شيوه مذاكره آمريكا با طالبان، بر تنش داخلي افغانستان افزود

كابل - ايرنا - فرآيند مذاكرات صلح افغانستان كه بين آمريكا و گروه طالبان جريان دارد، اكنون با انتقادهاي داخلي و خارجي مواجه است و در روزهاي اخير اين فرآيند مبهم ، خود به عاملي براي رويارويي جريان هاي سياسي در داخل افغانستان تبديل شده است.

به گزارش ايرنا، پس از آن كه «حمدالله محب» مشاور امنيت ملي افغانستان از مامور ويژه امور خارجه آمريكا براي پيگيري صلح افغانستان انتقاد كرد و «زلمي خليل زاد» را متهم به تلاش براي دستيابي به قدرت شخصي كرد، نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري افغانستان نيز دولت وحدت ملي كشورشان را متهم به مخالفت با تلاش هاي آمريكا براي صلح كردند.
در داخل دولت افغانستان نيز كنايه هايي بين برخي مقامات رد و بدل شده كه به نوعي نشان مي دهد ابهامات حاكم بر رفتار غير شفاف آمريكا در مذاكرات سبب شده است دامنه تنش ها نه تنها كم نشود و ايجاد وحدت نكند ، بلكه اثر عكس گذاشته و به رويارويي داخلي كشيده است.
حمد الله محب در جريان سفرش به آمريكا با كنايه به يك خبرنگار گفت كه رفتار مامور ويژه امور خارجه آمريكا براي صلح افغانستان ، تلاش آمريكا براي مشروعيت زدايي از دولت افغانستان تفسير مي شود.
وي كه دو هفته قبل براي شركت در نشست شوراي امنيت سازمان ملل به آمريكا رفته بود، پنجشنبه 23 اسفند ماه جاري در جمع خبرنگاران در شهر واشنگتن با اظهارات بي ‌سابقه اي، خليل ‎زاد ديپلمات افغان تبار امور خارجه آمريكا را متهم به حاشيه راندن موضوع صلح افغانستان كرد و نتيجه عملكرد او را مشروعيت بخشيدن به گروه طالبان دانست.
اين سخنان وي با واكنش تند وزارت خارجه آمريكا مواجه شد به شكلي كه امور خارجه آمريكا بدون وقفه به اين سخنان انتقاد كرد.
وقتي محب به كابل آمد به سفارت آمريكا در اين شهر رفت و بسياري اين مراجعه را احضار به خاطر اظهاراتش در واشنگتن تفسير كردند ولي دفتر محب ، بحث احضار را رد كرد و اين ديدار را ملاقاتي برنامه ريزي شده از قبل عنوان كرد.
البته در داخل افغانستان افرادي به موضع گيري امور خارجه در مورد سخنان محب انتقاد كردند و آن را خلاف عرف ديپلماتيك و بي احترامي به ميهمان عنوان كردند.
«عبيدالله باركزي» نماينده مجلس افغانستان از آمريكايي ها بابت اين عملكرد شان بشدت انتقاد كرد كه با احضار محب به وزارت خارجه به مهمان بودن وي بي احترامي كرده و در ضمن خلاف عرف ديپلماتيك مشاور امنيت ملي افغانستان را احضار كرده است، در حال كه اين روش مربوط به سفارتخانه ها مي شود.
وي با ابراز تعجب از اين كه دولت آمريكا همواره در آغاز كار دولت ها در افغانستان با نهايت احترام و تعامل آغاز مي كند اما در پايان عليه آنها موضع مي گيرد.
باركزي روابط «حامد كرزي» و آمريكا را به عنوان مثال يادآوري كرده و مي گويد كه «جورج بوش» پسر چگونه از كرزي استقبال و تعريف مي كرد اما در پايان دوره كاري اش با برخورد نادرست رئيس جمهوري وقت «باراك اوباما» مواجه شد.
اين عضو مجلس افغانستان دليل اين شيوه برخورد آمريكايي ها را ناشي از تمركز آنها بر تامين منافع خود بدون در نظر داشتن منافع ملت و دولت افغانستان دانست و گفت در سياست آنها جايگاهي براي منافع ديگران وجود ندارد.
سخنان مشاور امنيت ملي افغانستان تنها واكنش آمريكايي ها را در پي نداشت بلكه در داخل افغانستان هم مقامات دولتي و هم نامزدان انتخابات رياست جمهوري سال آينده بر عليه وي موضع گرفتند و آن را خلاف منافع ملي افغانستان عنوان كردند.
