۲۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۰۷
کد خبر: 83247804
۰ نفر
سبقت صنعت نفت ايران از قطر

تهران- ايرنا-رسانه هاي داخلي افتتاح فازهاي 13، 22، 23 و24 پارس جنوبي در آستانه سالروز ملي شدن صنعت نفت را پيشي گرفتن ايران از قطر براي نخستين بار در زمينه برداشت گاز از اين ميدان مشترك تحليل كردند.

به گزارش گروه نشريات خبري؛ روز گذشته (يكشنبه) 4 فاز 13، 22، 23 و 24 ميدان مشترك به‌ طور رسمي و با حضور رئيس جمهوري افتتاح شد. فازهايي كه ميزان توليد گاز از مخزن مشترك پارس جنوبي را از 580 ميليون متر مكعب در روز به بيش از 660 ميليون متر مكعب در روز رساند و باعث شد كه توليد گاز ايران از اين ميدان مشترك از كشور رقيب يعني قطر پيشي بگيرد.
درحالي كه افتتاح و بهره‌برداري 15 فاز از 25 فاز در مدار توليد ميدان پارس جنوبي در كارنامه دولت تدبيير و اميد ثبت شده است، بدون در نظر گرفتن فاز 11 بزودي با اتمام طرح فاز 14 شاهد بسته شدن پرونده توسعه اوليه اين ميدان در دولت دوازدهم خواهيم بود.
بررسي امروز 27 اسفند ماه رسانه هاي داخلي نشان مي دهد كه رسانه هاي نزديك به جريان اصلاح طلب در مطالب خود در خصوص افتتاح اين 4 فاز ، عناويني چون ' پيشي گرفتن ايران براي نخستين بار نسبت به قطر در برداشت گاز از اين ميدان مشترك'؛ 'خبرخوش نفتي'؛ 'قدرت نمايي پيمانكاران، مشاوران و سازندگان ايراني' و ' نااميد شدن آمريكا و هم‌پيمانانش براي فشار به ايران درجريان تهديدها' را در گزارش هاي خود به كار برده اند.
رسانه هاي منتسب به جريان اصولگرا نيز از عبارت هايي چون 'نمايش توان داخلي'؛ ' حركت جهادي با تكيه بر توان داخلي'؛ ' پيشي گرفتن از قطر در برداشت گاز از ميدان مشترك' و ' اظهارات وزير نفت درباره تلاش قرارگاه خاتم الانبيا (ص)' براي گزارش هاي خود استفاده كرده اند.

رسانه هاي اصلاح طلب
...........................
**افتتاح طرح توسعه 4 فاز ميدان مشترك پارس جنوبي
'خبرخوش نفتي' عنوان مطلبي در روزنامه ايران در خصوص افتتاح فازهاي 13 ، 22، 23 و 24 پارس جنوبي توسط رئيس جمهوري است.
به گزارش اين روزنامه، رئيس جمهوري روز گذشته براي پنجمين بار در طول رياست خود بر قوه مجريه به عسلويه رفت و طرح توسعه ٤ فاز ديگر را نيز افتتاح كرد. بخشي از دريا و پالايشگاه‌هاي ٤ فاز ميدان مشترك پارس جنوبي يعني فازهاي 13، 22، 23 و 24 كه توليد گاز از اين مخزن مشترك با قطر را از 580 ميليون متر مكعب به 660 ميليون متر مكعب در روز رساند.اكنون 27 فاز بخش دريايي و 25 فاز خشكي (پالايشگاه) اين ميدان در مدار توليد قرار گرفته است كه تا پيش از دولت يازدهم و دوازدهم فقط 10 فاز آن در حال توليد بود.حسن روحاني رئيس‌جمهوري در سخنراني خود از اهميت اقتصادي و سياسي بهره‌برداري از فازهاي پارس جنوبي و همينطور توليد بنزين در پالايشگاه ستاره خليج فارس و گازرساني به شهرها و روستاها صحبت كرد. وزراي نفت و كشور نيز در اين مراسم حضور داشتند.

