۲۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۹
کد خبر: 83247587
۰ نفر
باید خود را با مردم تطبیق دهیم

تهران- ایرنا- رییس دفتر رییس جمهوری گفت: مردم از حكومت و دولت انتظاراتی دارند. ما باید خود را با آنان تطبیق دهیم، نه اینكه خودمان را محور بدانیم و بگوییم مردم خود را با ما تطبیق دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمود واعظی» امروز دوشنبه در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران همان طور كه بارها رهبری گفتند و قانون اساسی تایید دارد، قدرت بر اساس رای مردم تعیین می شود، مردم حافظ تداوم نظام هستند و بزرگترین سرمایه ما محسوب می شوند؛ اگر كسی غیر از این صحبت كند به بی راهه رفته است.
وی یادآور شد: اخیرا شنیدم كه یكی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه ای گفته است كه 'مردم چه كاره اند'؛ در پاسخ باید گفت كه مردم همه كاره اند، ما نمی توانیم بدون نظر مردم هركاری كه دلمان می خواهد را انجام دهیم.
رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: مردم از حكومت و دولت انتظاراتی دارند از این رو ما باید خود را با آنان تطبیق دهیم، نه اینكه خودمان را محور بدانیم و بگوییم مردم خود را با ما تطبیق دهند.
واعظی در پاسخ به سوالی درباره نامه رییس دولت اصلاحات به رییس جمهوری گفت: من وجود این نامه را تایید نمی كنم؛ هیچ بحثی در رابطه با استعفا در پنج سال و نیم گذشته مطرح نبوده است؛ افرادی مطالبی را با چند واسطه مطرح می كنند كه بیشتر برای مطرح كردن خودشان است.
وی افزود: اگر دكتر روحانی در این مقطع خاص هم رییس جمهوری نبود،با تمام وجود مسئولیت می پذیرفت و برای حل مشكلات مردم تلاش می كرد، از این رو امروز كه مسئولیت دارد به مردم و رای آنان وفادار است و تا زمانی كه مشكل وجود دارد و مردم بخواهند، در مسئولیت خود باقی می ماند.

**سفر رییس جمهوری به عراق دارای پیام هایی بود
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درمورد سفر دكتر روحانی به عراق به دیدارهای رییس جمهوری با مردم، مسئولان فعلی و قبلی و گروه های سیاسی عراق اشاره كرد و گفت: در این سفر دیدار با آیت الله العظمی سیستانی كه بیش از یك و ساعت و نیم طول كشید و دیگر مراجع عظام تقلید انجام شد كه ملاقات خوبی بود و به نظرم سفر بسیار موفقی بود.
وی بیان داشت:این سفر پیام های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی داشت و همچنین به دلیل آنكه آمریكایی ها بر روابط ایران و عراق بسیار حساس هستند، این سفر پیامی هم برای آنها داشت. حجم مبادلات ما ۱۲ میلیارد دلار است كه می توانیم آن را افزایش دهیم. فضا برای كار بسیار خوب است.
واعظی در پاسخ به اظهارات یكی از فعالان سیاسی، گفت: كسانی كه این سخنان را مطرح می‌كنند خودشان اصلا مقبولیت ندارند و اگر آنها نظرسنجی برگزار كنند وارد این بحث نمی‌شوند. مردم الان مشكل دارند و ما آن را پنهان نمی كنیم. چندین ماه است می گوییم مشكلات مردم را می دانیم.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: به شكل مرتب اطلاعات را از همه دستگاه ها غیر از دستگاه‌های دولتی جمع آوری می كنیم و به رییس جمهوری و مسئولان منتقل می كنیم برای اینكه با مردم زندگی كنند و برای آنها تصمیم بگیرند.
واعظی به بحث محبوبیت وزیر امور خارجه پس از خروج آمریكا از برجام اشاره كرد و گفت: همین مسائل را در مورد آقای ظریف مطرح می‌كردند و از دست رفتن محبوبیتش ظریف سخن می گفتند.
وی با بیان این كه مردم به رغم مشكلات به این راه اعتقاد دارند، افزود: همانطور كه هفته گذشته مقام معظم رهبری فرمودند؛ نباید با آنچه كه آمریكا و دشمنان داخلی تبلیغ می‌كنند هم صدا شویم. سال آینده، سالِ انتخابات مجلس است كه از نظر سیاسی باید مقداری مراقبت ها بیشتر شود. تلاش كنیم انتخابات خوب و پرشوری با حضور گسترده مردم داشته باشیم و اجازه ندهیم دشمن از تبلیغات زودرس انتخابات استفاده كند و بگوید در داخل التهاب و اختلافات وجود دارد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری حل و فصل مسائل اقتصادی چون گرانی و سختی معیشت مردم و تحریم ها و فشارهای آمریكا را دو موضوع مهم در سال آینده عنوان كرد و گفت:باید از نظر سیاسی و اجتماعی در داخل كشور، گروه‌ها و جناح‌ها اختلافات را كنار بگذارند و روی مشتركات سرمایه گذاری كنند. ان شاء الله برابر فشار آمریكا و صهیونیسم موفق شویم.

