سرلشگر باقری:مبارزه با تروریسم تا شكست كامل آن ادامه می یابد

دمشق - ایرنا-سردار سرلشگر پاسدار 'محمد باقری' رئیس ستادكل نیرو‌های مسلح تاكید كرد كه مبارزه با تروریسم در منطقه تا نابودی كامل آن ادامه می یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وی در پایان اجلاس سه جانبه در دمشق در یك كنفرانس مطبوعاتی با اعلام این مطلب افزود: 'مسیری را جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط با برادران سوری و عراقی آغاز كرده ایم ، ادامه خواهیم داد'.
باقری در ادامه تاكید كرد كه ارتباط جاده بین سوریه و عراق برای امور تجاری و زایران برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است.
باقری تصریح كرد، امروز در جریان برگزاری جلسه سه جانبه بیشتر از گذشته اهداف و برنامه های خود را هماهنگ كردیم.
وی خاطر نشان كرد، امروز دست پروده های استكبار جهانی برای بهم زدن امنیت منطقه و برقراری ظلم و تجاوز و اشغالگری اسراییل دست به كار شده اند و قطعا دشمنان علاقه مند به این هستند كه حاكمیت مردمی عراق و جمهوری اسلامی ایران اشكال دیگری در هماهنگی با صهیونست ها داشته باشند.
رئیس ستادكل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران افزود، مسیری كه جمهوری اسلامی ایران و برادران ما در سوریه و عراق دست در دست یكدیگر انجام داده اند ، ادامه خواهد داشت.
باقری با تاكید بر این كه هدف این مرحله تثبیت حاكمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و خارج شدن همه قوایی است كه بدون اجازه دولت سوریه در این كشور حضور پیدا كرده اند، تصریح كرد، اقدامات سه كشور تا شكست كامل تروریست ها ادامه خواهد داشت و باید قوایی كه در مقابله با تروریست ها با هم كار كردند و خون شهدای آنان در هم آمیخته شد، آینده ای آزاد و مستقل برای كشورهای منطقه رقم بزنند.
وی ادامه داد، كشورهای منطقه ما به عنوان مهم ترین منطقه جهان با مشكلاتی مانند دخالت صهیونیست ها و قدرت های بزرگ مواجه هستند و ان شاء الله با هماهنگی به سمت آزادی و استقلال كامل حركت خواهیم كرد و باید مرحله به مرحله اقداماتی را انجام دهیم .

** تروریست ها امنیت ایران را تهدید می كنند
باقری در ادامه تاكید كرد ، تروریست ها در عراق و سوریه امنیت جمهوری اسلامی ایران را تهدید می كردند و بر اساس درخواست كشورهای عراق و سوریه جمهوری اسلامی ایران مستشار نظامی به عراق و سوریه اعزام كرد.
وی ادامه داد، جمهوری اسلامی ایران در حداكثر توانایی وارد عمل شد و با هماهنگی كامل با دولت سوریه و عراق وارد این نبرد شد و توانست اقدامات اساسی انجام دهد.
رئیس ستاد كل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان كرد، همانگونه كه ما بر عدم ورود نیروهای مسلح بیگانگان در هر یك از كشورهای منطقه بدون اجازه قانونی دولت های آن تاكید داریم ، خود ما نیز با اجازه این دولت ها وارد كشورهای مزبور شدیم و تا زمانی كه دولت قانونی بخواهد با تروریست ها در اینجا (سوریه) مقابله می كنیم.

** استكبار به دنبال اخلال در امنیت منطقه و تضعیف محور مقاومت است
باقری در ادامه كنفرانس مطبوعاتی مشترك با همتایان عراقی و سوری خود تاكید كرد ، استكبار جهانی و صهیونیست برای اخلال در امنیت منطقه و تضعیف كشورهای محور مقاومت برای آزادی فلسطین تلاش می كنند و همچنان این محور مورد توجه است .
وی ادامه داد، مجموعه اطلاعات و تحلیل ها نشان دهنده آن است كه موجودی به نام داعش و جبهه النصره دست پرورده استكبار جهانی برای بهم زدن امنیت منطقه و برقراری ظلم و تجاوز اشغالگری اسراییل است .
سپهبد عبدالله ایوب وزیر دفاع سو ریه نیز در این كنفرانس تاكید كرد ، حتی یك وجب از خاك سوریه خارج از سیطره دولت سوریه نخواهد ما و این چیزی است كه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه چند بار بر آن تاكید داشته است .
وی ادامه داد ، عملیات ما برای آزادی مابقی مناطق باقیمانده در اختیار تروریست ها در ادلب هنوز شروع نشده كه متوقف شود و هنگامی كه همه شرایط آن و شرایط مناسب وجود داشته باشد ، قطعا شروع خواهد شد.

