۲۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۶
کد خبر: 83247789
T T
۰ نفر
فردوسی پور قربانی محبوبیت

تهران- ایرنا- احتمال خداحافظی مجری برنامه ورزشی «نود» با تلویزیون در حالی این روزها به خبر داغ رسانه ها و فضای مجازی تبدیل شده است كه براساس نظرسنجی رسانه ملی، وی محبوب ترین مجری تلویزیونی سال 97 معرفی شد.

به گزارش ایرنا، «عادل فردوسی پور» نامی آشنا برای فوتبال دوستان و بسیاری از مخاطبان رسانه ملی است؛ نامی كه حتی غیر فوتبالی ها و هنرمندان او را به خوبی می شناسند؛ صراحت كلام و شجاعت در بیان بسیاری از مشكلات ایران توسط فردوسی پور، از وی مجری توانمند ساخت كه شاید در تاریخ صدا و سیمای ایران تاكنون كم نظیر باشد.
اما آفتاب بخت مجری توانمند ورزش ایران، زمانی رو به افول نهاد كه برخی از ویژگی های خاص او سبب شد تا حاشیه هایی پیرامون وی مطرح شود؛ حاشیه هایی كه بیشتر سمت و سوی آنان سیاسی و جناحی بود. برای واكاوی این حاشیه ها باید عقربه ساعت زمان را به گذشته برگردانیم. شاید نخستین جرقه اختلافات مدیران صدا و سیما با عادل فردوسی پور زمانی شروع شد كه او نمی توانست بله قربان گوی مدیران رسانه ملی باشد، او در زمانی كه «علی اصغر پورمحمدی» انتقادات تندی نسبت به «عزت الله ضرغامی» رییس وقت صدا و سیما داشت در سخنانی بی پرده از پورمحمدی دفاع كرد.
ضرغامی با پایان دوره دهه ساله ریاستش از صدا و سیما رفت اما فردوسی پور همچنان با قدرت برنامه نود و دیگر برنامه های فوتبالی را مدیریت كرد. او در این مدت نه تنها از تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی غافل نبود بلكه در میانه دولت یازدهم و زمانی كه «محمد جواد ظریف» به خاطر پایان دادن به مشكلات پرونده هسته ای ایران به چهره ای ملی و محبوب تبدیل شده بود فردوسی پور قرار بود در برنامه نود او را میهمان شب یلدای ایرانیان كند اما حكم دستوری مدیر وقت صدا و سیما تصمیم فردوسی پور را وتو كرد.
دعوت از ظریف موجب شد تا بسیاری از رسانه های جناحی خاص برای حذف فردوسی پور دست به كار شوند و برخی از آنها با عناوینی مانند «مجری سالاری» از مدیران وقت خواستند نسبت به اقدامات فردوسی پور واكنش نشان دهند.
او كه 2 دهه تحت حمایت پورمحمدی قرار داشت زمانی روزهای افول خود را نظاره گر شد كه «علی فروغی» مسوول پیشین بسیج صدا و سیما، مدیریت شبكه سوم را بر عهده گرفت. این جابجایی موجب شد تا در آن زمان بسیاری از طرفدران برنامه نود و عادل فردوسی پور، حذف وی را پیش بینی كنند اما قدرت برنامه نود و محبوبت خاص این مجری موجب شد تا حذف یكباره شكل نگیرد و حذف تدریجی در دستور كار باشد.
هر چند كه این شیوه از برخورد در سال 97 با راه ندادن «كارلوس پویول» میهمان برنامه 2018 فردوسی پور و حذف آیتم فساد در فوتبال ایران توسط صدا و سیما شروع شد اما زمانی پافشاری مدیران صدا و سیما بر حذف فردوسی پور رنگ و بوی جدی به خود گرفت كه خبر دستكاری آراء مردمی برای انتخاب مجری محبوب تلویزیون توسط افراد نامشخص در رسانه ها و فضای مجازی پخش شد.
پس از آشكار شدن واقعیت این نظر سنجی، مدیران رسانه ملی، نسبت به این امر سكوت پیشه كردند. دستكاری آراء نظرسنجی و پیشنهاد قائم مقامی شبكه ورزش به فردوسی پور در روزهای پایانی شال 97 نشان داد كه طناب كشی فروغی و فردوسی پور به روزهای پایانی خود نزدیك می شود و شاید سال 1398 آغازی بر پایان عادل در برنامه نود باشد.
فردوسی پور مانند بسیاری از مجریان رسانه ملی از انتقاد به دور نیست و حتی برخی از كارشناسان برنامه وی (نود) را یكی از روتین ترین برنامه های چند سال اخیر قلمداد می كنند اما بدون شك او و تیم رسانه ایش نقش بی بدیلی در پیشرفت فوتبال، داوری و برخی از مسائل پشت پرده داشتند.
شاید ذهن هواداران و مخاطبان برنامه نود هیچگاه فراموش نكند كه این برنامه با اجرای عادل فردوسی پور چه كمك هایی در زمینه داوری و نقد آن داشته است. همچنین فردوسی پور كه سوژه های داغ روز فوتبال را به خوبی پیگیری می كرد در زمینه شایعات فساد در فوتبال و برخی از پشت پرده ها افشاگری هایی داشت كه در نهایت به ورود كمیسیون اصل 90 مجلس به این پرونده ختم شد.
همچنین محبوبیت نود و همزادی آن با واكاوی پرونده های مختلف در فوتبال ایران موجب شكل گیری برنامه هایی مشابه در زمینه های مختلف شد كه نود سیاسی در سال 88 و طرح 90 اقتصادی در سالیان اخیر از مهمترین این برنامه ها می باشد.
لذا اگر واقع بینانه به مساله حذف مجریان محبوب از رسانه ملی نگاه شود باید گفت در شرایط كنونی تغییر یا حذف برنامه نود به صلاح رسانه ملی و فوتبال ایران نیست زیرا این برنامه ضمن آنكه به پیشرفت فوتبال كمك می كند موجب جذب مخاطب برای رسانه ملی خواهد شد.
فردوسی پور كه این روزها به پایان مجری گری خود در صدا و سیما نزدیك می شود در دو دهه گذشته هیچگاه از منافع رسانه ملی عبور نكرد و منافع این سازمان را در اولویت قرار داد. این جانبداری وی از رسانه ملی تا جایی بود كه زبان این مجری برای واكاوی كلاف سردرگم «حق پخش» كه یكی از اصول اولیه فوتبال حرفه ای است، لكنت داشت و او هیچگاه در این زمینه سخنی به میان نیاورد.
البته مصلحت اندیشی فردوسی پور تنها به حق پخش منتهی نشد بلكه او در 2 دهه مجری گری از مواردی مانند حضور زنان در ورزشگاه و انتقاد از سبك مربیگری كی روش چشم پوشی كرد.
ورزشی**2052**9118**

سرخط اخبار ورزش