۲۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۱
کد خبر: 83248530
۰ نفر
مدارا؛ گفتمان غالب در سیره علوی

خرم آباد - ایرنا - در طول تاریخ همواره اندیشه های مخالف با حاكمیت درهر جامعه ای وجود داشته و افرادی تحت عنوان مخالفان سیاسی و یا پیروان سایر مذاهب و ادیان با حاكمان مخالف یا حداقل همراه نبوده اند.

در دوران حكومت حضرت علی(ع) نیز مخالفانی از طیف های سیاسی وجود داشت اما سیاست امام علی (ع) از بدو حاكمیت تسامح و مدارا بود و بارها در گفتارش بیان می كرد كه بیعت با من در فضایی آزاد و داوطلبانه بوده است.
امام علی (ع) نه تنها با مخالفین و منتقدان مدارا می كرد بلكه گفتمان های مختلف را امری طبیعی می داند و صدای مخالف را در قدرت حاكم بازتاب می داد.
حجت الاسلام حسین روزبهانی كارشناس نهج البلاغه در خصوص شخصیت حضرت علی(ع) می گوید؛ آنچه از فضائل اخلاقی و رفتاری كه در اسلام آمده است را یكجا می توان در سیره علی(ع) دید.
وی با بیان اینكه یكی از اخلاقیات امیر مومنان در حوزه سیاسی برخورد با مخالفان و حتی دشمنان است گفت:نمونه بارز برخورد با دشمنان را در گروه های سه گانه ناكثین، مارقین، قاسطین می توان به وضوح مشاهده كرد.
این كارشناس مذهبی با اشاره به اصول رفتاری امام علی (ع) در برخورد با مخالفین گفت: مهمترین مشخصه های رفتار سیاسی حضرت را در 2 مقوله هدف و نحوه برخورد باید بررسی كرد ؛ در زمینه اهداف مخالفین باید توجه داشت كه مخالفت ها جنبه فردی نداشته است و اصل مخالفت بر مبنای مبارزه ایدئولوژی و تلاش برای عدم شكل گیری گفتمان جدید علوی در آن دوره بود.
به گفته وی حضرت علی (ع) در برخورد با آنان هم به شیوه معنوی به دنبال اصلاح ، هدایت، نجات و حفظ انسجام جامعه اسلامی بود.
این كارشناس مذهبی با بیان اینكه 2 شاخص اصلی در برخورد با مخالفین در سیره علوی نمایان است گفت: این شاخص ها عدالت محوری ، رعایت انصاف و دیگری قانون گرایی و دوری از اعمال سلیقه بود.
وی افزود: امام علی (ع) در برخورد با مخالفان همه آنها را به یك چوب نمی راند و تفاوت قائل می شود میان آنان كه از روی غرض و دانایی منحرف شده اند با كسانی كه از روی جهل به وادی انحراف رفته اند و در همین راستا رفتار و برخورد حضرت با معاویه و امثال او با برخورد او با خوارج فرق می كند.
این كارشناس و مدرس نهج البلاغه گفت: امام در برخورد با مخالفین به دنبال اجرای عدالت با استفاده از قوانین الهی و شرع بود و از اعمال سلیقه شخصی و غرض ورزی به شدت دوری می كرد.
وی به نگرش اجتماعی فراتر از یك فرد مسلمان با مردم و جامعه انسانی اشاره كرد و گفت: از دیدگاه امام علی(ع) انسان ها یا برادر دینی و مسلمان هستند یا دسته ای دیگر كه در آفرینش با مسلمانان یكسان هستند.
حجت الاسلام روزبهانی یادآور شد: آن حضرت تعدی به حقوق همنوعان را لكه دار كردن مقام انسانیت می داند و از اینكه در حكومت او به زنی یهودی جسارت شود با تاسف این موضوع را شایسته مردن حاكم می داند.
این كارشناس و مدرس نهج البلاغه افزود: در واقع این رفتارهای معنوی حضرت علی(ع) منطبق بر آموزه های قرآنی و سیره نبوی انجام داده می شد.
6060/1920