كشیش انگلیسی: امام علی(ع) اسوه حكومت داری است

لندن - ایرنا - كشیش و متفكر انگلیسی معتقد است حضرت امام علی (ع) نه‌ تنها اسوه حكومت اسلامی بلكه اسوه حكومت داری به معنای كلی آن است.

'فرانك جولیان گِلی' روز سه شنبه در بیان دیدگاه خود نسبت به امام علی (ع) به خبرنگار ایرنا در لندن گفت: قبلاً مقاله‌ای در مورد آن حضرت نوشته و با برخی زوایای زندگی او آشنا هستم.
وی افزود: درحالیكه امام علی(ع) یك مبارز برجسته بود اما برخی معتقدند او یك سیاستمدار زیركی نبود. با این ‌حال در مقام دفاع از امام علی(ع) باید بگویم كه او اساساً یك رهبر سیاسی بسیار باهوش بود و در موارد متعدد (از نظر سیاسی) بسیار خوب عمل كرده است.
این روحانی مسیحی ادامه د اد: آنچه باید بگویم این است كه امام علی(ع) اسوه حكومت است البته نه‌ فقط حكومت اسلامی، بلكه حكومت به معنای كلی آن است.
وی سپس به مواردی مانند احادیث نقل ‌شده از حضرت علی (ع) در زمینه رعایت انصاف با مسحیان و یهودیان اشاره كرد.
گلی به این موضوع كه نزد شیعیان حضرت علی(ع) به 'شیر' و یا 'اسد' معروف است و از آن حضرت به‌ عنوان 'اسدالله' نیز یاد می‌شود اشاره كرد و گفت: بین بازنمایی نمادین حضرت عیسی (ع) به‌ صورت شیر در كتاب مكاشفه یوحنا و مقام حضرت علی(ع) به‌ عنوان اسدالله، شباهت‌هایی می‌بینم.
این كشیش انگلیسی سپس به مقام حضرت علی(ع) در تقوا و پرهیزگاری پرداخت و گفت: اهمیت مقام امام علی(ع) به پرهیزگاری اوست. برخی از مردم سیاست را از پرهیزگاری جدا می‌دانند، اما در شخصیت امام علی(ع) این‌گونه نیست.
وی ضمن اشاره به واقعه كربلا افزود: از اینكه شنیدم یك و شاید هم دو مسیحی در ركاب امام حسین (ع) شمشیر به دست گرفته‌اند شگفت‌زده شدم. اما دلیل آن این است كه آن نبرد بین عدالت و ظلم بود.
این روحانی مسیحی توضیح داد كه در چنین وضعی فرقی نمی‌كند كه شما مسیحی باشی یا مسلمان، هر دینی كه داشته باشی طرف عدالت را خواهی گرفت.
وی عنوان كرد كه در زبان انگلیسی وقتی از عدالت سخن می‌گوییم منظور عدالت حقوقی و حداكثر عدالت اخلاقی است اما در ادیان، عدالت معنای عمیق‌ تری دارد و آن زندگی بر اساس وحی است.
این متفكر انگلیسی در پاسخ به سئوالی درباره اهمیت نقش وحدت در ادیان ابراهیمی گفت: در موضوع وحدت بین ادیان، یكی از وظایف اصلی مبارزه با نیروهای تاریكی و اهریمنی است.
وی 'تونی بلر' نخست‌ وزیر اسبق انگلیس و 'جرج بوش' رئیس ‌جمهوری اسبق آمریكا را نمونه‌ای از این نیروهای اهریمنی توصیف و این‌گونه بیان كرد كه در حین تلاش برای وحدت بین ادیان باید مفهوم مبارزه با نیروهای تاریكی و اهریمنی نیز مدنظر باشد.

** حمله نیوزیلند یك جنایت نفرت‌انگیز بود
گِلی درمورد حمله تروریستی نیوزیلند نیز گفت: این ‌یك جنایت نفرت‌انگیز بود كه در آن تعدادی از مسلمانان با بی‌رحمی سلاخی شدند.
وی سپس افزود: یك موضوع مهم در رسانه‌های غربی در این زمینه نادیده گرفته می‌شود و آن اینكه موج مهاجران مسلمان در كشورهای غربی به دلیل سال‌ها جنگ و ناامنی و فروپاشی نهادهای قانونی در كشورهای خاورمیانه و به دلیل سیاست‌های مداخله‌جویانه غرب به راه افتاده است.
این روحانی مسیحی با یادآوری اینكه یكی از نجات ‌یافتگان این حمله یك فرد افغان بوده، پرسید: چه كسی باعث آواره شدن افغان‌ها شد؟
وی به‌ صراحت از تونی بلر و جرج بوش در این مورد نام برد و گفت: این روزها دولت‌های غربی طوری حرف می‌زنند كه انگار با دو نیروی افراطی اسلامی و سفیدپوست راست افراطی روبرو هستند. حال ‌آنكه خود دولت‌ها عامل اصلی ایجاد این دوگانگی هستند.
این كشیش انگلیسی تصریح كرد: دولت‌ها برخلاف ادعایی كه می‌كنند، خود عامل سیاست‌هایی هستند كه منتهی به این‌گونه حوادث می‌شود.
نمازگزاران مسلمان در جریان برگزاری نماز جمعه 14 اسنفد ماه در دو مسجد 'نور' و 'لینوود'' شهر كرایست‌ چرچ نیوزیلند مورد حمله تروریستی مسلحانه قرار گرفتند كه طی آنها 50 نفر كشته و دهها نفر نیز زخمی شدند.
متهم اصلی این حمله 'برنتون هریسون تَرنت' 28ساله اهل استرالیا معرفی شده كه پیشتر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در'سرزمین های اروپایی' ابراز خشم كرده بود.
اروپام ** هـ ن ** 1071

سرخط اخبار جهان