ارز محلی، سازوكار پیشنهادی پاكستان به ایران

اسلام آباد - ایرنا - یك روزنامه اردو زبان پاكستان روز سه شنبه نوشت: این كشور برای ادامه همكاری ها با جمهوری اسلامی ایران درخصوص دریافت برق به دنبال سازوكار جدید جهت استفاده از ارز محلی میان دو كشور است.

به گزارش ایرنا، روزنامه 'جنگ' چاپ شهر راولپندی با اشاره به سفر اخیر هیات شركت توانیر ایران به اسلام آباد و دیدار اعضای آن با وزیر نیرو و قائم مقام وزارت نیروی پاكستان، نوشت: پاكستان به دنبال سازوكاری است كه بتواند با استفاده از ارز محلی (روپیه) پول برق دریافتی از ایران را پرداخت كند.
این روزنامه افزود: طرف پاكستانی همچنین پیشنهاد ایجاد ساز و كار جدید را به مسئولان ایرانی ارائه كرده و منتظر پاسخ آن است.
روزنامه جنگ به نقل از یك مقام وزارت نیروی پاكستان (بدون ذكر نام) نوشت: براساس گفت وگوهای اخیر میان مسئولان انرژی دو كشور، پاكستان برای دریافت برق مازاد از ایران به 121 میلیون دلار نیاز دارد و با توجه به تحریم های آمریكا، پاكستان به دنبال پرداخت این مبلغ به روپیه است.
یك منبع آگاه پاكستانی كه در مذاكرات اخیر هیات شركت توانیر با مقامات وزارت نیروی پاكستان حضور داشت، گفت: با نهایی شدن ساز و كار پرداختی از سوی ایران، طرح احداث خط جدید انتقال نیرو برای دریافت برق مازاد از ایران نیز آغاز خواهد شد.
هفته گذشته هیاتی از شركت تولید و انتقال نیروی جمهوری اسلامی ایران (توانیر) به ریاست «علی اصغر اسماعیل نیا» عضو هیئت مدیره و معاون مالی این شركت در اسلام آباد با «عمر ایوب خان» وزیر انرژی پاكستان دیدار كرد.
وزیر انرژی پاكستان از همكاری شركت توانیر برای صادرات بی وقفه برق به پاكستان قدردانی كرد.
حدود 17 سال پیش در سال 1380 شمسی، ایران و پاكستان نخستین موافقت نامه صادرات برق را امضا كردند و اكنون این رقم به 3 افزایش یافته است.
با تكمیل پروژه های در دست احداث می ‌توان صادرات برق به پاكستان را تا 2 برابر افزایش داد.
آساق*274**1663**