بانوي رزمي كار خوزستاني كه با كتف آسيب ديده، طلا گرفت

اهواز - ايرنا - وقتي بانوي ورزشكار خوزستاني با وجود آسيب شديد كتف با مدال طلا از رقابت هاي بين المللي كيوكوشين بخش مبارزه در تركيه بازگشت ، مدال زرد رنگ و شانه آسيب ديده اش هر دو به يك نسبت با بي توجهي رسانه ها مواجه شدند.

به گزارش ايرنا هفته گذشته پيش قهرمان خوزستاني تيم ملي بانوان كيوكوشين ايران از مسابقات بين المللي تركيه به خوزستان بازگشت اما كمتر كسي از اين موضوع خبردار شد كه اين موضوع دل بانوي ورزشكار استان را رنجانده و مواجه ‌شدن با چنين برخورد سرد و بي ‌تفاوتي از سوي مسئولان ورسانه ها ، برايش تا اندازه‌ اي غيرقابل ‌پذيرش و دور از انتظار بود.
قدرداني از قهرمانان ملي كه نمايندگان استان خوزستان در ميدان ‌هاي بزرگ برون‌ مرزي هستند؛ آن ‌هم تقدير معنوي نه ‌تنها هيچ هزينه اي براي مسوولان ندارد بلكه ارزش و بهايش خيلي بيشتر از جنبه‌ هاي مادي ماندگار مانده و با بر جاي گذاشتن اثري مثبت در روحيه ورزرشكار ، تا مدت‌ها لذت اين پيروزي ‌ها را بر دل همه اهالي ورزش و ورزش ‌دوستان مضاعف مي كند.
به بهانه اين موفقيت ‌پاي صحبت‌ هاي فريده قائدي ملي ‌پوش خوزستاني تيم ملي كيوكوشين بانوان، نشسته ‌ايم كه در بخش رزمي اين رشته ورزشي در رقابت ‌هاي بين المللي تركيه با وجود آسيب ديدگي به نشان طلا دست يافت.

ايرنا: ابتدا خود را معرفي كنيد و در خصوص رشته خود توضيح دهيد؟
از سال 83 در رشته هاي كيك بوكسينگ، كيوكوشين و اواسپرت فعاليت دارم تا اين كه در سال 95 پس از حضور در مسابقات استاني و كشوري و كسب دهها مقام استاني و كشوري و قهرمان رقابت هاي كمربند طلايي به عضويت تيم ملي درآمدم و در اين 2 سال عضو تيم ملي هستم. در اين مدت دو عنوان نايب قهرماني جهان، يك نشان برنز آسيايي و يك طلاي جهان را كسب كردم.

ايرنا: آيا شما از زماني كه تصميم گرفتيد حرفه‌ اي ورزش كنيد، اهداف ورزشي‌ خود را در رشته كيك بوكسينگ جستجو مي كرديد؟

بله، من از 9 سالگي به همراه خواهرم در اين رشته فعاليت مي كردم و علاقه خاصي به كيك بوكسينگ دارم؛ در طي اين سال ها بارها در مسابقات استاني و كشوري رده هاي سني مختلف شركت كردم و براي استان مقام آوري كردم اگر چه در اين بين حمايت هاي خانواده ام موجب شد كه در اين رشته فعاليت كنم، از همان ابتدا هدفم شركت در مسابقات جهاني و بين المللي بود تا بتوانم براي كشور و شهرم كسب افتخار كنم.

ايرنا: از راه ‌يابي خود به تيم ملي كيك بوكسينگ و كيوكوشين صحبت كنيد؟

سال 95 با تيم منتخب استان در مسابقات كشوري (انتخابي تيم ملي) شركت كردم و با به دست آوردن عنوان قهرماني در اردوي تيم ملي حضور پيدا كردم؛ از سراسر كشور نفرات زيادي در اردو شركت داشتند كه در نهايت از اين تعداد 10 بازيكن انتخاب و به مسابقات آسيايي اعزام شدند و من جزو اين برگزيدگان بودم و به عضويت تيم ملي درآمدم.

ايرنا : سطح مسابقات و رقبا را در رقابت‌هاي بين المللي تركيه چطور ارزيابي مي‌ كنيد؟

مسابقات بين المللي تركيه از سطح بسيار بالايي برخوردار بود؛ درست همان چيزي كه انتظارش را داشتيم و كشورهاي گرجستان، تركيه و روسيه از حريفان اصلي ما محسوب مي‌ شدند كه در پايان تيم كيوكوشين ايران در بخش بانوان و آقايان به مقام قهرماني رسيد، در بازي اول به مصاف حريفي از روسيه رفتم كه بسيار قدر بود ولي در 2 راند اين بازيكن را شكست دادم، در بازي دوم مقابل حريفي از تركيه قرار گرفتم كه با وجود آسيب ديدگي از ناحيه كتف در ميدان حاضر شدم و با نتيجه 2 بر يك اين رزمي كار را شكست دادم. در بازي سوم حريفي از گرجستان را شكست دادم و به فينال راه يافتم. در ديدار نهايي مقابل بازيكني از آلمان قرار گرفتم كه عنوان دار جهان بود و آسيب ديدگي ام كار را سخت تر مي كرد اما خوشحالم كه به پيروزي رسيدم و عنوان قهرماني مسابقات را كسب كردم.

