آبگرفتگي منازل و رانشي شدن بعضي جاده ها در مازندران

ساري - ايرنا - اثرگذاري بارش شديد باران و جاري شدن سيلاب در مازندران علاوه بر مناطق روستايي ، وارد محيط هاي شهري شد كه آبگرفتگي برخي واحدهاي مسكوني و تجاري در چند نقطه استان را در پي داشته و تردد وسايل نقليه و مردم را دچار مشكل كرده است .

به گزارش خبرنگاران ايرنا ، بارش باران در مناطق جلگه اي و برف در مناطق كوهستاني و ييلاقي مازندران كه از عصر يكشنبه آغاز شده ، همچنان ادامه دارد و تمامي نيروهاي خدماتي اعم از هلال احمر ، اورژانس ، مديريت بحران و نيروي انتظامي را وارد عمل كرده است .
فرماندار سيمرغ در مركز مازندران اعلام كرد كه سيلاب و طغيان رودخانه ' تلار ' سبب شده تا شهر كياكلا مركز اين شهرستان و 9 روستا بخش مركزي دچار آبگرفتگي شديد شود.
مجتبي حبيب نژاد روشن در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه نيروهاي امدادي آتش نشاني شهرداري ، نيروهاي انتظامي ، هلال احمر و اورژانس 115 در حال امداد رساني هستند، افزود : با توجه به آبگرفتگي بيشتر واحدهاي مسكوني ، خسارت هاي شديدي به لوازم خانگي شهروندان كياكلا وارد شده است.
وي گفت : از آنجايي كه اين منطقه به لحاظ جغرافيايي در پايئن دست و در واقع به صورت چاله مانند است ، آبگرفتگي ها بيشتر خواهد شد.
حبيب نژاد روشن افزود : بيشتر واحد هاي مسكوني و زمين هاي كشاورزي بويژه باغات بخش مركزي شهرستان دچار خسارت آبگرفتگي شدند.
شهرستان سيمرغ داراي يك شهر كياكلا و دو بخش مركزي با 9 روستا و بخش تالارپي با 15 روستا است.
گزارش هاي خبرنگاران ايرنا نشان مي دهد كه سطح آب رودخانه هاي بزرگ از جمله تلار در قائمشهر، تجن در ساري و بابلرود در بابل از حد معمول خود بالاتر آمده و آب در برخي ازمسير ها سرريز و سبب طغيان اين رودخانه ها به داخل شهر شده است.
در حال حاضر پارك ملل ساري در حاشيه رودخانه تجن زير آب رفته است و به دليل طغيان رودخانه نكا رود كاركنان بيمارستان تامين اجتماعي شهرستان نكا نيز نتوانستند به محل كار خود برسند.
از شب گذشته علاوه بر كاهش محسوس دماي هوا كه در بعضي مناطق تا 12 درجه گزارش شده ، بارش باران در مناطق جلگه اي و بارش برف در ارتفاعات همچنان در حال باريدن است .
پيش بيني هواشناسي مازندران نشان مي دهد كه با بارش باران در مناطق جلگه اي و بارش برف در ارتفاعات به همراه وزش باد تا صبح روز چهارشنبه به صورت پراكنده در استان ادامه دارد.
** رانشي شدن جاده سوادكوه
فرماندار سوادكوه هم گفت كه بارش شديد باران باعث رانش شديد و افتادن سنگ هاي بزرگ در جاده هاي ترانزيتي و نيز فرعي اين شهرستان شده است و به همين دليل بناچار اين جاده ها به صورت موقت مسدود مي شوند .
سعيد يزداني در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : بارش شديد باران از ساعت چهار بامداد امروز در اين شهرستان آغاز شده است و همچنان ادامه دارد باعث شده تا زمين در برخي مناطق مسير جاده اصلي تهران به سوادكوه رانشي شود .
وي ادامه داد : اين رانش زمين بيشتر در مناطق جمشيد آباد و جوارم جاده تهران به سوادكوه رخ داده است .
فرماندار سوادكوه با اشاره به آغاز سفرهاي نوروزي ، گفت : رانش زمين حاشيه باعث شده تا براي حفظ امنيت و ايمني مسافران اين جاده ها هر از گاهي موقتا مسدود شود تا بازگشايي و ايمن سازي مسير صورت بگيرد .
وي افزود : هم اكنون تيم هاي راهداري و امدادي به همراه تجهيزاتشان در مسير جاده سوادكوه به تهران حضور دارند تا در صورت وقوع رانش زمين و افتادن سنگ ها ، بازگشايي مسير انجام شود .
به گفته يزداني در حال حاضر جاده سوادكوه به تهران باز است اما با توجه به شدت بارندگي و طغيان رودخانه ، رانش و بسته شدن موقت اين جاده بعيد نيست .
وي همچنين از بسته شدن راه 16 روستاي دهستان كسليان و برخي روستاهاي دهستان ولوپي خبر داد و گفت : طغيان آب رودخانه ها و رانش زمين باعث شده تا اين مسيرها با سنگ هاي بزرگ مسدود شود .
