۲۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۵
کد خبر: 83247660
۰ نفر
چهارشنبه سوري را رسوا نكنيم - ژاله گرگاني*

سنندج - ايرنا - چهارشنبه سوري به عنوان يكي از كهن ترين جشن هاي ايرانيان در غروب سه‌ شنبه شب پيش از آخرين چهارشنبه اسفند اين روزها هم از اسب و هم از اصل افتاده است.

چهارشنبه آخر سال بود و يك دنيا شور، شوق، همدلي و همبستگي طوري كه تمام مردان اهالي روستا از 2 روز پيش از آغاز اين جشن براي جمع كردن هيزم و درست كردن آتش هاي بزرگ به صورت تيمي به كوه هاي اطراف مي رفتند.
پس از جمع آوري هيزم هاي مورد نياز پسران و دختران جوان روستا در بلندترين نقطه روستا آتشي بزرگتر از تمام آتش هاي ديگري كه در روستا برپا مي شود روشن مي كردند و با خواندن سرودهاي مختلف و رقص و پايكوبي تا ساعت ها اين آيين را گرامي مي داشتند و آرزوهايشان را براي سال آينده در آن بلندي به گوش خدا مي رساندند.
اين پسران و دختران جوان بعد از به جا آوردن رسم آتش در بلندترين نقطه روستا با روشن كردن مشعل هاي كه از چند روز قبل خودشان آنها را درست كرده بودن مشعل به دست از آنجا پايين مي آمدند و به صورت يك دست و متحد پشت سر هم به طرف مركز روستا كه همه اهالي در آن جمع بودند و منتظر پايين آمدن آنان براي روشن كردن بزرگترين آتش حركت مي كردند.
با رسيدن اين جوان ها به مركز روستا همگي با مشعل هاي روشن دور هيزم هايي كه براي آتش زدن جمع شده بود، حلقه مي زدند و با خواندن سرودهاي مخصوص اين شب و انجام نيايش و دعا خواني كهن سال ترين فرد روستا با طلب سالي پر از صلح، صفا، دوستي و پر از بركت براي همه اهالي روستا كوره آتش را روشن و مردم همگي دور آتش شروع به رقص و پايكوبي مي كردند.
در همان جا آتش هاي كوچكتري درست مي شود و جوان ترهاي روستا با پريدن از روي آن و خواندن شعر (زردي من از تو و سرخي تو از من) در گوش سالي كه داشت ساعت هاي پاياني عمرش را سپري مي كرد زمزمه مي كردند كه غم برو شادي بيا، محنت برو روزي بيا.
اين مراسم و شادي در مركز روستا ادامه داشت تا زماني كه آتش رو به خاموشي مي رفت بعد از آن در هر محله از روستا مردم آن محله هيزم هاي براي درست كردن آتش در محله خودشان جمع كرده بودند كه توسط يكي از جوانان آن محله از آتشي كه در مركز روستا بود يك مشعل روشن و با آن هيزم محله خود را روشن مي كرد و تا پاسي از شب با همه اهالي محله دور هم جمع بودن و شادي كنان به استقبال سال نو مي رفتند.
اين آيين و سنت زيبا كه نشان دهنده تقويت روحيه برادري، نوع دوستي، همدلي، همكاري و اتحاد است در ميان كُردهاي ايران داراي جايگاه و ارزش خاصي بوده كه جوانان امروز با ناآگاهي از اين سنت هاي ارزشمند فرهنگي بدعت هاي خطرناكي پايه ريزي كردند كه نتيجه و محصول آن رسوا كردن اين آيين كهن است.
آيين چهارشنبه سوري در گوشه گوشه ايران داراي آداب و رسوم خاص هر منطقه اي است كه در بررسي همه آنها مي توان به اين نتيجه رسيد كه فلسفه چهارشنبه سوري برقراري صلح، صفا، نوع دوستي، تجديد اتحاد و برادري ميان مردم آن منطقه بوده است اما امروز ما مانند برخي از زمينه هاي ديگر كه نتوانستيم از تكنولوژي و صنعت به نفع احيا و حفظ سنت هاي باارزش خود استفاده كنيم در حال نابودي اين آيين چند هزار ساله هستيم.
در گذشته مردم از اواسط بهمن ماه روزها را براي رسيدن چهارشنبه آخر سال شمارش مي كردند اين در حالي است كه امروز چهارشنبه سوري در ذهن تمام خانواده به ويژه آناني كه دختر و پسر جوان دارند آن چنان ترس و دلهراي ايجاد مي كند كه هيچ كس آرزوي زودتر رسيدنش را ندارد و اين شب تبديل به يكي از پر كابوس ترين شب هاي سال براي والدين شده است.
با نگاهي مختصر به آمار كشته ها و مصدومان چهارشنبه سوري چند سال اخير ميتوان به راحتي به ميزان عمق رسوا كردن چهارشنبه سوري اين آيين كهن و زيباي نياكانمان در اذهان جهانيان توسط خودمان پي ببريم.
اينجاست كه وظيفه نهادهاي فرهنگي سنگين تر مي شود و جا براي به چالش كشيدين عملكردشان در حوزه حفظ سنت ها و آيين هاي كهن باز مي شود.
در پايان بايد گفت به كجا چنين شتابان؟
خبرنگار ايرنا مركز سنندج

سرخط اخبار استان‌ها