ارتباط شفاف‌تری میان مباحث فقه و هنر ایجاد شود

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گذشت چهار دهه از برقراری حكومت انقلاب اسلامی ایران، گفت: انتظار می‌رود پس از این مدت، ارتباط شفاف‌تری میان مباحث فقه و هنر ایجاد شود.

«سید عباس صالحی» روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به رونمایی از مجموعه مقالات دومین همایش ملی «فقه و هنر»، از هنر به عنوان نیاز اجتناب ناپذیر و اولیه شهروندان در حكومت دینی یاد كرد كه باید همواره به آن توجه شود.
وی خاطرنشان كرد: دوره های گذشته همایش فقه و هنر دنبال روشن كردن ارتباط بین این دو موضوع بوده و در همایش سوم نیز همین موضوع در دستور كار است؛ تا در مباحث حوزه ‌های فقه و هنر ارتباط و روابط شفاف ‌تری ایجاد شود كه چگونه می ‌توان به هنر به عنوان نیاز ضروری و اجتناب‌ ناپذیر انسان توجه كرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مطالعات مدرسه هنر اسلامی مبنی بر چگونگی «نگاه به هنر به عنوان مساله اساسی حكومت دینی و نیاز اجتناب ناپذیر» افزود: در همایش اول و دوم بررسی‌ها انجام و در همایش سوم نیز به همین ارتباط توجه می شود.
صالحی یادآورشد: درحوزه مناسبات فقه و هنر، روش شناختی مباحث آنها و اینكه چگونه می‌توانیم با روش متناسب با حوزه‌های فقه و هنر ارتباط برقراركنیم، حوزه مبانی و مسائل متنوع حوزه فقه و هنر مباحث زیادی وجود دارد كه باید ارتباط بین آنها را شفاف كنیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مباحثی چون حقوق مالكیت معنوی، حقوق و تزاحم منافع در حوزه هنر، آزادی‌ها در قالب هنر، در حوزه نظام نظارت هنر و غیره نشان می‌دهد مطالعات دینی و به طور خاص فقهی در حوزه هنر می‌تواند به نوعی شفافیت و روشن‌سازی در حوزه‌های عملكردی نهادهای هنری همچنین فعالیت‌های هنری به كمك بیاید.
صالحی با اشاره گام های آغازین در مباحث‌ و مطالعات فقه و هنر در دوره دوساله گام‌، ابراز امیدواری كرد: با این مطالعات و برگزاری همایش‌های علمی از این دست فرصت بیشتری میان اهالی هنر، فقه و شریعت پدید آید تا در آینده شاهد تحولاتی بیشتری در این حوزه ها باشیم.
عضو كابینه دولت تدبیر و امید تاكید كرد: امروز ما نه به عنوان جامعه رشدیافته ایرانی؛ بلكه به عنوان تمدن اسلامی رشد و توسعه یافته باید نسخه فقه و هنر از نوع جهانی را آماده و به جهانیان ارائه كنیم.
صالحی اظهار داشت: حركت خوبی با موضوعات فقه و هنر آغاز شده، از این رو باید از این پس خطوط ارتباطی و اتصال هرچه بیشتر را میان این دو مقوله ایجاد كنیم.
وی ابراز امیدواری كرد: با نهادینه شدن فقه و هنر در جامعه این نوع فقه به عنوان الگو یابی و الگوسازی برای دیگران توجه و استفاده شود.
به گزارش ایرنا، كتاب «مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر» با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت الله ابوالقاسم علی دوستی دبیر همایش ملی فقه و هنر، سید مجتبی حسینی معاون امورهنری وزیر فرهنگ، علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی و دست اندركاران این همایش در محل دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.
دومین همایش فقه هنر به همت مدرسه اسلامی هنر و با مشاركت دفتر تبلیغات اسلامی در تاریخ ۲۷ دی و در دو نوبت صبح و عصر، در سالن همایش های بین المللی غدیر برگزار شد.
فراهنگ ** 1355**9157