۲۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۹
کد خبر: 83247794
۰ نفر
بورس 3 هزار و 376 پله بالا رفت

تهران- ایرنا- شاخص بورس امروز (دوشنبه) سه هزار و 376 واحد نسبت به دیروز بالا رفت و به جایگاه 175 هزار و 898 واحدی صعود كرد.

به گزارش ایرنا، بازار بورس در روزهای پایانی سال 97 و در آستانه نوروز، روندی افزایشی را تجربه می كند، از فشار فروش سهام كاسته شد و بیشتر گروه ها در فضایی مثبت معامله می شوند.
امروز در بازارسهام 467 شركت افزایش قیمت و بهای سهام 203 شركت كاهش داشت و 23 شركت نیز معاملاتی خنثی و بدون تغییر را تجربه كردند.
براساس معاملات امروز 2 میلیارد و 331 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 9 هزار و 22 میلیارد ریال در 348 هزار نوبت داد و ستد شد.

** رشد دسته جمعی شاخص ها
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 973 واحد رشد كرد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 402 واحد افزایش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 280 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور سه هزار و 495 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شركت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول مربوط به شركت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور 2 هزار و 367 واحد رشد كرد و شاخص بازار دوم بورس نیز هفت هزار و 281 واحد افزایش یافت.
براساس معاملات امروز، نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فملی (ملی صنایع مس)، كچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، كگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و پارس(پتروشیمی پارس) بیشترین نقش را در رشد شاخص ایفا كردند، در مقابل، های وب (داده گستر عصر نوین) و ونوین (بانك اقتصاد نوین) بیشترین تاثیر منفی را داشتند.

** پتروشیمی ها در صدر معاملات
گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 247 میلیون سهم به ارزش یك هزار و 210 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه اداره بازارهای مالی به ارزش 885 میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش 707 میلیارد ریال، به ترتیب جایگاه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
گروه سرمایه گذاری ها با دادوستدی به ارزش 480 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت و گروه كانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش 395 میلیارد ریال در رده پنجم قرار گرفت.

** رشد شاخص فرابورس
معاملات امروز شاخص فرابورس (آیفكس) 49 واحد رشد كرد و در جایگاه 2 هزار و 206 واحدی ایستاد؛ در این بازار 2 میلیارد و 223 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 10 هزار و 399 میلیارد ریال دادوستد شد.
نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، كگهر (سنگ آهن گهرزمین)، هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) و ارفع (آهن و فولاد ارفع) بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند، اما بمپنا ( تولید برق عسلویه مپنا) با بیشترین تاثیر منفی مانع رشد بیشتر شاخص شد.
اقتصام**2022 **1559