدكاظم نورمفيدي در اين تماس با اشاره به بارش كم سابقه باران در گلستان از استاندار خواست با آمادگي كامل ستاد مديريت بحران از همه امكانات و ظرفيت ها و در صورت نياز با درخواست كمك از مسوولان كشوري براي كاهش خسارات بهره گيري شود.
استاندار گلستان نيز گفت كه ضمن حضور در مناطق آسيب ديده استان با آماده‌ باش كامل نيروهاي امدادي جهت رسيدگي فوري و امدادرساني به مصدومان و خسارت ‌‌ديدگان اقدامات لازم به عمل آمده است.
به گفته هاشمي طي 35 ساعت گذشته افزون بر 290 ميلي متر باران در گلستان باريد.
وي خاطرنشان كرد: سيلاب در گلستان تلفات جاني نداشت اما خسارات زيادي برجاي گذاشته است.
استاندار افزود: حجم آب رودخانه ها و سدهاي شرق گلستان دو برابر شده و تمام مناطق استان بويژه شهرستان هاي مينودشت، كلاله، گنبدكاووس، آق قلا، بندرتركمن و گميشان درگير سيلاب شده اند.
هاشمي با بيان اينكه 200 روستاي استان گلستان بر اثر سيل دچار مشكل شده اند، اظهار كرد: ماشين آلات سپاه، ارتش و راهداري در حال تلاش جهت باز كردن محورهاي مسدود شده استان هستند.
استاندار گلستان اظهار كرد: خسارت ناشي از سيل به گلستان تاكنون يك هزار و پانصد ميليارد ريال برآورد شده و رقم دقيق پس از بررسي گزارشات تعيين مي شود.
هاشمي تصريح كرد: طي 24 ساعت گذشته 233 ميلي متر باران در گنبد و كلاله باريد كه اين ميزان با پنجاه درصد بارندگي ساليانه اين شهرستان ها برابري مي كند.
وي با اشاره به همكاري استان هاي همجوار خاطرنشان كرد: شاهد همكاري استانداران سمنان و خراسان شمالي بوده ايم.
استاندار يادآور شد: تلاش داريم مانع ورود روان آبها از خراسان شمالي به گلستان شويم و آن را به سمت آب بندان ها و زمين هاي كشاورزي هدايت كنيم.
هاشمي گفت: تلاش داريم آبها را از گنبد تا آق قلا به سمت مزارع كشاورزي هدايت كنيم تا مانع ورود به شهرهاي آق قلا، بندرتركمن و گميشان شود.
3014/2729

سرخط اخبار استان‌ها