**دفتر رئیس جمهوری از سفر اسد به تهران اطلاع نداشت
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به برخی حواشی ایجاد شده پیرامون استعفای محمد جواد وزیر امور خارجه و عدم حضور او در دیدار رؤسای جمهور ایران و سوریه گفت: دفتر رئیس جمهوری از این سفر اطلاع نداشت و من زمانی كه آقای اسد وارد حیاط ریاست جمهوری شدند، از موضوع مطلع شدم.
واعظی اضافه كرد: درباره خود استعفای آقای ظریف كه همه صحبت كردند، اما آنچه درباره عدم حضور ایشان در جلسه دیدار رؤسای جمهور مطرح شده باید بگویم كه اگر دوستان ما بتوانند شرایطی كه امروز در سوریه وجود دارد را خوب تجسم كنند و مسیری كه رئیس جمهوری سوریه برای آمدن به ایران طی می كنند را بشناسند و بدانند كه فضا دست چه كسی است، قضاوت كردن برای آنها مقداری راحت‌تر می‌شود.
وی یادآورشد: درباره سفر بشار اسد به تهران به دلیل مسائل امنیتی لحظه‌ای تصمیم گیری شد؛ چرا كه نه قرار بود كسی در داخل سوریه متوجه شود و در ایران هم دو سه نفر بیشتر مطلع نبودند.
واعظی گفت: در نهاد ریاست جمهوری و دفتر رئیس جمهوری هیچ كسی مطلع نبود؛ حرف هایی كه بیان می شود مبنی بر اینكه دفتر رئیس جمهوری باید موضوع را به آقای ظریف اطلاع می‌داد باید بگویم خود دفتر نیز از موضوع اطلاع نداشت. یعنی من همان لحظه‌ای كه آقای اسد وارد حیاط ریاست جمهوری شد متوجه شدم كه میهمان ما كیست؛ بر همین اساس مطالبی كه برخی مطرح می كنند، به هیچ وجه صحیح نیست.
وی خاطرنشان كرد: دلیل آنكه من تاكنون در این باره صحبت نكرده‌ام آن است كه نمی‌خواستم به هیچ وجه وارد فضایی شوم كه در آن به دنبال مقصر باشم؛ حضور آقای ظریف در دولت آنقدر برای من اهمیت دارد كه اگر گفته شود خطایی در دفتر رئیس جمهوری یا نهاد ریاست جمهوری شده است، ارزش كمتری برای من دارد، بر همین اساس فكر می‌كنم كه در این مورد در دفتر رئیس جمهوری و نهاد ریاست جمهوری هیچ كسی نه مقصر است و نه از موضوع اطلاع داشته است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه درباره گفت و گویی از وی و اینكه گفته اید ما در مذاكرات برجام هیچ نشانه ای از جمهوری خواهان برای خروج از برجام نداشتیم، گفت: من چنین چیزی نگفتم،من گفتم تحلیل و برداشت ما و تاریخ گذشته جمهوری خواهان یا دموكرات های آمریكا در هیچ دوره ای از ریاست جمهوری گذشته این نبوده است كه اگر حزبی حاكم است ویك تعهد بین المللی را امضا می كند،اگر حزب دیگری در انتخابات برنده شود، قرارداد و تعهد را لغو كرده و آن را نمی پذیرد و ما چنین برداشتی نداشتیم.
واعظی گفت: در تاریخ آمریكا هم سابقه نداشته كه دولتی از جمهوری خواهان و دموكرات ها سر كار بیاید و از این تعداد كنوانسیون ها و معاهدات بین المللی خارج شود و یا این مقدار رابطه آمریكا را با متحدین خود به هم بزند.
این خبر در حال تكمیل است
سیام*9612*3070*3202 *2021**