رویترز: ایران آمریكا را تحت پیگرد قرار می دهد

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز و برخی رسانه های خارجی اظهارات یكشنبه شب رئیس جمهوری اسلامی ایران را بازتاب داده و نوشتند:« حسن روحانی» می گوید كه كشورش آمریكا را به دلیل اعمال تحریم ها تحت پیگرد قانونی قرار می دهد.

خبرگزاری انگلیسی رویترز در بازتاب اظهارات شامگاه یكشنبه دكتر حسن روحانی رئیس جمهور كشورمان در نشست شورای اداری استان بوشهر نوشت: رئیس جمهوری ایران گفت كه تحریم های آمریكا علیه ایران «جنایت علیه بشریت است» و تهران علیه مقام های آمریكایی به دلیل ایجاد مشكلاتی برای كشور اعلام جرم می كند.
این رسانه افزود: روحانی در سخنانی كه به طور زنده از تلویزیون دولتی ایران پخش می شد گفت تحریم های آمریكا بر ارزش ریال (پول ایران) تاثیر گذاشته و تورم را افزایش داده است. اما دولت بر این مشكلات فائق خواهد آمد.
تارنمای یورونیوز، شبكه خبری راشاتودی روسیه و عرب نیوز نیز گزارش رویترز درباره اظهارات رئیس جمهور را بازنشر كرده اند.
خبرگزاری روسی اسپوتنیك روسیه نیز نوشت:رئیس جمهوری ایران ضمن اعلام پیگرد قانونی آمریكا به دلیل تحریم ها خاطرنشان كرد كه محدودیت های آمریكا ارزش ریال را كاهش داده است هرچند كه این كشور بر چنین مشكلاتی غلبه خواهد كرد.
اسپوتنیك یادآور شد:اوایل ماه جاری میلادی، كاخ سفید از معافیت هشت كشور خبر دادو گفت به آنها اجازه می دهد به خرید نفت خام از ایران ادامه دهند. این كشور پیشتر از این كشورها خواسته بود واردات نفت خود را كاهش دهند .
اسپوتنیك با استناد به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی نوشت: ایرنا فوریه گذشته گزارش داده بود كه با وجود محدودیت ها، درامد ناشی از صادرات نفت ایران در 9 ماه اول سال جاری تقویم ایرانی 48.9 درصد بر اساس مقیاس سال به سال افزایش داشته است.
به گزارش ایرنا، دكتر روحانی در نشست شورای اداری استان بوشهر گفت با مقاومت باید به آمریكا بفهمانیم كه مسیری كه در پیش گرفته اشتباه است.
وی افزود: كسی كه جلوی دارو و مواد غذایی را می گیرد، جانی است و دستگاه قضایی، باید سران آمریكا و طراحان تحریم را به خاطر جنایت علیه بشریت، در داخل و خارج تحت پیگیرد قرار دهد.
رئیس جمهور همچنین گفت: دشمنان ایران اسلامی و هیات حاكمه امریكا بدانند ما راهی را كه رفته ایم درست و صحیح بوده است و قصد داریم با همه دنیا و آنهایی كه می خواهند خوب و با احترام رفتار كنند مراوده داشته باشیم و اگر خدمت كنند ، فراموش نمی كنیم و اگر ظلم هم كنند در برابر آنها می ایستیم.
اروپام**9158/1590