۲۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۷:۲۰
کد خبر: 83248284
۰ نفر
لوكيشن هاي مرگ

هفته نامه شهر من چاپ كرمانشاه در آخرين شماره سال 97 مطلبي را با عنوان «لوكيشن هاي مرگ» به قلم بنفشه رضايي منتشر كرده است.

در اين گزارش آمده است: آمار سوانح رانندگي در ايران بسيار نگران كننده و دردناك است. گرچه در بسياري از سوانح رانندگي، خطاي انساني عامل حادثه مي شود، اما علت هاي ديگري مانند كيفيت پايين خودروها و مشكلات راه ها در ايران بخصوص برخي استان ها مانند كرمانشاه، در بروز آمار بالاي حوادث رانندگي تأمل برانگيز است.

**خستگي و حواس پرتي علت 38 درصد تصادفات
رئيس پليس راه استان در گفتگو با شهرمن، در خصوص علت سوانح جاده اي در استان كرمانشاه طبق آمار 10 ماهه‌ي سال 97 مي گويد: عدم توانايي در كنترل خودرو علت بروز 38 درصد تصادفات است. سرهنگ حيدري اين عدم توانايي را ناشي از خستگي و خواب آلودگي ،عدم رعايت سرعت مطمئنه و حواس پرتي رانندگان مي داند.
محمد حيدري، 52 درصد كل تصادفات استان را به دليل برخورو 2 وسيله نقليه و مابقي سوانح را به علت واژگوني و خروج از جاده اعلام مي كند. خودروهاي سواري 72 درصد، كاميون ها 12 درصد و وانت ها 11 درصد در سوانح جاده اي استان كرمانشاه نقش داشته اند.
او آمار دردناكي را از رده سني تلفات عابرين پياده اعلام مي كند. 90 درصد كشته هاي عابر پياده يا كودك بوده اند و يا سالمند! اين يعني انسان هاي ناتواني كه قرباني خودخواهي و سهل انگاري برخي رانندگان مي شوند.

** 70درصد مرگ و مير به علت نبستن كمربند ايمني
با اينكه در سال هاي اخير تلاش فراواني براي ارتقاء فرهنگ بستن كمربند ايمني صورت گرفته، اما متأسفانه آمارها نشان مي دهند كه هنوز تعداد زيادي از افراد جامعه به ضرورت بستن كمربند ايمني براي پيشگيري بسياري از خطرات و آسيب ها باور ندارند. به گفته سرهنگ حيدري 70 درصد تلفات منجر به مرگ در استان ما به علت ضربه مغزي ناشي از عدم استفاده كمربند ايمني در هنگام حادثه بوده است. همچنين 80 درصد تلفات منجر به مرگ سرنشينان موتور سيكلت ها به علت ضربه مغزي ناشي از عدم استفاده كلاه ايمني مي باشد.

**جاده هاي مرگبار استان كرمانشاه
هرگاه خبري از سوانح جاده اي در رسانه هاي استان منتشر مي شود، نام برخي از جاده ها در اين چنين اخباري دائم شنيده مي شود و در واقع آنها لوكيشن ثابت و مشهور بسياري از تصادفات راننگي هستند.
محورهايي كه بايد ضعف هايشان مورد بررسي قرار گيرد و اصلاح شود.
فرمانده پليس راه استان در خصوص راه هاي پرخطر استان كرمانشاه و تلفات منجر به مرگ اين جاده ها در 10 ماهه اول سال 97 مي گويد: محور اسلام آباد غرب-قلاجه با سوانح منجر به مرگ 12 نفر،محور هرسين با سوانح منجر به مرگ 11 نفر، محور اسلام آباد غرب-كرمانشاه با سوانح منجر به مرگ 28 نفر، محور اسلام آباد غرب-حميل با سوانح منجر به مرگ 16 نفر، محور كرمانشاه-روانسربا آمار تلفات منجر به مرگ 24 نفر، محور بيستون-سنقر با آمار تلفات منجر به مرگ 16 نفر، محور پاوه-روانسر با آمار تلفات منجر به مرگ 14 نفر و محور ثلاث باباجاني با آمار تلفات منجر به مرگ 11 نفر، پرخطرترين جاده هاي استان كرمانشاه هستند.
حيدري بيان مي كند: اين محور ها در اولويت استقرار تيم هاي گشتي، ايمن سازي، افزايش تابلو ها و علائم قرار دارند.

** 70درصد كشته شدگان در سن نان آوري هستند
سفرهاي نوروزي نزديك است. تعداد زيادي از خانواده ها چمدان هايشان را با آرزوي گذراندن تعطيلات نوروزي در شهرهاي ديدني و خوش آب و هوا و رقم زدن خاطراتي ماندگار بسته اند، اما تعدادي از آنها در پايان روز سيزدهم جزو آمار تلفات جاده اي سفرهاي نوروزي قرار مي گيرند و سفرشان بي بازگشت مي شود.
سفري كه مي توانست با رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي و عمل كردن به توصيه هاي پليس با سلامتي و شادي به پايان برسد. جالب است بدانيد 70 درصد قربانيان سوانح جاده اي در استان كرمانشاه در سن فعاليت و نان آوري بوده اند. اين به آن معناست كه در اين سوانح تعداد زيادي از خانواده هاي ما بي سرپرست مي شوند، نيروهاي جوان و تحصيلكرده كه از سرمايه هاي هر كشوري محسوب مي شوند از دست مي روند و با هر سانحه منجر به مرگ يا معلوليت ضربات مادي و معنوي جبران ناپذيري به خانواده ها و جامعه وارد مي شود.
8066

سرخط اخبار استان‌ها