پلیس برای تامین امنیت مسافران ریلی در آماده باش است

تهران- ایرنا- فرمانده پلیس راه آهن كشور گفت: نیروهای پلیس راه آهن در سراسر شبكه ریلی با تمام توان آماده خدمات رسانی به مسافران نوروزی است چرا كه با شروع سفرهای نوروزی، تعداد دو میلیون و 200 هزار نفر با قطار سفر می كنند كه نسبت به سال گذشته 15درصد افزایش یافته است.

به گزارشایرنا از پلیس، سرهنگ حشمت اله ملكی روز سه شنبه با تشریح برنامه های پلیس راه آهن در نوروز 98 افزود: با تلاش شبانه روزی و جهادی كاركنان پلیس راه آهن كشور، در ایام نوروز امنیت اماكن، ابنیه، منازل سازمانی متعلق به راه آهن، سالن های مسافری، قطارهای مسافری و 102 ایستگاه در طول 13 هزار كیلومتر خطوط ریلی كشور تامین و در این خصوص از گشت موتوری و خودرویی استفاده می شود.
فرمانده پلیس راه آهن به تشكیل قرارگاه نوروزی فرعی ابوذر در ستاد این پلیس در هماهنگی با پلیس پیشگیری ناجا اشاره كرد و گفت: هدایت ستادی و فرماندهی برای برقراری نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال و ایام تعطیلات نوروزی، از 25 اسفند 97 تا 18 فروردین 98 صورت می گیرد.
این مقام انتظامی، اجرای طرح های متعدد انتظامی در ایام نوروز با هدف ارتقای بیش از پیش امنیت خطوط ریلی را از جمله اقدامات پیش بینی شده توسط این پلیس عنوان كرد و افزود: در این راستا اجرای طرح وحدت با هدف اعزام پلیس به داخل قطارهای مسافری به منظور پیشگیری از وقوع جرایم اجرایی می شود. همچنین طرح فجر به منظور برخورد با تهدیدات امنیتی در سطح ایستگاه های مهم و مسافرپذیر در دستور كار قرار دارد.
سرهنگ ملكی به عملكرد یكساله پلیس راه آهن كشور اشاره كرد و گفت: در راستای مبارزه با قاچاق كالا و ارز در خطوط ریلی، پلیس راه آهن در سال 97 توانست به افزایش 255 درصدی كشف كالا و ارز قاچاق از نظر ارزش ریالی دست یابد و این روند با قوت ادامه دارد.
فرمانده پلیس راه آهن كشور با اشاره به كشف انواع جرایم در سطح ایستگاه های راه آهن، گفت: وقوع جرایم نسبت به سال گذشته كاهش داشته و در سال 97 با افزایش 60 درصدی كشف سرقت، جعل و كلاهبرداری در سطح ایستگاه های راه آهن كشور مواجه بودیم.
ملكی اضافه كرد: در سال 97 در راستای مبارزه با قاچاق مواد مخدر از خطوط ریلی، 144درصد افزایش كشفیات داشته ایم. ماموران پلیس راه آهن كشور موفق به كشف بیش از 600 كیلوگرم انواع مواد مخدر در مسیرهای ریلی كشور شدند. به منظور جلوگیری از هرگونه سوء استفاده های احتمالی از ارائه مدارك مسافرتی خود شامل گذرنامه، شناسنامه، گواهینامه، كارت ملی و كارت عابر بانك به افراد غیر مسئول و همچنین از دریافت هرگونه بسته، وسایل و امانات مشكوك از افراد ناشناس خودداری كرده و مراتب را سریعاً به پلیس اعلام كنند.
سرهنگ ملكی از مسافرانی كه قصد مسافرت از طریق خطوط ریلی به شهرهای كشور یا خارج از كشور دارند، در خواست كرد: بلیت خود را از دفاتر فروش مجاز تهیه و از مراجعه به واسطه ها و شبكه های اینترنتی غیر مجاز خودداری كنند. در تعطیلات نوروزی مسافران در ایستگاه های راه آهن در زمان های پیك سفر امكان دارد با كمبود تاكسی مواجه شوند و احتمال سوء استفاده افراد تحت عنوان مسافربر شخصی و سرقت بار آنان وجود دارد، به شهروندان و مسافران توصیه می شود حتما برای انتقال به سطح شهر از تاكسی های معتبر استفاده كنند.
فرمانده پلیس راه آهن كشور توصیه كرد: مسافران از گذاشتن طلا، اشیا و وسایل قیمتی خود در داخل چمدان ها خودداری كنند و برای تامین نظم و امنیت پایدار و پیشگیری از سوء استفاده مجرمان با پلیس راه آهن همكاری كنند.
اجتمام *9105 * 3063

سرخط اخبار سیاست