۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۰:۱۹
کد خبر: 83249391
T T
۰ نفر
استعفاي نظربايف روس ها را هم متعجب كرده است

مسكو - ايرنا - استعفاي نورسلطان نظربايف از مقام رئيس جمهوري قزاقستان باتوجه به روابط بسيار گسترده روسيه و اين كشور آسياي ميانه روس ها را هم متعجب كرده است.

به گزارش ايرنا، نورسلطان نظربايف پس از حدود 30 سال حكومت بر قزاقستان كه از دوره شوروي سابق آغاز شده بود، روز سه شنبه در اقدامي از پيش اعلام نشده در تلويزيون اين كشور ظاهر شد و گفت كه از اين مقام كناره گيري خواهد كرد.
روسيه و قزاقستان روابط گسترده اي دارند كه به آن مشاركت راهبردي مي گويند بنابراين اعلام استعفاي نظربايف از مقام رئيس جمهوري قزاقستان و جانشيني قاسم ژومارت توكايف به سرعت در راس خبرهاي روسيه قرار گرفت و مقامات و چهره هاي سرشناس روسيه را وادار به واكنش به اين موضوع كرد.
برخي رسانه هاي روسيه اعلام كردند كه نظربايف پيش از اعلام تصميم خود تلفني با ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه گفت وگو كرد و او را در جريان اين موضوع قرار داد.
با اين حال امروز دميتري پسكوف سخنگوي رئيس جمهوري روسيه در جمع خبرنگاران واكنشي به اين پرسش كه پوتين و نظربايف در چه مورد گفت وگو كردند، نشان نداد و تنها گفت كه نمي تواند محتواي اين گفت وگو را فاش كند.
روسيه و قزاقستان طولاني ترين مرز خشكي جهان را دارند كه بيش از هفت هزار كيلومتر است.
دو كشور داراي روابط بسيار خوبي هستند و در واقع مي توان گفت كه در بين جمهوري هاي شوروي سابق، با توجه به تنش هاي اخير ميان مسكو و مينسك، روسيه بهترين روابط را با قزاقستان دارد.
دو كشور در عرصه هاي مهمي همچون فضايي و انرژي همكاري گسترده اي دارند و روسيه پس از فروپاشي شوروي، پايگاه فضايي بايكانور را سالانه 119 ميليون دلار از قزاقستان اجاره كرده است و شهردار اين شهر و رئيس پايگاه فضايي را دو طرف منصوب مي كنند.
روسيه و قزاقستان، در چارچوب جامعه كشورهاي مشترك المنافع (همسود)، پيمان امنيت جمعي و اتحاديه اقتصادي اوراسيا هم همكاري تنگاتنگي دارند و در مذاكرات براي حل مسائل درياي خزر در چارچوب گفت و گوهاي پنج كشور ساحلي خزر نيز مواضع يكسان داشتند.

**ديدگاه مقامهاي روس درباره استعفاي نظربايف
والنتينا ماتويينكو رئيس شوراي فدراسيون روسيه عالي ترين مقام روس بود كه امروز درباره استعفاي نظربايف از مقام رئيس جمهوري قزاقستان اظهار نظر كرد.
او در سفر به منطقه اورنبورگ روسيه (واقع در مرز با قزاقستان)درباره استعفا نظربايف به خبرنگاران گفت: اين خبر جدي و غيرمنتظره بويژه براي استان اورنبورگ است كه در مرز با قزاقستان واقع شده است.
وي خاطرنشان كرد كه قصد دارد امروز با قاسم ژومارت توكايف كفيل رئيس جمهوري قزاقستان تلفني گفت وگو كند.
ماتويينكو خاطرنشان كرد: قزاقستان در دوره اي كه توكايف كفيل رئيس جمهور است در دستان فرد مطمئني قرار دارد، او همكار من و رئيس مجلس سنا است و چهره حكومتي برجسته و ديپلماتي خوب به حساب مي آيد كه در آموزشگاه بين المللي بي سابقه اي دوره روابط بين الملل(دانشگاه روابط بين الملل مسكو) را گذرانده است.
وي با بيان اينكه نمي دانم كه آيا توكايف نامزدي خود را در انتخابات رياست جمهوري اعلام خواهد كرد يا نه، اضافه داشت: نظربايف را سياستمداري با حكمت و تدبير مي دانم با ابتكار او اتحاديه اقتصادي اوراسيا بنا شد ضمن اينكه براي تحكيم و گسترش روابط روسيه و قزاقستان تلاش هاي زيادي كرد.

**روابط روسيه و قزاقستان در دوره كفالت توكايف توسعه مي يابد
كنستانتين كاساچوف رئيس امور بين المللي شوراي فدراسيون روسيه نيز معتقد است كه در دوره اي كه توكايف كفيل رئيس جمهوري قزاقستان است، هيچ خطري روابط مستحكم روسيه و قزاقستان را تهديد نمي كند.
وي كه با كانال تلويزيوني «ومسته-اف.ام» روسيه گفت وگو مي كرد از توكايف به عنوان يك سياستمدار كاركشته ياد كرد و افزود: دو روز پيش با توكايف در آستانه ديدار كردم و وي تاكيد كرد كه عزم راسخ داد تا روابط روسيه و قزاقستان همه جانبه توسعه يابد.
سناتور روس خاطرنشان كرد كه توكايف در روسيه فردي شناخته شده است و شريك ديرينه و مطمئن مسكو از جمله در عرصه همكاري هاي پارلماني محسوب مي شود.
لئونيد كالاشنيكوف رئيس كميسيون امور كشورهاي همسود و همگرايي اوراسيايي دوماي روسيه نيز معتقد است كه تعيين توكايف به عنوان كفيل مقام رئيس جمهوري قزاقستان براي روسيه اتفاق خوبي است.
وي خاطرنشان كرد: با كفيل رئيس جمهور قزاقستان آشنا هستم و در مجمع پارلماني جامعه همسود و مجمع پارلماني پيمان امنيت جمعي با يكديگر همكاري كرده ايم.
وي با بيان اينكه توكايف شخص بسيار باتدبير و حكيمي است، اظهار كرد: از اينكه وي به اين مقام رسيده خوشحالم، توكايف فردي مسئوليت پذير است.
گفتني است، قاسم ژومارت توكايف روز 17 ماه مي سال 1953 در شهر آلماتي پايتخت سابق قزاقستان بدنيا آمد.
او در سال 1970 در دانشگاه روابط بين الملل مسكو وابسته به وزارت خارجه اتحاد جماهير شوروي (در مسكو) مشغول به تحصيل شد.
وي از سال 1975 با پايان تحصيل در دانشگاه مگيمو در وزارت خارجه شوروي مشغول بكار شد و سپس به سفارت شوروي در سنگاپور فرستاده شد.
توكايف در سال 1992 به عنوان معاون وزير خارجه قزاقستان منصوب شد و دو سال پس از آن وزير خارجه اين جمهوري تازه استقلال يافته از شوروي شد.
در سال 2011 توكايف معاون دبير كل سازمان ملل شد و سپس مدير كل بخشي از سازمان ملل در ژنو و نماينده دبير كل اين سازمان در كنفرانس خلع سلاح شد.
وي در سال 2013 رئيس مجلس سناي قزاقستان شد.
اروپام*391*1346**

سرخط اخبار جهان