روش جدید جوشكاری آلیاژهای نانو در علم و صنعت ارائه شد

تهران- ایرنا- دانش آموخته مقطع دكتری مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه علم و صنعت ایران در رساله دكتری خود موفق به ارائه روش جدیدی در جوشكاری آلیاژهای نانوساختار شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از دانشگاه علم و صنعت، محمد یوسفیه، برنده عنوان پایان نامه برتر كشور در نوزدهمین كنفرانس جوش و بازرسی اظهار كرد: عرصه رقابتی و پیشرفته صنایع خودروسازی و هوافضا نیازمند قطعاتی با استحكام بالا و در عین حال وزن كم است كه آلیاژهای نانو ساختار آلومینیوم می توانند جوابگوی این نیاز فزاینده باشند. به منظور استفاده عملی از این آلیاژها و تولید قطعات بزرگ تر در صنعت به ناچار باید سراغ روش های اتصال و جوشكاری برویم كه بدیهی است استفاده از روش های سنتی جوشكاری منجر به از دست رفتن ساختار نانو و خواص مطلوب در این آلیاژها می شود.
این مدرس دانشگاه با بیان این كه تاكنون چندین مقاله ISI و ISC از این رساله استخراج شده، گفت: در تحقیقات این رساله با راهنمایی و مشاوره پروفسور بوترابی، دكتر تمیزی فر و دكتر برهانی در دانشگاه علم و صنعت و مشاوره پروفسور تسوجی از دانشگاه كیوتو ژاپن توانستیم با به كارگیری روشی نوین و با كنترل پارامترها، ساختار نانو و فوق ریزدانه این آلیاژها را طی فرآیند اتصال و جوشكاری حفظ كنیم كه قطعا می تواند كاربرد بسیار مفیدی در صنایع خودروسازی و هوافضا داشته باشد.
لازم به ذكر است، این پژوهشگر برتر دانشگاه علم و صنعت ایران در مقطع دكتری، دانش آموخته رتبه اول و دانشجوی نمونه دانشگاه صنعتی اصفهان در مقطع كارشناسی ارشد و ارائه دهنده پایان نامه برتر كشور در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری است، علاوه بر تالیف و انتشار كتاب “آزمایش غیرمخرب جوش ها” با همكاری پروفسور شمعانیان در انتشارات جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان دارای بیش از 30 مقاله ISI، علمی پژوهشی و كنفرانس های بین المللی و ملی است.
**9465**1584

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش