۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱:۳۲
کد خبر: 83249419
T T
۰ نفر
حمایت پمپئو از حذف واژه «اشغالی» از بلندی های جولان سوریه

تهران – ایرنا – مایك پمپئو وزیرخارجه آمریكا روز سه شنبه از حذف واژه «اشغالی» برای بلندی های جولان سوریه در گزارش سالانه حقوق بشر این كشور حمایت كرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی تركیه، وزیرخارجه آمریكا كه در بین خبرنگاران صحبت می كرد، در پاسخ به این سوال كه آیا حذف واژه «اشغالی» در گزارش سالانه حقوق بشر این كشور یك اشتباه سهوی بوده یا نه، گفت: امیدوارم كه هر عبارتی در این گزارش به صورت صحیح و آگاهانه استفاده شده باشد و این گزارش حقایق را منعكس كند.
پمپئو افزود: این گزارش با اهداف سیاسی تهیه نشده بلكه برای ثبت نقض حقوق بشر در سرتاسر جهان تهیه شده است.
وی در پاسخ به این سوال كه اگر این گزارش واقعیت ها را منعكس می كند پس آیا به این معنی است كه شما دیگر ارتفاعات جولان را اشغالی نمی دانید، گفت: این گزارش حقایقی در خصوص چگونگی رصد وقایع از سوی ما را منعكس می كند.
وزیرخارجه آمریكا در ادامه گفت: ما معتقدیم كه این گزارش كاملا درست است و ما از آن حمایت می كنیم.
پیش تر «مایك كوزك» رئیس دفتر دمكراسی، حقوق بشر و كارگری آمریكا در تشریح گزارش سالانه خود از واژه اشغالی برای بلندی های جولان استفاده نكرد.
وی در پاسخ به خبرنگاری كه پرسید در سال گذشته نوار غزه، سرزمین های فلسطین و بلندی های جولان به عنوان سرزمین های اشغالی نامیده می شد؛ اما اكنون گفته اید كه از سوی اسرائیل كنترل می شود، گفت: درباره شرایط سرزمینی باید گفت كه این مساله حقوقی است نه انسانی. می خواهیم فقط درباره وضعیت حقوق بشر در آن سرزمین گزارش دهیم. چه سرزمینی اشغالی باشد یا نباشد، معنای قانونی دارد. آنها تشكیلات مختلف اختیارات گوناگون دارند و برای مشخص كردن تمام مناطق شرایط دشواری خواهد بود.
رژیم صهیونیستی در جریان جنگ 1967 میلادی با اعراب منطقه جولان كه متعلق به سوریه بود را اشغال كرد.
شبك**9365**1708