رئیس جمهوری قزاقستان از مقام خود كناره گیری كرد

تهران - ایرنا - نور سلطان نظربایف 79 ساله رئیس جمهوری قزاقستان پس از حدود 30 سال در دست داشتن قدرت، امروز سه شنبه در اظهاراتی تلویزیونی استعفای خود را از این سمت اعلام كرد.

به گزارش ایرنا ، منابع خبری لحظاتی پیش در خبری فوری از آستانه،از كناره گیری نور سلطان نظربایف خبر دادند.
كناره گیری نظربایف از قدرت در حالیست كه 22 فوریه (سوم اسفند) كابینه وزرای این كشور را بركنار كرد.
نظربایف در توجیه این اقدام غیرمنتظره خود گفته بود: در سال‌های اخیر وضعیت حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی تغییری نكرده لذا من امروز تصمیم مهمی برای كشور گرفتم. شهروندان نیازمند به كمك‌های اجتماعی به دلیل كم‌كاری وزرا، تحت پوشش دولت قرار نگرفتند. اعضای دولت ارتباط مستقیم با مردم ندارند و از مشكلات آنان خبردار نیستند.'
نظربایف از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از ۲۵ آذر ۱۳۷۰ تاكنون رییس جمهوری قزاقستان بوده است.
بر اساس قانون اساسی قزاقستان در صورت استعفای رئیس جمهوری ، این وظیفه را تا تعیین رئیس جدید رئیس پارلمان آن كشور به عهده خواهد گرفت.
دسامبر سال 1991 نظربایف در نخستین انتخابات سراسری ریاست جمهوری قزاقستان بدون رقیب ، با كسب بیش از 98 درصد آرا پیروز‌ شد. سال 1995 زمان ریاست او بر اساس یك همه پرسی بیشتر شد . نورسلطان نظربایف، همین طور، در انتخابات ریاست جمهوری سالهای 1999، 2005، 2010 و 2015 با اكثریت آرا پیروز شد.
در سال 2010 قزاقستان قانونی را در باره رئیس جمهوری تصویب كرد كه بر اساس آن به نظربایف عنوان «ایلبس» یا پیشوای ملت» داده شد.
قزاقستان با حدود 16 میلیون نفر جمعیت با كشورهای روسیه ، چین ،‌قرقیزستان و ازبكستان مرز مشترك دارد. این كشور به دریای مازندران نیز مرتبط است.
اروپام**9041**2040**1663**