** گذرگاه مرزی بین عراق و سوریه باز می شود
عثمان عانمی رئیس ستاد كل نیروهای مسلح عراق نیز در این كنفرانس مطبوعاتی سه جانبه تاكید كرد كه خط مرزی بین سوریه و عراق در گفت وگوهای امروز مطرح شد.
وی ادامه داد، طول این مرزها تقریبا 615 كیلومتر است و امنیت مرزها اهمیت بالایی دارند و ان شاء الله امنیت آنها از سوی نیروهای عراق در دست گرفته شده است و از طرف دیگر نیروهای سوریه نیز بر مرزها اشراف دارند.
این مقام نظامی عراق خاطر نشان كرد، در روزهای پیش رو گذرگاه مرزی بین عراق و سوریه بازخواهد شد و رفت و آمد و تجارت بین دو كشور ادامه خواهد یافت و تلاش های ما در این خصوص ادامه دارد.
غانمی تصریح كرد ، ما هماهنگی های بالایی با ارتش سوریه داریم به خصوص بعد از اعلام پیرزوی نظامی بزرگ بر داعش این هماهنگی ها بیشتر شده است و دنبال كردن هسته های تروریستی را ادامه داده ایم و ضربه های در عمق سوریه با هماهنگی دولت سوریه بر آنها وارد كردیم.
این مقام نظامی عراقی تصریح كرد ، در هماهنگی با ارتش سوریه نیروهای عراقی مراكز فرماندهی تروریست ها و راه های پشتیبانی آنان را بمباران كردند.
وی ادامه داد، اكنون امنیت در مرزهای بین دو كشور بسیار اهمیت دارد چون ما همیشه می گوییم كه امنیت سوریه و امنیت عراق از هم جدا نیستند و سوریه عمیق استراتژیك برای عراق است و عراق عمق استراتژیك برای سوریه است.
غانمی گفت ، هماهنگی های بین عراق و سوریه به واسطه وجود مركز اطلاعات چهارگانه ای كه بین كشورهای منطقه ایجاد شده است ، ادامه خواهد یافت.
وی ادامه داد، این مركز به مرور پیشرفت كرد و با وجود جدید بودن آن موفق شد تا اطلاعات با ارزش و مهمی را به طرف های حاضر در آن ارایه كند و توانستیم با استفاده از این اطلاعات عملیاتی را علیه تروریست ها انجام دهیم و این اطلاعات در بمباران مستقیم و یا عملیات زمینی مورد استفاده قرار گرفت.
رئیس ستاد نیروهای مسلح عراق تاكید كرد كه ما بر اساس این اطلاعات توانستیم تعداد زیادی از تروریست ها را نابود كنیم و از عملیات نظامی زیادی از سوی آنان علیه نیروهای خود جلوگیری كنیم و این هماهنگی هنوز ادامه دارد.
وی تصریح كرد، بنا داریم تا هماهنگی در مركز چهارگانه را بیش از پیش افزایش داده تا امور آن پیشرفت های زیادی را شاهد باشد و در جلسه امروز نیز پیشرفت این مركز در آینده را بررسی كردیم.
سردار سرلشگر پاسدار محمد باقری روز یكشنبه برای شركت در اجلاس سه جانبه مبارزه با تروریست بین ایران، سوریه و عراق وارد دمشق شد.
اجلاس سه جانبه رؤسای ستادكل نیرو‌های مسلح كشور‌های ایران، عراق و سوریه به صورت منظم به منظور بررسی راهكارهای مبارزه با تروریست دوره ای برگزار می شود.
ارتقای همكاری‌های دفاعی و نظامی، مشورت و همفكری درباره مبارزه با تروریسم و ایجاد هماهنگی و هم افزایی سه كشور ایران، عراق و سوریه در تداوم مقابله با گروهك‌های تروریستی و همچنین بررسی و دستیابی به آخرین راهكار‌های ایجاد ثبات و تأمین امنیت منطقه از جمله اهداف سفر سرلشگر باقری به سوریه است.
خاورم*1436*1211