عراق و سوریه یك گذرگاه مرزی باز می كنند

بغداد - ایرنا - در اقدامی بی سابقه پس از آغاز بحران سوریه، رئیس ستاد مشترك ارتش عراق از گشایش یك گذرگاه مرزی میان عراق و سوریه در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش ایرنا، سرلشگر 'عثمان الغانمی' رئیس ستاد مشترك ارتش عراق كه برای
شركت در اجلاس سه جانبه روسای ستادكل نیرو‌های مسلح كشور‌های ایران، عراق و سوریه در دمشق بسر می برد، گفت كه در روزهای آینده یك گذرگاه مرزی میان عراق و سوریه گشایش خواهد یافت.
وی روز دوشنبه در یك كنفرانس خبری در دمشق، همچنین از افزایش دیدارها و مبادلات بازرگانی میان دو كشور خبر داد.
الغانمی با اشاره به وجود هماهنگی بالا میان ارتش های دو كشور در مبارزه با تروریسم، تاكید كرد كه امنیت عراق و سوریه تفكیك ناپذیر هستند.
این مقام ارشد نظامی عراق همچنین گفت كه مرزهای عراق و سوریه تامین امنیت شده و ارتش های دو كشور در این خصوص با هم هماهنگی و همكاری دارند.
اجلاس سه جانبه روسای ستادكل نیرو‌های مسلح كشور‌های ایران، عراق و سوریه به صورت منظم به منظور بررسی راهكارهای مبارزه با تروریسم برگزار می شود و سردار سرلشگر پاسدار 'محمد باقری' رئیس ستادكل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی نیز به همین منظور در دمشق بسر می برد.
ارتقای همكاری‌های دفاعی و نظامی، مشورت و همفكری درباره مبارزه با تروریسم و ایجاد هماهنگی و هم افزایی سه كشور ایران، عراق و سوریه در تداوم مقابله با گروهك‌های تروریستی و همچنین بررسی و دستیابی به آخرین راهكار‌های ایجاد ثبات و تامین امنیت منطقه از جمله اهداف سفر سرلشگر باقری به سوریه است.
عراق و سوریه در كنار ایران و روسیه از سال 1394 در قالب یك مركز چهارجانبه اطلاعاتی كه مقر آن در بغداد است با هدف مبارزه با تروریسم و بویژه داعش در عراق و سوریه با هم همكاری می كنند.
خاورم*4*380**