ايرنا : تاريخ و زمان برگزاري مسابقات بين المللي و داخلي كه در پيش داريد، را بيان كنيد؟
در سال 98 مسابقات جهاني كيك بوكسينگ برگزار مي شود كه قطعا در اين رقابت ها شركت مي كنم، در حال حاضر از ناحيه كتف آسيب ديده ام كه سعي مي كنم در چند ماه آينده استراحت كنم تا با اقتدار در اين پيكارها حاضر شوم. سال گذشته در رقابت هاي كمربند طلايي ايران به مقام قهرماني رسيدم و قطعا اگر سال آينده مسابقات داخلي با كيفيتي برگزار شود شركت مي كنم.

ايرنا: در حال حاضر وضعيت تمرينات شما به‌ منظور آمادگي براي شركت در اين رقابت‌ها چگونه است؛ آيا اردوهاي تمريني براي ورزشكاران در نظر گرفته ‌شده است؟

قبل از برگزاري اردوي تيم ملي به صورت شخصي در شهرستان تمرين مي كنم،علاوه بر تمرينات بدنسازي، در باشگاه مهرگان بهبهان زير نظر استادم خانم فاطمه قايدي به صورت روزانه تمرين ‌مي كنم.

ايرنا: استقبال بانوان خوزستاني از ورزش كيك بوكسينگ و او اسپرت را چطور مي ‌بينيد؟

استقبال از اين رشته خوب بوده و خانواده ها به خوبي از ورود فرزندان شان به رشته هاي رزمي حمايت مي كنند، بازيكن هاي خوبي در خوزستان و شهرستان بهبهان وجود دارد كه در آينده نزديك حرفاي زيادي برا گفتن دارند البته عده اي هم پس از مدتي كار كردن در اين رشته، دوام نمي ‌آورند و از ادامه دادن منصرف مي‌ شوند. بازيكنان بسيار خوبي در بهبهان داريم كه از لحاظ فني سطح بالايي دارند ولي به خاطر مشكلات مالي و عدم حمايت مسئولان، نمي توانند به ورزش خود ادامه دهند چه بسا در مسابقات حاضر شوند. من با وجود اين كه در تيم ملي حضور دارم اما تمام هزينه هاي رفتن به مسابقات را از خانواده ام تامين مي كنم و هيچ گاه از جانب مسئولان حمايت نشدم. وقتي از مسابقات تركيه به بهبهان برگشتم مسئولان شهرستان به استقبالم آمده و تنها عكس يادگاري گرفتند و تا به امروز ديگر سراغي از من نگرفتند.

ايرنا: به نظر شما چه بايد كرد تا اين رشته نزد بانوان استان بيشتر شناخته شود؟

بانوان استان آنچنان كه بايد هنوز نسبت به اين رشته شناخت ندارند لذا معتقدم افراد مسئول در رشته كيك بوكسينگ و او اسپرت موظف‌ هستند با تبليغات زياد از طريق رسانه‌ ها چنين شناختي را براي بانوان خوزستاني نسبت به اين رشته ورزشي ايجاد كنند از طرفي با توجه به پيشرفت‌ هايي كه دراين رشته حاصل شده، بايد در معرفي و جذب ورزشكاران و علاقه‌مندان به سمت اين رشته بيشتر بكوشيم. نبود سالن مناسب، نبود امكانات ورزشي، نبود اسپانسر و عدم حمايت مسئولين ورزشي موجب شده است تا بانوان شهرستان نتوانند در اين رشته به خوبي فعاليت كنند در حالي كه اگر حمايتي ار آن ها صورت بگيرد، بانوان ما به جاي اينكه وقت خود را در فضاي مجازي صرف كنند مي توانند به ورزش كردن بپردازند.

ايرنا: در پايان اگر صحبتي، پيشنهادي يا انتقادي داريد؛ مي‌ شنويم.

ضمن قدرداني از زحمات مربيان خودم در شهرستان و تيم ملي به صورت ويژه از خواهرم كه مربي اصلي ام در تيم ملي است تشكر مي كنم چرا كه او در اين راه زحمات زيادي براي من كشيده است؛ در پايان مي خواهم به مسئولان بگويم كه خواسته زيادي از آن ها نداريم ولي انتظار دارم كه به رشته هاي رزمي بيشتر توجه كنند، قطعا اين موضوع در روحيه بازيكنان كه قرار است در مسابقات آينده شركت كنند بسيار موثر است و انگيزه‌ آن ها در كسب مقام و مدال بيشتر مي شود. مسئولان مي توانند حداقل با تأمين هزينه ‌هاي اعزام و حمايت از ورزشكارا، آن ‌ها را در به دست آوردن نتايج بهتر كمك كنند.

** كسب نشان طلا مسابقات قهرماني جهان، 2 نشان نقره جهان، برنز مسابقات آسيايي، مقام اول مسابقات انتخابي تيم ملي كيك بوكسينگ و كسب كمربند طلايي مسابقات كيك بوكسينگ ايران از جمله افتخارات فريده قائدي قهرمان كيك بوكسينگ و اواسپرت ايران است.
/6002/9879

سرخط اخبار استان‌ها