۲۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۱۱
کد خبر: 83247942
۰ نفر
­نشست خبری موگرینی و وزیرخارجه چین با موضوع ایران

تهران - ایرنا - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشست خبری مشترك با وزیرخارجه چین به پرسش های خبرنگاران بین المللی درباره مهمترین مسائل جهانی از جمله توافق هسته ای ایران پاسخ دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروكسل، دیدار 'فدریكا موگرینی' و 'وانگ یی' در حالی برگزار شد كه قرار است وزرای امور خارجه كشورهای عضو اتحادیه اروپا نهم آوریل (بیستم فروردین) در نشستی در بروكسل درباره چین به بحث و تبادل نظر بنشینند.
در همین ارتباط، وزیر امور خارجه چین نیز در همین چارچوب، صبح امروز وارد بروكسل شد و در نشست امروز روابط چین و اتحادیه اروپا مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
وزیر خارجه اتحادیه اروپا و وزیر خارجه چین در نشست خبری خود درباره روابط دوجانبه میان اتحادیه اروپا و چین، آماده سازی نشست سران اتحادیه اروپا و چین كه در ماه آوریل سال 2019 میلدی در بروكسل برگزار خواهد شد، گفت و گو كردند.
همچنین دو مقام در نشست امروز خود مهمترین مسائل مهم جهانی از جمله توافق هسته ای ایران، افغانستان، آفریقا، كره شمالی، ونزوئلا و مقابله با تروریسم و سرمایه گذاری بحث و تبادل نظر كردند.
وزرای خارجه كشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست آتی خود كه قرار است نهم آوریل برگزار شود، چین را به اتخاذ سیاست باز اقتصادی در قبال این اتحادیه ترغیب كنند.
طبق پیش نویس بیانیه مشترك كه در شش صفحه تنظیم شده است و باید از سوی چین نیز تایید شود، پكن و بروكسل در مورد تعیین فهرست موانع اصلی مبادلات تجاری خود تا فصل تابستان و به منظور تعیین جدول زمانی برای از میان برداشتن این موانع تا سال 2020 توافق خواهند كرد.
طبق این پیش نویس، چین و اتحادیه اروپا درسال 2020 در مورد توافق سرمایه گذاری دو جانبه و پس از 10 سال مذاكره به جمع بندی دست خواهند یافت.
اروپام**9041**2040