مهار سرطان پروستات با تركیبات قهوه؛ مردان قهوه بیشتر بنوشند

تهران- ایرنا- محققان برای اولین بار در قهوه تركیباتی را شناسایی كرده‌اند كه می‌تواند رشد سلول‌های سرطان پروستات را مهار كند.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، این مطالعه در مدل‌های حیوانی و سلول‌های سرطانی مقاوم به دارو آزمایش شده و نتایج كاملا موفقیت‌آمیز بوده است. تركیبات مختلف قهوه و تاثیر آن بر سلامتی در مطالعات مختلف تایید شده و مضرات آن نیز در مطالعات گوناگون مورد بحث قرار گرفته است. ولی این اولین بار است كه اثر قهوه بر سرطان پروستات بررسی می‌شود.
محققان ژاپنی اثر دو تركیب به نام‌های kahweol acetate و cafesto در قهوه را بررسی كردند و نتایج در موش‌‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد این دو تركیب قادر به مهار رشد سلول‌های سرطان پروستات مقاوم به داروی Cabazitaxel هستند كه متداول‌ترین روش درمان این عارضه است. محققان بر این باورند كه تركیب این دو ماده در توقف سلول‌های سرطانی بسیار موثر است.
در این مطالعه آمده است كه با وجود اثرات مثبت قهوه در سلامتی نباید در مصرف آن زیاده‌روی كرد؛ چرا كه مضراتی از قبیل افزایش خون در پی خواهد داشت.
به گزارش انجمن سرطان آمریكا (ACS) سرطان پروستات، دومین سرطان شایع در میان مردان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است. مردان پس از پنجاه سالگی، بیشتر در معرض سرطان پروستات قرار دارند. گرچه میانگین سنی ابتلا بیش از 60 سال است؛ ولی بروز آن در سنین قبل از 40 سالگی نیز دیده شده است؛ بنابراین پزشكان توصیه میكنند كه مردان بالای 40 سال باید سالی دوبار تحت غربالگری سرطان قرار گیرند. داشتن پدر، برادر یا پسر مبتلا به سرطان پروستات، احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.
این پژوهش در كنگره انجمن اورولوژی اروپا در بارسلونا ارائه شده و نتایج آن در نشریه The Prostate منتشر شده است.
علمی**9259** 1055