واردات نفت كره جنوبی از ایران در ماه گذشته 4 برابر شد

تهران – ایرنا – آمار منتشر شده از سوی كره جنوبی نشان می‌دهد كه واردات نفت این كشور از ایران در ماه فوریه (بهمن - اسفند) نسبت به ماه میلادی قبل از آن به بیش از 4برابر افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، بر اساس این آمار كه صبح سه شنبه انتشار یافت، كره جنوبی در این ماه به ارزش 476 میلیون دلار نفت از ایران وارد كرده است.
این رقم بیش از 4 برابر واردات 101 میلیون دلاری مربوط به ماه ژانویه (دی - بهمن) است.
با این احتساب، میزان صادرات نفت ایران به كره جنوبی به رقم مشابه سال گذشته میلادی نزدیك شده است.
با وجود تلاش‌های بی‌وقفه آمریكا در ماه‌های گذشته برای ترغیب كشورها به كاهش واردات نفت از ایران، این اقدامات تا امروز ناموفق بوده است.
كاخ سفید پس از خروج از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها، ناچار به وضع معافیت‌های نفتی برای هشت كشور شد.
این اقدام، همسو با پیش‌بینی كارشناسان و ناظران منطقه‌ای و بین‌المللی بود كه تأكید داشتند آمریكا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم‌ها به صفر برساند.
با وجود اینكه پیش تر چشم امید مقام های آمریكا به افزایش سطح تولید عربستان سعودی بود، رویدادهای ماه‌های گذشته نشان داد كه ریاض هم نمی‌تواند با افزایش صادرات خود در غیاب ایران، مانع افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی شود.
این تحولات همزمان با اجرای ساز و كار مالی ایران و اتحادیه اروپا موسوم به اینستكس (ساحات) است كه كشورهای عضو این اتحادیه را قادر به خرید نفت و تجارت با ایران می‌كند.
شبس ** 9386 **1613