آرمان مي نويسد: در حالي كه آمريكا و هم‌پيمانانش در تلاش براي فشار به ايران در راستاي توقف پيشرفت‌ها در حوزه‌هاي مختلف به‌ويژه حوزه نفت و انرژي هستند، اما مردان ايراني همانند هميشه نشان دادند مرعوب اين تهديدها و محدوديت‌ها نمي‌شوند چنانكه ديروز طرح توليد واحد بوداركننده گاز طبيعي(مركاپتان) و خط انتقال اتان از سايت دو به يك پارس جنوبي با دستور رئيس‌جمهور از طريق ويدئو كنفرانس به طور رسمي افتتاح شد و فازهاي 13و 22، 23،24 پارس جنوبي در كنگان با دستور رئيس جمهور به طور رسمي به بهره‌برداري رسيد... رئيس جمهور در آيين افتتاح 4 فاز ميدان گازي پارس جنوبي، هدف آمريكا از تحريم ايران را نگران كردن مردم از آينده دانست و با تاكيد بر اينكه اين تحريم‌ها جنايت عليه بشريت است اما آمريكا بداند ملت ايران در صف واحدند و سر فرود نخواهند آورد، گفت: آمريكا فكر مي‌كرد تحريم، پيشرفت ما را متوقف مي‌كند؛ ملت تاريخ ساز و ايثارگر ايران، آنها را مايوس كرد.

روزنامه اعتماد در يادداشتي با تيتر 'توسعه در شرايط تحريم' نوشت: روز يكشنبه، خبر افتتاح فازهاي 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبي منتشر شد تا زنگ پيشي گرفتن از قطر در برداشت گاز از ميادين مشترك به صدا در‌آيد. نكته قابل توجه در درخشش فاز‌هاي فوق، قدرت‌نمايي پيمانكاران، مشاوران و سازندگان ايراني است، اين فاز‌ها با بهره‌گيري از حداكثر توان و تخصص شركت‌هاي داخلي به مرحله بهره‌برداري رسيده است.

در يادداشتي از روزنامه اعتماد مي خوانيم: اجازه دهيد داشته‌هايمان را مشعل كنيم تا «مسير توسعه» را روشن نگه داريم و از آن نيرو بگيريم. پالايشگاه‌هاي فازهاي ١٣ و ٢٢ تا ٢٤ ديروز با حضور رييس‌جمهور در كنگان و منطقه پارس جنوبي افتتاح شد... پروژه‌هاي‌مان تحت تاثير تحريم‌ها، مديريت غير بهينه، كمبود منابع و صد دليل ديگر (كه جاي بحثش اينجا نيست) طولاني و گران تمام مي‌شود، درست. در اين شرايط ترجيح مي‌دهم به يك سوال فكر كنم. كداميك از كشورهاي نفت‌خيز همسايه ما، مي‌توانند پروژه‌اي به بزرگي فازهاي پارس جنوبي را با توانمندي داخلي‌شان تمام كنند. آن هم تحت فشار شديدترين تحريم‌ها و عدم همكاري‌هاي بين‌المللي. قطعا اين حرف به معناي بهره نبردن از تكنولوژي‌ها و تجهيزات خارجي نيست. اما باور كنيد مهم است كه مديريت ايراني بتواند يك مگاپروژه را تمام كند و بسياري از تجهيزات پروژه را در داخل توليد كند.

به گزارش ايلنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني روز يكشنبه در ادامه برنامه‌هاي سفر به استان بوشهر ضمن افتتاح و بازديد از فازهاي 13و 22، 23 ،24 پارس جنوبي در شهرستان كنگان، با توضيحات وزير نفت و مديران و متخصصان اين فازها، در جريان روند احداث اين مجموعه عظيم پالايش گاز و توليد محصولات گوناگون در آن و نيز طرح‌هاي توسعه‌اي فازهاي پارس جنوبي قرار گرفت.

