چشمه تاريخي بوكان براي بازديد گردشگران بازگشايي شد

مهاباد - ايرنا - سرپرست اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بوكان گفت: چشمه تاريخي بوكان به مناسبت سال نو و براي بازديد گردشگران نوروزي براي دومين سال متوالي بازگشايي شد.

اسماعيل رحيمي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: 'حه وزه گه وره' كه چشمه بزرگ ناميده مي شود بزرگترين نماد آباداني و تامين آب شرب شهري در حال و گذشته در بوكان بوده است.
وي ادامه داد: اين اثر تاريخي در كنار مسجد جامع و قلعه سردار سه نماد اصلي شكل گيري و هويت شهري بوكان به شمار مي روند.
رحيمي با بيان اينكه واژه بوكان به گفته مورخان برگرفته از همين نام 'حه وز' و چشمه بوده، افزود: در گذشته و در اطراف 'حه وز' تعداد هفت چشمه كوچك و بزرگ وجود داشت كه يكي از آنها بزرگتر از بقيه بود به همين دليل به آن 'گه وره' يا بزرگ مي گفتند.
وي افزود: به دليل اينكه در گذشته و در حال حاضر قسمتي از آب اين چشمه مصرف خانگي دارد اطراف آن را ديوار كشيده و مسقف كردند تا از آلوده بودن آن جلوگيري شود.
وي گفت: در سال هاي گذشته اطراف اين چشمه با شيشه پوشانده شد كه مردم بتوانند داخل آن را ديده و جريان آب در اين مكان تاريخي را نظاره گر باشند.
سرپرست اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بوكان اضافه كرد: امسال با همكاري اداره آبفاي شهري بوكان و براي دومين سال متوالي درب شمالي 'حه وزه گه وره' باز شده است تا گردشگران بتوانند از نماي داخلي آن ديدن كنند.
وي گفت: اين مكان تاريخي تا 14 فرودين سال آينده به صورت رايگان در نوبت هاي صبح و بعد از ظهر براي بازديد علاقمندان و گردشگران گشايش يافته است.
رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بوكان گفت: در صورتي كه بتوانيم با هماهنگي و موافقت اداره آب و فاضلاب شهري چشمه را از حالت مسقف خارج و به شكل گذشته خود كه روباز بود در آوريم، علاوه بر احياي هويت بوكان و باز شدن نماي جلوي مسجد جامع شهر كه پشت اين مكان قرار دارد اين سايت به يكي از زيبا ترين جاذبه هاي گردشگري منطقه تبديل مي شود.
به گزارش ايرنا، در ايام گذشته به دليل اينكه بوكان شاهراهِ راه هاي ارتباطي شهر و روستاهاي اطراف بوده و مردم عروس هاي خود را به اين مكان مي آوردند و همزمان با هم چند عروس به اين مكان مي رسيدند، به همين دليل كلمه بوكان از جمع (بوكه كان) عروسان گرفته شده است.
زماني 'حه وزه گه وره' تنها منبع تامين آب شهر بوكان بوده و زنان مجبور بودند براي تامين آب به چشمه بروند.
اين مكان از 30 سال پيش مسقف شده است و علاقه مندان نمي توانند زيبايي هاي داخل چشمه را ببيند؛ بوكان در جنوب آذربايجان غربي قرار دارد و سومين شهر مهاجرپذير اين استان است.
7510/3020/7129

سرخط اخبار استان‌ها