شیرین شدن كام كرمانشاهی‌ها با افزایش جهشی حقوق

كرمانشاه- ایرنا- پیگیری یكساله مسئولان ارشد و رسانه‌های استان برای گنجاندن شهر كرمانشاه در لیست مناطق جنگی سرانجام به ثمر رسید؛ اتفاق خوشایندی كه به معنی افزایش 20 تا 25 درصدی حقوق كارمندان و پرداخت آن از ابتدای سال 96 است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند، استاندار كرمانشاه روز دوشنبه در آخرین جلسه شورای اداری استان كرمانشاه اعلام كرد كه در نامه جدید ستاد كل نیروهای مسلح نام شهر كرمانشاه هم در لیست مناطق جنگی قرار گرفته است.
قرار گرفتن نام شهر كرمانشاه در لیست مناطق جنگی حاصل اجرای ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه است كه بر اساس آن مزایایی برای جبران عقب‌افتادگی مناطق جنگی كشور در نظر گرفته شده از جمله « رشد سالانه 10 درصدی شاخص‌های توسعه و افزایش حقوق 20 و 25 درصدی كاركنان دارای مدرك كارشناسی و كارشناسی ارشد».
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان كرمانشاه نیز در جلسه امروز با بیان اینكه این قانون شامل كارمندان رسمی، پیمانی و قراردادی دستگاه‌های دولتی می شود، گفت: طبق قانون دستگاه‌های دولتی مكلفند از اول فروردین سال 97 یك طبقه شغلی به كارمندان خود اعطا كنند.
اكنون سازمان اداری و استخدامی كشور از نظر صدور احكام پرسنلی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از نظر تامین بار مالی، مسئول اجرای قانون افزایش حقوق در مناطق جنگی هستند.

** افزایش حقوق 45 درصدی و تسویه طلب 2 ساله
بنابراین از فروردین 98 كارمندان كرمانشاهی نه تنها شاهد افزایش حقوق مصوب مجلس شورای اسلامی(400هزار تومان ثابت و 10 درصد حقوق) هستند بلكه 20 تا 25 درصد دیگر هم به حقوق آنان اضافه می شود؛ یعنی در مجموع كام‌شان با یك افزایش حقوق حدود 45 درصدی شیرین می‌شود.
نكته خوشایندتر اینكه طبق قانون برنامه ششم توسعه، افزایش حقوق مطابق با ماده 112 باید از ابتدای سال 96اعمال شود؛ یعنی كارمندان كرمانشاهی این افزایش حقوق را حدود 2 سال از دولت طلبكار می شوند.
آنچنان كه استاندار كرمانشاه امروز اعلام كرد: همه دستگاه های اجرایی موظفند كه امسال از محل اعتبارات خود حداقل یك تا سه ماه از این افزایش حقوق را به كارمندان خود پرداخت كنند و سایر ماه‌ها هم با عنوان دیون در سال 98 پرداخت می شود.
به گفته بازوند 'كل دیون 96 و 97 را روز گذشته و همزمان با ابلاغ نامه ستادكل نیروهای مسلح، به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ابلاغ كردیم تا در بودجه سال آینده لحاظ و به كارمندان پرداخت شود.'

