۲۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۲۵
کد خبر: 83249243
۰ نفر
به احترام شهر ياورانِ مهاجرِ پايتخت

تهران- ايرنا- خطوط چهره شان با سنشان نمي خواند و پينه هاي دست هايشان نماد پاكيزگي خيابان ها و سرسبزي كلانشهري است كه بيش از هشت ميليون نفر ساكن را در دل خود جا داده است.

برخي با لباس پاكبان و بعضي با لباس هاي ديگر به ايوان شمس آمده اند تا در واپسين روزهاي سال 1397 در كنار همكارانشان در شهرداري تهران ميهمان جشني باشند كه به يمن سال ها فعاليت و كوشش آنان برگزار شده است.
براي نخستين بار به همت معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران جشن آغاز سال نو ويژه كارگران افغانستاني شاغل در شهرداري تهران عصر سه شنبه 28 اسفندماه در فضايي شاد و سرشار از صميميت بين ايرانيان و افغانستاني ها برگزار شد و مديران شهري پايتخت نشان دادند نبايد زحمت كشان پايتخت، از هر مليت و قوميتي را فراموش كرد.
افغانستاني ها حضور پررنگي داشتند، با خانواده آمده بودند و از اينكه مراسمي ويژه آنان برگزار شده بود خوشحال بودند؛ همهمه بين آنان با زبان هاي دري و حتي پشتو از سويي به گوش مي رسيد، از سوي ديگر صداي كودك افغانستاني، حضور اعضاي خانواده اين پاكبانان را نشان مي داد.
شادي و شعف مهاجران افغانستاني وقتي نواي موسيقي محلي ديار احمدشاه مسعود در سالن پيچيد افزون شد؛ صداي ممتد سوت و كف افغانستاني ها همه جا را فرا گرفت و نكته جالب توجه تر اينكه همين افراد كه هنگام پخش موسيقي كشورشان سوت و كف مي زدند، در زمان سخنراني مسئولان ايراني و افغانستاني، با نظم و سكوت كامل شنونده سخنرانان بودند و همراهي كاملي براي برگزاري برنامه داشتند.

*** مرز فرهنگي بين ملت ايران و افغانستان وجود ندارد
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران در اين آيين گفت: باوجود مرز سياسي بين دو كشور ايران و افغانستان اما مرز فرهنگي به دليل آداب و سنن مشترك بين دو ملت وجود ندارد.
محمدرضا جوادي يگانه افزود: افغانستاني ها ريشه هاي مشترك فراواني با ايرانيان دارند و يكي از مهمترين آنها جشن نوروز و تقويم مشترك خورشيدي است.
وي به جشن ها و آيين هاي مردم افغانستان به مناسبت نوروز باستاني اشاره و بيان كرد: روز اول فروردين در افغانستان باعنوان دهقان نامگذاري شده است و برگزاري جشن هاي مختلف در ولايت(استان) هاي مختلف اين كشور با رنگ و بوي باستاني توجه هر بيننده اي را جلب مي كند.
جوادي يگانه همچنين با تقدير از مساعدت و دستور رهبر معظم انقلاب مبني بر برداشتن محدوديت هاي آموزشي براي مهاجران افغانستاني ساكن ايران تصريح كرد: افغانستاني ها مردمي با استعداد و داراي هوش بالا هستند و كسب 3 رتبه برتر در كنكور ارشد امسال توسط دانشجويان اين كشور تاييدي بر اين مطلب است.
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران همچنين از رسانه ها درخواست كرد كه موفقيت هاي افغانستاني هاي مقيم كشورمان را بيش از پيش اطلاع رساني كنند.

*** من نژادپرست نيستم
پس از سخنراني معاون شهردار تهران، كليپي از اشكان خطيبي بازيگر كشورمان پخش شد كه در آن پويش «من نژادپرست نيستم» را براي دفاع از بي مهري برخي افراد نسبت به افغانستاني ها راه اندازي كرده است.
وي پس از اين كليپ با دعوت مجري برنامه همراه با فرشته حسيني بازيگر افغانستاني روي سن آمد و از بعضي اتفاقات و بي مهري ها عذرخواهي كرد.
خطيبي گفت كه برخي از اين اتفاقات ناخوشايند، ناخواسته بوده و نبايد به اين مسائل دامن زد.
وي تاكيد كرد: فارغ از هر رنگ و نژادي ما همه انسان هستيم و هيچ برتري نسبت به هم نداريم.
خطيبي همچنين گفت: بسياري از افغانستاني هاي مقيم ايران صنعتگر، هنرمند، پزشك، مهندس، تاجر و ... هستند.
در ادامه فرشته حسيني بازيگر افغانستاني منتخب جشنواره فيلم مراكش هم گفت: مي توان با آرامش و مهرباني در كنار هم زندگي كرد.
به گزارش ايرنا در اين جشن از اين 2 بازيگر به واسطه تلاش براي حفظ و گسترش مودت بين ملت هاي ايران و افغانستان با اهداي لوح تقدير شد.

*** تشكر سفير افغانستان از رهبر معظم انقلاب
پس از اجراي موسيقي محلي افغاني، نصيراحمد نور سفير افغانستان در ايران پشت تريبون حاضر شد و گفت: بابت اين جشن از شخص شهردار تهران تشكر مي كنم و مطمئنا اين تقدير موجب مي شود پاكبانان و كارگران بيش از پيش به كمك شهر بيايند.
وي با بيان اينكه بيش از 6 سال در تهران افتخار خدمت دارم تصريح كرد: در اين مدت از هيچ مقام و مسئول ايراني حرف بد يا زشتي در خصوص مردم افغانستان نشنيدم.
سفير افغانستان ادامه داد: به همراه رئيس جمهورمان چند بار به ديدار مقام معظم رهبري رفتيم و در اين ديدارها ايشان هميشه حسن خلق و رفتار افغانستاني ها را در ايران ستايش مي كردند.
وي خاطرنشان كرد: از رهبري انقلاب به واسطه فرمان بي نظير ايشان كه كودكان مهاجران افغانستاني مي توانند بدون محدوديت آموزشي در مدارس دولتي درس بخوانند، تشكر كرد.

*** با افتخار ميزبان افغانستاني ها هستيم
همچنين شهردار تهران در اين مراسم گفت كه آشوب هاي فراواني در منطقه رخ داده و اين موجب شده است تا بسياري از مردم عراق، افغانستان و ديگر كشورها در اين چندسال به ايران مهاجرت كنند و ما با افتخار ميزبان آنان هستيم.
پيروز حناچي يادي هم از رشادت هاي احمدشاه مسعود كرد و اين شخصيت بزرگ را براي ايستادگي در مقابل متجاوزان به اين كشور ستود.
شهردار تهران با تشكر از زحمات كارگران و پاكبانان افغانستاني تاكيد كرد كه زيبايي هاي شهر را مديون اين كارگران هستيم.
در ادامه اين جشن حناچي از «سيف» كارگر افغانستاني شهرداري تهران و قاري قرآن با اهداي لوح تقدير كرد.
همچنين با اعلام مجري اين برنامه، حناچي به تمامي كارگران افغانستاني شهرداري تهران سه ميليون ريال عيدي داد.
تهرام/9343/ 1008