وزیرانرژی روسیه:تحریم های آمریكا علیه ایران و ونزوئلا غیر قانونی است

باكو – ایرنا - آلكساندر نواك وزیر انرژی روسیه گفت : تحریم های آمریكا علیه ایران و ونزوئلا غیر قانونی و اقدامی یك طرفه است و سردرگمی در بازار جهانی نفت ایجاد می كند .

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، نواك كه برای حضور در سیزدهمین نشست كمیته وزارتی نظارت بر توافق كاهش تولید اوپك و غیراوپك وارد باكو شده است ، در گفت و گو با خبرنگاران افزود: كشورهای عضو اوپك و غیر عضو تولید كننده نفت باید در اتخاذ تصمیمات آتی درباره كاهش حجم تولید نفت ، شرایط نامشخص و عدم اطمینان در بازار جهانی ناشی از تحریم های آمریكا را مد نظر داشته باشند .
نواك گفت : در حال حاضر برنامه ریزی برای یك ماه قبل بدلیل نوسانات بالای ناشی از تحریم های آمریكا بسیار سخت است و ما ناگزیر هستیم در اتخاذ تصمیم در بازار ، این عدم اطمینان را در نظر داشته باشیم .
وی افزود: تحریم های آمریكا تاثیر منفی به بازار دارد و توازن تقاضا و عرضه در آن را به هم می زند .
سیزدهمین نشست كمیته وزارتی نظارت بر توافق كاهش تولید اوپك و غیر اوپك امروز ( دوشنبه ) با حضور رییس سازمان اوپك ، وزیران انرژی و مقامات بلند پایه برخی كشورهای عضو این سازمان از جمله ونزوئلا ، عربستان ، عراق ، الجزایر ، امارات متحده عربی ، كویت ، لیبی ، نیجریه و كنگو و از كشورهای غیر عضو تولید كننده نفت روسیه ، جمهوری آذربایجان ، قزاقستان ، بحرین و برونئی در باكو برگزار شد .
بررسی گزارش اجرای تعهدات كشورهای عضو اوپك و غیر عضو در باره كاهش میزان استخراج روزانه نفت در ماههای ژانویه و فوریه پس از گذشته اجلاس كمیته وزیران انرژی كشورهای عضو اوپك و غیر عضو در ماه دسامبر سال 2018 میلادی در وین ، شرایط جاری بازار جهانی نفت و تاثیر عوامل اقتصادی و سیاسی به این بازار از محوره های عمده مورد مذاكره این نشست در باكو بود .
كشورهای عضو سازمان اوپك و غیر عضو در ماه دسامبر سال گذشته میلادی در وین گردهم آمده و در باره كاهش 1.2 میلیون بشكه روزانه حجم استخراج نفت به توافق رسیدند .
نشست كمیته وزارتی نظارت بر توافق كاهش تولید اوپك و غیراوپك در هر دو ماه یك بار با هدف بررسی چگونگی اجرای تعهدات كشورها در این زمینه برگزار می شود .
خاورم ** 337**1211

سرخط اخبار جهان