«عبدالله عبدالله» رئيس اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان روز گذشته در كابل گفت كه اين اظهارات محب روابط افغانستان و جامعه جهاني را برهم خواهد زد كه خلاف منافع ملي است.
وي تأكيد كرد كه سياست خارجي بحث شخصي ، احساساتي و كم تجربگي نيست و نمي تواند در صلاحيت شخصي فرد باشد ، سياست خارجي، از عمق منافع ملي كشور سرچشمه مي گيرد.
عبدالله تصريح كرد، امروز در شرايطي قرار نداريم كه روابط خود را با جامعه جهاني برهم بزنيم، وطن دوستي تعقيب منافع كشور است؛ نه اين ‌كه احساسات خود را بيرون دهيم و از تأثير اظهار نظرهاي خود بر سرنوشت مردم هم غافل باشيم .
وي افزود كه در داخل حكومت وحدت ملي درباره سياست خارجي كشور، بحث اساسي خواهد داشت و ابراز اميدواري كرد كه نتيجه بحث‌ها نقطه پاياني درباره اين اظهار نظرها باشد.
تيم انتخاباتي صلح و اعتدال به رهبري «محمد حنيف اتمر» مشاور سابق شوراي امنيت افغانستان نيز اظهارات حمدالله محب را در روند صلح ، تخريبي و ضد منافع كشور خوانده است.
نامزدان انتخابات رياست جمهوري سال آينده افغانستان هم ديروز نشستي در كابل برگزار كردند و عليه گفته هاي مشاور امنيت ملي موضع گرفتند و دولت را متهم به تخريب روند صلح كردند.
«فرامرز تمنا» رئيس مركز مطالعات راهبردي سابق وزارت خارجه افغانستان و يكي از نامزدان انتخابات رياست جمهوري سال آينده نيز گفته است، حكومت نگران است كه آمريكا در تفاهم با ساير طرف‌ هاي صلح در پي ايجاد حكومت جديد در افغانستان باشد و از اين رو با تلاش‌هاي امريكا در اين روند مخالفت مي ‌كند.
به باور تمنا اگر دولت موقت ايجاد شود حكومت وحدت ملي در آن جايگاهي نخواهد داشت و به همين دليل هم با چنين طرح هاي مخالفت مي كنند.
تمنا گفته است كه بازيگران مختلفي در روند صلح افغانستان داخل شده اند و اين مسئله روند صلح را پيچيده تر كرده است.
وي، تلاش‌هاي چند جانبه براي برقراري صلح در افغانستان را كه كشورهاي منطقه و داراي منافع متضاد در آن دخيل هستند را بي‌ نتيجه خواند و افزود كه روش اين تلاش‌ها بايد تغيير كند.
تمنا باور دارد كه بازيگران صلح بايد در يك چارچوب جاي داده شوند و به شكل چارچوب منطقه ‌اي كه همه كشورها در آن نقش بارز داشته و نتيجه كار مشترك آنها بصورت متحد خارج شود تا همه بر صلحي كه تأمين مي شود ، اعتماد و همكاري كنند.
تمنا گفته است كه در جريان گفت وگوهاي صلح بين حكومت افغانستان و آمريكا اختلاف ايجاد شده است و از حكومت افغانستان انتقاد كرده و مدعي شد كه دولت در تلاش آسيب زدن به روند صلح است.
«شهاب حكيمي» يكي از نامزدان رياست جمهوري گفت كه روند صلح براي مردم افغانستان اولويت دارد و هر نوع تلاشي براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري پيش از توافقات صلح شك برانگيز است.
«غلام فاروق نجرابي» يكي ديگر از نامزدان با اشاره به عدم برگزاري نشست رو در رو بين حكومت افغانستان و طالبان با وجود تلاش‌هاي گسترده، مدعي شد كه حكومت آمادگي براي شركت در چنين نشستي ندارد.
اين اظهارات مقامات دولتي، برخي از اعضاي مجلس و نامزدان انتخابات رياست جمهوري سال 1398 نشان مي دهد كه اختلافات دروني در افغانستان چه در داخل دولت ، اپوزيسيون دولت ، نامزدان و احزاب سياسي كشيده شده كه خود مي تواند باعث تضعيف نيروهاي مخالف گروه طالبان شود.
آساق*291*1104**

سرخط اخبار جهان