نمایشگاه هوایی پایگاه چهارم شكاری دزفول گشایش یافت

دزفول - ایرنا - نمایشگاه بزرگ راهیان نور نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در آیینی با حضور فرمانده نیروی هوایی و رئیس عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی در پایگاه چهارم شكاری وحدتی دزفول گشایش یافت.

به گزارش ایرنا فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در این آیین با بیان اینكه مردم مقاوم خوزستان با افتخارات خود در جنگ تحمیلی مقاومت را برای دیگر كشورهای جهان تعریف كردند، گفت: استان خوزستان ظرفیت های تاریخی، اقتصادی و فرهنگی فراوانی دارد و تمام ملت ایران از ذخایر و معادن بزرگ نفت و گاز، صنایع لوله سازی و پتروشیمی آن بهره مند هستند.
امیر عزیز نصیرزاده با اشاره به نقش اساسی خوزستان در اقتصاد كشور افزود: استان خوزستان با داشتن رودخانه های دز، كرخه و كارون نقش مهمی در حوزه كشاورزی و تامین مطالبات و نیازمندی های كشور ایفا می كند.
وی وجود اقشار و قومیت های متعدد در خوزستان را ظرفیتی عظیم دانست و اظهار داشت: شهر دزفول به شهر موشك ها معروف است و مردم این شهر با وجود اصابت بیش از 200 موشك در دوران هشت سال دفاع مقدس همچنان به مقاومت خود ادامه دادند.
فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی با بیان اینكه مردم اندیمشك نیز در كنار دلاوری های مردم شوش، سوسنگرد، فتح المبین و خرمشهر همواره نقش پشتیبانی داشتند، افزود: مقاومت مردم خوزستان نقش بازدارندگی مستمری ایجاد كرد و باعث شد هیچ كشوری جرات جسارت و تعدی به كشورمان را نداشته باشد.
وی اضافه كرد: مقاومت مردم در جنگ تحمیلی این جنگ را به یك جنگ فرسایشی تبدیل كرد و درنهایت نیروهای نظامی شكل گرفتند و مقاومت دایمی ایجاد شد.
سردار نصیر زاده با توصیه متولیان اقتصادی و فرهنگی كشور به مطالعه دفاع مقدس گفت: باید از معدن راهیان نور سالها در برابر تهاجم فرهنگی استفاده كرد چرا كه دشمن به پیامدهای مثبت آن پی برده است.
وی با بیان اینكه دشمن هزینه های زیادی برای جلوگیری از حضور جوانان در راهیان نور داد، افزود: پایگاه وحدتی دزفول به عنوان یكی از یادگارهای دفاع مقدس كه شهدای ارزشمندی تقدیم كرده می تواند نقش بسزایی در حضور جوانان در راهیان نور داشته باشد.
فرمانده پایگاه چهارم شكاری وحدتی دزفول نیز در این آیین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم و هشت سال دفاع مقدس گفت: چهار دهه از عمر پر بركت انقلاب اسلامی می گذرد كه با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده است.
امیر سرتیپ دوم سید حمیدرضا آشنا با بیان اینكه رزمندگان دفاع مقدس هر لحظه افتخارآفرینی كردند، افزود: هشت فصل عاشقی دفاع مقدس از جمله فرازهای انقلاب بود كه دشمن تلاش كرد با ایجاد چالش های اقتصادی، تهاجم فرهنگی و جنگ خاموش، افكار جوانان را هدف قرار دهد.
وی راهیان نور را از راه های مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن دانست و گفت: حركت راهیان نور به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس اقدامی ارزشمند در راستای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن بوده و هر سال با شكوه بیشتری در حال گسترش است.
فرمانده پایگاه چهارم شكاری وحدتی دزفول با اشاره به پیشرفت های ایران در عرصه های اقتصادی، علمی، صنعتی، هوایی، نظامی و نانو افزود: نمایشگاه هوایی راهیان نور هر سال در دزفول برگزار می شود و حدود 200 هزار نفر از این نمایشگاه دیدن می كنند.
وی اظهار داشت: نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نزدیك به 2 دهه با برپایی نمایشگاه هوایی در پایگاه چهارم شكاری وحدتی دزفول میزبان كاروان های راهیان نور سراسر كشور است.
امیر آشنا افزود: نمایشگاه هوایی راهیان نور در سال های آغازین برپایی تنها نمایشگر بخشی از توان تجهیزاتی و عملیاتی پایگاه چهارم شكاری دزفول بود اما با استقبال كم نظیر راهیان نور از این حركت، این نمایشگاه به بزرگترین نمایشگاه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است كه هر ساله با نوآوری و ابتكار جدیدی ظاهر می شود.
تجلیلی از خانواده شهید حسین طحان نظیر از شهدای پایگاه چهارم شكاری دزفول از دیگر برنامه های آیین گشایش نمایشگاه هوایی راهیان نور دزفول بود.
به گزارش ایرنا نمایشگاه هوایی راهیان نور كه امروز با حضور مسئولان كشوری گشایش یافت از یكم تا یازدهم فروردین ماه 1398 میزبان كاروان های راهیان نور و مسافران نوروزی است.
انجام پروازهای نمایشی توسط هواپیماهای شكاری از جمله ویژگی های این نمایشگاه است.
نمایشگاه هوایی راهیان نور از جمله جاذبه های گردشگری جنگ در استان خوزستان است كه هرسال مورد استقبال گسترده كاروان های راهیان نور و مسافران نوروزی قرار می گیرد.
علاوه بر نمایش هواپیماهای جنگنده و شكاری در نمایشگاه هوایی راهیان نور دزفول انواع تجهیزات هوایی، نظامی و فرهنگی به نمایش در آمده است.
پایگاه چهارم شكاری دزفول با اجرای یك هزار و 515 سورتی پرواز برون مرزی در دوران دفاع مقدس نقش مهمی در بمباران مواضع دشمن بعثی و پشتیبانی از رزمندگان داشت.
به پاس ایستادگی و مقاومت مردم دزفول در مقابل بمباران موشكی، هوایی و توپخانه ای دشمن، این شهر به عنوان پایتخت مقاومت ایران اسلامی انتخاب شد.
شهر دزفول پایتخت مقاومت ایران در ایام نوروز پذیرای مسافران نوروزی و راهیان نور از سراسر كشور است.
7278/3022/6064