قم جهان شهري اسلامي با قدرت تاثيرگذاري بين المللي است

قم - ايرنا - استاندار قم گفت: قم نه تنها در كشور ايران به عنوان خاستگاه انقلاب و اجتهاد جايگاهي خاص دارد، بلكه جهان شهري اسلامي با قدرت تاثيرگذاري بين المللي است.

به گزارش ايرنا، بهرام سرمست عصر دوشنبه در جلسه شوراي اداري استان قم در فرمانداري افزود: قم به دليل وجود بارگاه نوراني حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمكران، بقاع متبركه، حوزه هاي علميه و جامعه المصطفي العالميه كه پذيراي طلاب 120 كشور جهان است، اهميتي بين المللي دارد.
وي بيان كرد: قم همه ساله مقصد زيارتي 25 ميليون زائر است كه بيش از سه ميليون تن از آنان را گردشگران خارجي تشكيل مي هند.
وي ادامه داد: همچنين بيش از 250 هزار تن از اتباع كشورهاي مسلمان به خصوص كشور افغانستان در اين استان سكونت دارند.
سرمست گفت: پذيرش گردشگر سلامت يكي ديگر از مولفه هايي است كه استان قم در آن قابليتهاي فراواني به ويژه براي حضور متقاضيان از كشورهاي حاشيه خليج فارس دارد.
وي بيان كرد: قم همچنين در مسير زائران اربعين از كشورهاي مختلف جهان همچون پاكستان قرار گرفته است و همه ساله صدها هزار زائر بين المللي براي زيارت اربعين از اين استان تردد مي كنند.
وي ادامه داد: قم به لحظ بازتاب مسائلي كه در آن رخ مي دهد و وجود مراجعي كه مبلغاني در سراسر جهان تشيع دارند، داراي رويكردي جهاني است.
استاندار قم در ادامه با اشاره به سفر وزير امور خارجه به قم و ديدار وي با مراجع تقليد در روز جاري، گفت: امروز ما پذيرايي مهماني هستيم كه از سفر اخير خود و رئيس جمهوري به عراق با دست پر و با گزارشي كامل خدمت مراجع رسيد و مسائلي در اين رابطه بيان كرد.
وي افزود: در شرايط تحريم انجام اين چنين ديپلماسي و فعاليتي و تهديدهاي دشمن را به فرصت تبديل كردن، از لحاظ كارشناسي كاري مهم است كه دكتر ظريف انجام داد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود ادامه داد: امروز در قم شاهد همدلي اركان حاكميت و قواي سه گانه همچون ائمه جمعه و نهادهاي وابسته به قوه مقننه، قضائيه و مجريه هستيم كه اين ضرورت تاريخ فعلي ايران است.
سرمست گفت: وفاق و همدلي براي پيشبرد مسائل استان و اهميتي كه قم براي انقلاب و نظام در ابعاد داخلي و بين المللي دارد بسيار ضرورت دارد.
وي افزود: خود را مكلف مي دانيم از همه ظرفيت هاي اجتماعي و اقتصادي كه در داخل كشور وجود دارد براي پيشرفت استان استفاده كنيم.
وي ادامه داد: به دنبال تشكيل مجمع مشورتي توسعه هستيم تا با استفاده از ظرفيت نخبگان، سرمايه گذاران و صاحبان سرمايه اي كه در داخل و خارج استان حاضر هستند، مسير حركت قم به سمت توسعه پايدار را هموار كنيم.
سرمست با اشاره به اين كه قم از جايگاه متعالي خود فاصله دارد، گفت: از دكتر ظريف و وزارت امور خارجه كه داراي مرجعيت در مباحث بين المللي هستند مي خواهيم به قم كمك كنند، تا راه هاي ارتباطي با مفاخر اين استان در بخش هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي و ساير حوزه ها كه در ساير كشورهاي جهان حضور دارند براي استفاده در مجمع مشورتي توسعه قم هموار شود.
وي بيان كرد: انتخاب حجت الاسلام و المسلمين رباني به عنوان نمايندگي وزارت امور خارجه در قم با توجه به سوابق اجرايي و مديريتي ايشان، كمك بزرگي به ارتقا جايگاه اين نهاد در استاني است كه همه حركاتش بازتاب بين المللي دارد و متاثر از آن است.
وي ادامه داد: همايش فرصت هاي سرمايه گذاري در استان را به كمك دستگاه هاي فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي استان و وزارت امور خارجه در نيمه دوم سال آينده در قم برگزار خواهيم كرد.
استاندار قم با اشاره به اهميت سفر دكتر وزير امور خارجه به قم، گفت: امروز ميزبان شخصيتي هستيم كه داراي توفيقات فراوان هستند و حضورشان در قم به لحاظ جايگاه بين المللي اين استان داراي اهميت فراوان است.
7405/ 6133/

سرخط اخبار استان‌ها