فرماندار سوادكوه اظهار داشت : علاوه بر مسدود شدن راه روستاهاي اين 2 دهستان ، راه روستاهاي ديگر دهستان ها از جمله راستوپي و سرخ كلا به دليل سقوط سنگ هاي بزرگ امنيت ندارد .
وي ادامه داد : بحران حوادث طبيعي اخير در سوادكوه تركيبي است به طوري كه در جاده ها با باران شديد و طغيان رودخانه ها مواجه هستيم و در مناطق كوهستاني همچون آلاشت و ورسك بارش 40 سانتي متري برف را داريم .
يزداني گفت : با توجه به در گير بودن تمامي شهرستان هاي مازندران با بحران طغيان و سيلاب رودخانه ها ، از امكانات و تجهيزات واحدهاي صنعتي و معدني از جمله زغالسنك البرز مركزي براي انجام عمليات امدادي استفاده مي كنيم .
شهرستان سوادكوه شامل 2 بخش مركزي و زيراب به تعداد 171 روستا و شهرهاي پل سفيد ، زيراب و آلاشت است .
** قطع شدن تردد از روي پل تجن شهر ساري
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي مازندران هم گفت كه به دليل بالا آمدن سطح آب رودخانه تجن تردد به صورت رفت و برگشت از روي پل تجن به صورت موقت ممنوع و مسدود شده است.
سرهنگ مهدي باقري در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : با توجه به احتمال خطر تخريب پل و حوادث ناشي از آن از حوالي ساعت 12 امروز تا كنون اين محور مسدود شده است.
وي از شهروندان بويژه رانندگان خواست تا ضمن صبوري و همكاري با ماموران راهنمايي و رانندگي ، براي رفتن به مقصد رفت و برگشت منطقه تجن از كمربندي شمالي استفاده كنند.
فرمانده لپيس راهنمايي و رانندگي مازندران اظهار داشت: در حال حاضر ترافيك سنگيني در خيابان هاي 2 طرف پل تجن ايجاد شد كه با ماموران پليس در حال هدايت خودروها به مسيرهاي جايگزين و روان كردن ترافيك هستند.
رودخانه تجن يكي از بزرگ ترين رودخانه هاي ايران است كه از وسط شهر ساري عبور مي كند و پل تجن تنها گذرگاه داخل شهري است كه علاوه بر اينكه شهروندان ساري براي رسيدن به مركز شهر به صورت رفت و برگشت از روي آن تردد مي كنند ، مسير اصلي خودروهاي سبك به سمت شهرهاي شرق مازندران از جمله نكاست.
شدت بارندگي و طغيان رودخانه تجن سبب شد تا پارك ملل شهر ساري واقع درحاشيه اين رودخانه نيز به صورت كامل زير آب برود.
** بارش حدود 80 سانتي متر برف در مناطق كوهستاني
در همين حال هواشناسي مازندران ارتفاع برف در مناطق كوهستاني استان را بيشتر از نيم متر ارزيابي و اعلام كرد كه بيشترين ميزان برف در ' لاسم ' شهرستان آمل با 76 سانتي متر تا ظهر امروز به ثبت رسيده است.
هچنين تاكنون در منطقه تونل كندلوس در غرب مازندران ارتفاع برف به 50 سانتي متر، آلاشت 45 ، كياسر 42 و بلده نور به 27 سانتي متر رسيده است.
بارش برف و باران پيش بيني شده از عصر ديروز يكشنبه در مناطق مختلف مازندران شروع شد و همچنيان ادامه دارد.
گزارش هواشناسي مازندران حاكيست كه طي اين مدت بيشترين ميزان بارندگي در بندر اميرآباد بهشهر با بيش از 100 ميلي متر به ثبت رسيده است.
ساري با 91 ميلي متر ، دشت ناز 88 و گلوگاه با 83 ميلي متر بيشترين ميزان بارندگي را پس از اميرآباد در شب و روز گذشته داشته اند.
همزمان با بارش برف و باران ، تندباد هم بامداد امروز دوشنبه مازندران را در نورديد كه بر اساس گزارش هواشناسي سرعت آن در منطقه دشت ناز ساري به حدود 100 كيلومتر بر ساعت رسيد.
سرعت توفان و تند باد در رامسر و آمل به 67 و در قراخيل قائمشهر و بندر اميرآباد به 65 كيلومتر بر ساعت رسيد.
بارش باران و برف هم اكنون نيز در مركز و شرق مازندران بشدت در حال باريدن است و منجر به آبگرفتگي معابر شهري ، سيلاب و طغيان رودخانه هاي مركز و شرق استانو همچنين خسارت به تاسيسات عمومي و شخصي شده است .
هنوز گزارشي كاملي از ميزان خسارت سيل و توفان 24 ساعت اخير نيست اما بر اساس گزارش شبكه توزيع برق منطقه ساري مازندران، تا كنون بيش از 2 ميليارد ريال به تاسيسات شبكه توزيع خسارت وارد شد.
همچنين دهها روستا در مناطق مركزي و شرقي استان دچار سيل زدگي شدند.
استان مازندران داراي بيش از سه ميليون و 258 هزار نفر جمعيت است كه در 22 شهرستان ، 58 شهر و حدود سه هزارو 500 روستا زندگي مي كنند.
2096/1654