** مزاياي افتتاح طرح توليد واحد بوداركننده گاز طبيعي (مركاپتان)
خبرآنلاين نوشت: يكي از مزيت‌هاي مهم طرح توليد واحد بوداركننده گاز طبيعي (مركاپتان) آن است كه با توجه به اين كه طي سال‌هاي اخير، مشكلات و موانعي كه عمدتاً به واسطه محدود بودن توليدكنندگان و عرضه‌كنندگان خارجي، در تأمين مواد بوداركننده گاز ايجاد شده بود را با همت و تلاش متخصصان شركت ملي گاز ايران از سر راه برداشت؛ چراكه بر اساس استانداردهاي بين‌المللي، براي استفاده از گاز طبيعي در مصارف عمومي شهري و روستايي، ضروري است كه ماده بوداركننده‌اي به آن اضافه شود.

**استفاده از فرصت برجام براي تامين تجهيزات
خبرآنلاين به سخنان 'بيژن نامدار زنگنه' وزير نفت درمراسم افتتاح فازهاي چهارگانه پارس جنوبي پرداخت و به نقل از وي نوشت: ما به بركت برجام توانستيم كالاها و تجهيزاتي را كه نياز داشتيم وارد كنيم و ايستگاه هاي جداسازي سولفور راه اندازي مي‌شود و به اين ترتيب بخش اصلي آلودگي رفع مي شود... آنچه انجام شده نماد اقتصاد مقاومتي بوده است ما از زمان نفس كشيدن برجام توانستيم استفاده كنيم اما در حال حاضر بخشي از مشكلات زيست محيطي به دليل تحريم ها است.

رسانه هاي اصولگرا
...........................
**حركت جهادي با تكيه بر توان داخلي
وطن امروز درگزارشي با عنوان 'نمايش توان داخلي' مي نويسد: روز گذشته 4 فاز 13، 22‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، 23 و 24 پارس‌جنوبي توسط حسن روحاني افتتاح شد تا با همت قرارگاه خاتم‌الانبيا (ص) براي نخستين‌بار در برداشت گاز از ميدان مشترك پارس‌جنوبي از قطر پيشي بگيريم... افتتاح فازهاي پارس‌جنوبي بدون مشاركت قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا (ص) ممكن نبود و به همين علت روزگذشته وزير نفت بارها از همكاري دولت و سپاه گفت و از اين بابت از قرارگاه خاتم‌الانبيا (ص) تشكر كرد. افتتاح فازهاي پارس‌جنوبي نمونه يك حركت جهادي با تكيه بر توان داخلي است كه 5 سال و نيم بعد از آغاز به كار دولت روحاني براي مسؤولان دولتي به اثبات رسيده؛ مسؤولاني كه با قراردادهاي شركت‌هاي فرانسوي و... كار تبليغاتي مي‌كردند اما هيچ‌كدام از آن قراردادها به سرانجام نرسيد و با اولين تشر آمريكايي‌ها بسياري از پروژه‌ها شروع نشده تمام شد! اين پروژه‌ها نشان داد با تكيه بر توان داخلي مي‌توان موانع بزرگ را برداشت.

روزنامه جوان با تيتر 'تخت‌ گازدر پيچ تحريم ‌ها' نوشت: خدمات فني و مهندسي جوانان توانمند جمهوري اسلامي در حوزه نفت و گاز بار ديگر و در اوج تحريم‌هاي ظالمانه به بار نشست و فاز‌هاي 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبي در كنگان با دستور رئيس جمهوري اسلامي ايران به طور رسمي به بهره‌ برداري رسيد. بدين ترتيب با بهره ‌برداري از دو سكوي دريايي فاز 13 و دو سكوي دريايي فاز‌هاي 22، 23 و 24، ظرفيت برداشت روزانه گاز ايران از پارس جنوبي به 660 ميليون متر مكعب رسيد.

