يك مقام سوري:گردشگري سوريه 50 ميليارد دلار خسارت ديده است

تهران – ايرنا – 'محمدرامي مرتيني' وزير گردشگري سوريه گفت: از سال 2011 تاكنون 50 ميليارد دلار به بخش گردشگري كشور خسارت وارد شده است.

مرتيني روز سه شنبه در گفت و گو با خبرگزاري روسي اسپوتنيك افزود: در سال 2010 شمار گردشگران ورودي به سوريه از هفت ميليون و 500 هزار نفر فراتر رفته بود و حدود هفت ميليارد دلار در سوريه هزينه كردند.
وي اضافه كرد: در طول سال هاي جنگ، هزار 468 زيرساخت و مركز گردشگري از جمله 365 هتل و هزار و 103 رستوران از چرخه خدمات رساني خارج شد و 403 زيرساخت گردشگري به طور كامل يا جزئي ويران شد و بيش از 260 هزار فرصت شغلي مستقيم و غير مستقيم از دست رفت.
مرتيني تصريح كرد: ورود گردشگران خارجي غير از گردشگران ديني از ابتداي بحران به شكل گسترده اي كاهش يافت.
وي اظهارداشت: نقش تمدني، انساني و ارزشي سوريه در اين چند سال با بدترين و شديدترين انواع تجاوزهاي تروريستي روبرو بود.
وزير گردشگري سوريه بيان كرد: بخش گردشگري از نخستين بخش هاي اقتصادي سوريه بود كه در اين بحران آسيب ديد و شرايط محلي و منطقه اي، تحريم شركت هواپيمايي سوريه، توقف پروازهاي شركت هاي خارجي، توقف ارائه خدمات بيمه اي به مسافران به سوريه، تخريب كلي يا جزئي زيرساخت هاي گردشگري به كاهش شديد ورود گردشگران منجر شد.
مرتيني افزود: سوريه در اين بحران چندساله، بسياري از آثار باستاني، تاريخي و گردشگري خود را از دست داد.
وي اضافه كرد: دو شهر تدمر و حلب كه در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده است بيشترين آسيب را از حملات تروريستي ديدند و برخي سايت هاي باستاني در درعا، حمص، ادلب و منطقه شرقي نيز به ميزان مختلف آسيب ديدند.
بحران سوريه از اسفندماه 1389 با تلاش گروه هاي تروريستي وابسته به غرب و برخي كشورهاي عربي منطقه براي سرنگون كردن دولت بشار اسد آغاز شد.
اين بحران تاكنون شمار زيادي كشته و ميليون ها نفر آواره برجاي گذاشته است.
شبك**6116**1708

سرخط اخبار جهان