** گام بزرگی كه نتیجه هم‌صدایی و پیگیری مستمر بود
ستاد كل نیروهای مسلح آذر ماه 1396 به ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه عمل كرد و مناطقی از 6 استان آذربایجان غربی، كردستان، ایلام، خوزستان، بوشهر و كرمانشاه را به عنوان مناطق جنگی دوران دفاع مقدس تعیین و برای اعمال مزایای آن به سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور اعلام كرد.
براساس اعلام اولیه ستاد كل، در استان كرمانشاه تنها شهر‌ستان‌های پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر، سرپل ذهاب و قصرشیرین در لیست مناطق جنگی دوران دفاع مقدس قرار گرفتند و سایر مناطق جنگ‌زده از جمله مركز استان از مزایای ماده 112 قانون برنامه ششم محروم شدند.
با پیگیری‌های مكرر استاندار، نمایندگان كرمانشاه در مجلس، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، فرماندهان سپاه(سرداران ریحانی و عظیمی) و رسانه‌های استان، اسم شهرستان‌‌های گیلانغرب، اسلام آباد غرب و دالاهو هم به لیست مناطق جنگی اضافه شد.
برخلاف مراكز سایر استان‌های جنگ‌زده اما همچنان خبری از شهر كرمانشاه در لیست مناطق جنگی نبود تا اینكه تلاش‌های مستمر و هم‌صدایی مسئولان ارشد استان جواب داد و در نامه 22 اسفند 97 ستادكل نیروهای مسلح نام كرمانشاه هم به این لیست اضافه شد.
دیدارهای پیاپی استاندار و نمایندگان كرمانشاه در مجلس با سرلشكر محمد باقری، رئیس ستادكل نیروهای مسلح و ارسال نامه‌ها مكرر به او بخشی از كوشش هماهنگ شخصیت‌های استان بود كه به شیرین شدن كام كرمانشاهی‌ها در آستانه نوروز 98 انجامید.
این رویداد درست یك ماه پس از آن اتفاق افتاد كه شهر یك میلیونی كرمانشاه به عنوان نهمین كلانشهر كشور معرفی شد.
پیگیری استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان از سازمان‌های اداری و استخدامی و مدیریت و برنامه‌ریزی كشور هم زمان رسیدن به نتیجه مطلوب را تسهیل و كوتاه كرد.
هریك از سه نماینده شهرستان كرمانشاه در مجلس به صورت جداگانه در نطق‌های خود در خانه ملت یا با نامه‌نگاری پیگیر این موضوع بوده‌اند؛ در آخرین نمونه سیدقاسم جاسمی، نماینده مردم كرمانشاه 9 بهمن 97 به رهبر معظم انقلاب نامه نوشت و خواستار گنجاندن نام كرمانشاه در لیست مناطق جنگی شد.

**بار مالی، سالانه فقط 17 میلیارد
به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان كرمانشاه «سازمان اداری و استخدامی كشور از نظر صدور احكام پرسنلی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از نظر تامین بار مالی، مسئول اجرای قانون افزایش حقوق در مناطق جنگی هستند.»
حبیب‌الله وفایی در گفتگو با خبرنگار ایرنا بار مالی اجرای مصوبه افزایش حقوق در كرمانشاه را حدود 17 میلیارد تومان و در سایر شهرستان‌های مشمول استان 13 میلیارد تومان در سال اعلام كرد.
وفایی افزود: اهمیت قرار گرفتن شهرهای جنگ‌ زده كرمانشاه در لیست مناطق جنگی مزایای زیادی برای استان دارد كه یكی از مهمترین آنها افزایش پرداختی‌ها و طبعا جذب و ماندگاری نیروهای متخصص در استان و جلوگیری از مهاجرت آنهاست.
اهمیت این خبر دلپذیر برای مردم كرمانشاه كه بیشترین بیكار كشور و رتبه‌های آخر كسب و كار را دارد و سطح درآمد مردمش بسیار كمتر از میانگین كشوری است، دوچندان به نظر می رسد.

**چرا كرمانشاه باید به لیست مناطق جنگی اضافه می‌شد
نخستین و آخرین زخم‌های صدام بر پیكر كرمانشاه زده شد؛ استانی كه پیش از همه درگیر دفاع مقدس شد و برگ آخر كتاب جنگ هم آنجا ورق خورد.
اولین تیرهای دشمن بعثی سینه مردم كرمانشاه را نشانه رفت، نخستین بمب ها بر سر آنان فرود آمد، هشت هزار بار صدای آژیر حمله تنها در شهر كرمانشاه بلند شد و یك هزار و 200 بار بمب و موشك، خانه و كاشانه مردم این خطه را زیر و زبر كرد.
ساكنان دروازه كربلا اما هرگز سنگر را رها نكردند و برای حفظ دین و وطن، 9 هزار و 800 شهید، دست كم 22 هزار جانباز، حدود چهار هزار شیمیایی و هزار و 797 آزاده تقدیم كردند. سه هزار و 500 نفر از شهدای استان شهید بمباران بوده اند و گیلانغرب كرمانشاه دومین شهر مقاوم كشور لقب گرفته است.
بر پایه این ایستادگی و ایثارگری جانانه بود كه رهبر معظم انقلاب در سفر مهر ماه سال 1390 به استان كرمانشاه، لقب «سینه ستبر ایران اسلامی» را به این استان داد.
كلانشهر یك میلیونی كرمانشاه نیمی از جمعیت استان را در خود جای داده است.
7444/3033
گزارش از عبدالله الماسی

سرخط اخبار استان‌ها