**پيشي گرفتن از قطر در برداشت گاز از ميدان مشترك
روزنامه كيهان در گزارشي با عنوان 'بهره‌ برداري از4 فاز پارس ‌جنوبي پتك محكم توان داخلي بر ديوار تحريم' نوشت: در آستانه سالروز ملي شدن صنعت نفت، افتتاح فاز‌هاي 13، 22 تا 24 پارس جنوبي با حضور رئيس‌جمهور و پيشي گرفتن از قطر در برداشت گاز از اين ميدان مشترك برگ زرين ديگري از توان داخلي پيمانكاران، مشاوران و سازندگان ايراني را به نمايش گذاشت و پتك محكمي بر ديوار تحريم هاي ظالمانه دشمنان ملت كوبيد.
در بخشي ازگزارش اين روزنامه با اشاره به سخنان 'سعيد محمد' فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا (ص) آمده است: در طليعه گام دوم انقلاب امروز شاهد افتتاح 4 فاز 13 و 22، 23 و 24 هستيم كه به حق مي‌توان از آن به عنوان گام عملي در راستاي تحقق گام دوم انقلاب نام برد.در حالي كه در اوج تحريم‌هاي ظالمانه بود‌ه‌ايم تكميل پارس جنوبي توسط توان متخصصان داخلي شكست مفتضحانه استكبار در تحريم ملت ايران است.

**اظهارات وزير نفت درباره تلاش قرارگاه خاتم الانبيا (ص)
كيهان به نقل از تسنيم نوشت: بيژن زنگنه در نشست خبري در محل فاز 13 پارس جنوبي با تقدير از عملكرد قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء در احداث و تكميل شش فاز پارس جنوبي، اظهاراتي بيان كرد كه با اظهارات دولتمردان در انكار زحمات نيروهاي نظامي همخواني ندارد.وزير نفت مدعي شد: مي‌خواستند بين ما و قرارگاه و بين ما و سپاه فاصله ايجاد كنند كه ما نگذاشتيم، بلكه ما و جوانان متخصص قرارگاه و سپاه براي ايران تلاش كرديم... اظهارات زنگنه براي عادي جلوه دادن روابط خود با مجموعه سپاه در شرايطي است كه قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء به عنوان بازوي عملياتي سپاه در اجراي پروژه‌هاي بر زمين مانده ملي، سالها به خدمت‌رساني به كشور مشغول بوده و هنوز هم هزاران ميليارد تومان از دولت طلب دارد، اما برخي دولتمردان از هر فرصتي براي طعنه زدن به آنها استفاده كرده‌اند....به نظر مي‌رسد مخاطب اصلي زنگنه درباره اينكه «خيلي‌ها مي‌خواستند بين ما و قرارگاه خاتم و بين ما و سپاه فاصله بيندازند كه ما نگذاشتيم»، قبل از هركس، حسن روحاني است.

**بي توجهي برخي رسانه ها به افتتاح 4 فاز مهم پارس جنوبي
به گزارش مشرق، محمد ايماني تحليلگر مسائل سياسي در كانال تلگرامي خود نوشت: چرا برخي روزنامه ها زورشان آمد افتتاح 4 فاز مهم پارس جنوبي آن هم با وجود تحريم هاي شديد را عكس و تيتر اصلي خود كنند؟ديروز فازهاي 13، 22، 23 و 24 ميدان گازي پارس جنوبي با حضور رئيس جمهور افتتاح شد...اين پروژه ها با وجود تحريم ها، از سوي قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا (ص) به بهره برداري رسيد و گام مهم خودكفايي به ويژه در زمينه توليد بنزين به شمار مي رود.شايد تصور شود روزنامه هاي سانسور كننده، با سپاه پاسداران مشكل دارند. اين حرف غلط نيست اما مشكل روزنامه هاي زنجيره اي فراتر از اين حرف هاست.آنها ماموريت بيچاره نمايي مردم ايران را دارند و بنابراين، از هر كاري كه اين ادعا را مخدوش كند، نفرت دارند. آنها درست مثل خود آمريكا، از موفقيت هاي ملت ايران ناراحت مي شوند.

**گروه نشريات خبري
**پژوهشم**9054**1181

سرخط اخبار پژوهش