مهاجرين افغان درايران به لويه جرگه كشورشان نماينده مي فرستند

تهران - ايرنا - رئيس دبيرخانه شوراي عالي صلح افغانستان و نماينده ويژه رئيس جمهوري اين كشور براي اجماع منطقه اي در مورد صلح ، در جريان سفرش به تهران به مهاجرين و پناهجويان افغان در ايران اطمينان داد كه نمايندگاني از اين جمعيت در لوي جرگه مشورتي صلح افغانستان حضور خواهند يافت.

خبرگزاري صداي افغان موسوم به آوا روز دوشنبه نوشت، «محمد عمر داوودزي» در اين ديدار گفته است كه به زودي شيوه انتخاب نمايندگان مهاجرين افغان در ايران و پاكستان براي حضور آنها در نشست لوي جرگه ارائه خواهد شد.
بر اساس اين گزارش داوودزي كه اين سخنان را هنگام ملاقات منتخبين جامعه مهاجرين افغان در ايران و در محل سفارت افغانستان در تهران بيان مي كرد ، افروده است ؛ براي دست يافتن به صلح، به يك گفتمان ملي منسجم نياز داريم .
وي با اشاره به اين‌ كه ‌اكنون گفتمان‌هاي مختلف ملي به ‌صورت پراكنده در سطوح مختلف در كشور جريان دارد گفت كه اما نياز به يك گفتمان ملي است كه نمايندگان همه اقشار و آحاد ملت در يك جا بنشينند و با هم صحبت كنند.
نماينده ويژه رئيس‌ جمهوري افغانستان براي جلب اجماع منطقه‌اي در امر صلح تصريح كرده كه لويه جرگه يا هم آن مجلس بزرگان، جاي گفتمان ملي است.
به گفته وي، نمايندگان همه اقشار ملت با حضور در لويه جرگه مشورتي صلح، خطوط قرمز ملي را در مذاكره با طالبان تعيين مي كنند و به دولت مشورت مي‌دهند و هم ‌چنين روش صحبت با طالبان را مشخص مي‌كنند.
داوودزي خاطر نشان كرد كه قرار بود لويه جرگه مشورتي صلح، 26 اسفند ماه جاري برگزار شود، اما به دليل تأكيد رئيس‌ جمهوري بر همه ‌شمول بودن اين نشست ملي زمان به 9 ارديبهشت ماه سال آينده موكول شده است.
آوا به نقل از داوودزي تصريح كرده است كه اگر لويه جرگه مشورتي صلح در 26 اسفند برگزاري مي شد ، ديگر فرصت براي حضور نمايندگان مهاجرين وجود نداشت و به همين دليل يك ماه و چند روز اين نشست به تعويق افتاد.
رئيس دبيرخانه شوراي عالي صلح افغانستان خاطر نشان كرده كه لويه جرگه مشورتي صلح با لويه جرگه‌هاي قبلي چند تفاوت دارد.
او تعداد اعضاي شركت كننده را به عنوان نخستين تفاوت برشمرده و افزوده است در لويه جرگه اضطراري سال 2002 ميلادي ، حدود يك هزار و 550 نفر حضور داشتند و اين در حالي است كه براي لويه جرگه مشورتي صلح، حداقل دو هزار و 500 نفر شركت خواهند كرد.
وي ديگر تفاوت را در آن دانست كه ديگر لويه جرگه ها به قبل از سال 2002 ميلادي اغلب اعضايش انتصابي بودند ، اما در لويه جرگه مشورتي صلح ، رئيس‌ جمهوري خواستار حضور اعضاي شبه منتخب همه اقشار و جريان ها شده است .
محمد اشرف غني خواسته است تا ترتيبي اتخاذ شود كه اقشار و اقوام مختلف افغانستان جمع شوند و از ميان خود بزرگانشان را انتخاب و راهي لويه جرگه مشورتي صلح كنند.
آوا نوشته داوودزي خطاب به مهاجرين افغان در ايران گفته است دستورالعمل اين انتخابات را به سفير افغانستان در ايران اعلام خواهد كرد.
به گفته نماينده ويژه رئيس‌ جمهوري افغانستان ، يك هزار و 750 عضو لويه جرگه مشورتي صلح به استان ها و باقي به نهادهاي و تشكل هاي ملي از جمله مهاجرين اختصاص دارد.
داوودزي همچنين با اشاره به مواضع حاميان ايران از ملت افغانستان گفت كه از ماهيت تماس ايران با طالبان كه به خاطر صلح انجام مي شود ، از طرف دولت افغانستان ابراز خوشنودي كرد.
وي گفت كه ايران همواره صلح دوست بوده و همواره از دولت افغانستان حمايت كرده و از هيچ نوع همكاري دريغ نكرده است .
داوودزي تأكيد كرد كه كوشش آنها اين است كه جمهوري اسلامي ايران با استفاده از همان رابطه اي كه با طالبان دارد، اين گروه را تشويق كند كه به طرف صلح، قدم‌هاي سريع‌تر بردارد.
محمد عمر داوود زي روز شنبه هفته جاري در راس هياتي به تهران آمد و در جريان سفرش با مقامات ايران ديدار داشت.
رييس جمهوري افغانستان در فرماني كه روز يكشنبه 18 آذر ماه امسال خبري شد ، داوودزي را با حفظ سمت فعلي اش كه رئيس دبيرخانه شوراي عالي صلح افغانستان است به عنوان نماينده ويژه خود در امور منطقه اي براي اجماع صلح منصوب كرد .
داوودزي پيش از اين به عنوان وزير كشور در دوره حامد كرزي رئيس جمهوري سابق افغانستان كار كرده است و سابقه سفيري كشورش را در ايران و پاكستان هم در كارنامه دارد.
آساق**9473**1104**