برگزيدگان دومين جايزه شعر بهاران تقدير شدند

تهران- ايرنا- 6 برگزيده دومين دوره جايزه شعر بهاران طي آييني با حضور علاقه‌مندان به شعر و ادبيات در خانه هنرمندان ايران معرفي و تقدير شدند.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا گروس عبدالملكيان دبير دومين دوره جايزه شعر بهاران در آئين اختتاميه اين دوره گفت: دومين دوره جايزه شعر بهاران كار خود را از تابستان 1397 آغاز كرد و پس از برگزاري چند جلسه در راستاي روشن نمودن مسير، با داوران منتخب، هماهنگي‌هاي لازم انجام پذيرفت و دبيرخانه جايزه فراخوان خود را در آبان ماه 97 منتشر كرد.
وي افزود: استقبال بسيار گسترده شركت‌كنندگان از اين دوره‌ جايزه همزمان توان‌بخش و توان‌فرسا بود، ارسال بيش از چهار هزار اثر به دبيرخانه، بي‌ترديد براي برگزاركنندگان اين جايزه روحيه بخش بود و از جهتي ديگر كار را در مراحل مختلف ثبت، كدگذاري و چند مرحله داوري سخت و سنگين مي‌كرد.
عبدالملكيان گفت: داوري اين جايزه در دو مرحله انجام پذيرفت. ابتدا توسط دبيرخانه اسامي شاعران شركت‌كننده با كد جايگزين شدند تا نام شركت كنندگان مشخص نباشد و آثار، مستقل از نام مولفينشان قضاوت شوند. در مرحله اول داوري آثار ضعيف و متوسط كنار گذاشته شد و از ميان چهار هزار اثر، حدود 500 شعر به مرحله نهايي راه يافتند.
وي ادامه داد: تمام شعرهاي راه يافته به مرحله نهايي به شكل جداگانه در اختيار هر پنج داور قرار گرفت تا هر داور فارغ از هر معيار تعريف شده بيروني يا هر ملاك تحميل شده پيشيني، صرفاً از منظر نگاه زيباشناسانه مستقل خود به كدهاي مشخص شده امتياز بدهد.
خالق مجموعه شعر «سه‌گانه خاورميانه» در توضيح داوري‌هاي اين دوره اظهاركرد: براي امتيازدهي تمام آثار هر شاعر يا بهتر است بگوييم تمامي آثار كد در نظر گرفته و امتيازات به ميانگين مجموع آثار هر شاعر داده شد، نه به شعرهاي مجزا.
به گفته وي نهايتاً امتيازات جمع و30 برگزيده جايزه دومين دوره شعر بهاران مشخص شدند. جمع امتيازات هر 30 نفرِ برگزيده تا حدود زيادي به هم نزديك بود و بر اساس آماري دقيق مي‌توان گفت جمع امتيازات نفر اول با برگزيده سي‌ام 24 امتياز فاصله داشت. يعني به شكل ميانگين كمتر از 5 امتياز اختلاف توسط يك داور. در نهايت از ميان 30 برگزيده، 6 نفر به عنوان برندگان جايزه مشخص شدند.
وي ادامه داد: همان‌گونه كه در سال گذشته نيز اعلام شد از نظر موسسه بهاران هر 30 برگزيده‌ منتخب، برندگان جايزه ما هستند و هرگز چند امتياز كم و زياد ملاك ما براي حمايت از برخي از اين عزيزان نخواهد بود و تلاش مي‌كنيم تا از جهات مختلف در معرفي بيشتر شعر اين عزيزان به مخاطبان ادبيات كوشا باشيم.
عبدالمكيان با اشاره به حمايت از شاعران برگزيده گفت: جايزه بهاران و دست‌اندركارانش در سال گذشته حمايت كردند تا چند كتاب از مجموعه شعرهاي برگزيدگان سال گذشته، در نشرهايي چون مرواريد، چشمه، فصل پنجم و غيره منتشر شوند يا در حال حاضر برخي از آن‌ها در مسير انتشار قرار داشته باشند.
وي افزود: هم‌اكنون نيز براي برگزيدگان‌مان آماده هر نوع همكاري ديگري در اين زمينه و معرفي آثار آنها به نشرهاي مختلف هستيم. جايزه بهاران پس از رايزني با دو ناشر مختلف نهايتاً تصميم گرفت كتاب اين جايزه را به صورت دوسالانه منتشر كند و تا چند ماه آينده كتاب دوسالانه جايزه بهاران كه شامل آثار برگزيدگان سال گذشته و امسال است در يكي از اين دو نشر معتبر منتشر خواهد شد.
وي ادامه داد: در فضايي ديگر و به صورت مجزا گفت‌و‌گوهايي مفصل انجام شده است تا در سال 98 گزيده‌اي از آثار برگزيدگان هر دو دوره به انگليسي ترجمه شده و به صورت كتابي ديگر كه بخشي از چهره شعر جوان امروز را منعكس مي‌كند، منتشر شود. از خردادماه با تمامي برگزيدگان براي آماده كردن اين مجموعه در تماس خواهيم بود و از تابستان 98 كار ترجمه را آغاز مي‌كنيم.
دبير جايزه بهاران گفت: در راستاي حمايتي ديگر سالن اجتماعات موسسه بهاران طي سال گذشته به صورت رايگان در اختيار چندين تن از شاعران برگزيده براي رونمايي، نقد و بررسي كتاب منتشر شده‌شان قرار گرفت و امسال نيز اين آمادگي را داريم تا در صورت درخواست دوستان اين روند را ادامه دهيم.
دبير دومين دوره جايزه شعر بهاران در پايان گفت: باز هم از همين تريبون اعلام مي‌كنم كه اين جايزه هدف نيست، وسيله و امكان است. نقطه پايان راه نيست. بلكه آغاز مسيري‌ست تا از آن طريق و در حد توان خود بتوانيم استعدادهايي شعري را كه به عنوان برگزيدگان اين جايزه شناسايي مي‌شوند، حمايت كنيم تا بستري مناسب‌تر براي ادامه روند شاعري‌شان فراهم شود.

** تلاش كردم تا چراغ شعر را روشن نگه دارم
ابوالفضل باني مدير موسسه بهاران ديگر سخنران اين نشست بود كه ضمن خوش‌آمدگويي به افراد حاضر در سالن گفت: من شاعر نيستم و شاعرانگي هم نكردم؛ اما همواره دوست داشتم در حال و هواي ادبيات باشم و در اين سال‌ها تلاش كردم تا چراغ شعر، دانش و آگاهي را روشن نگه دارم.
وي ادامه داد: ما امروز اين مراسم را با حضور اهالي ادبيات برگزار مي‌كنيم و شما مي‌بينيد كه هيچ مسئولي در اين مراسم حضور ندارد و اين موضوع به اين دليل است كه ما مستقل هستيم و به نهاد يا سازمان يا اداره‌اي وابسته نيستيم. خيلي خوشحالم كه امروز همه دور هم جمع هستيم و در اختتاميه جايزه بهاران حضور داريم؛ چراكه شرايط بسيار سختي را تحمل كرديم و با چنگ و دندان سال 97 را گذرانديم.
مدير موسسه بهاران در پايان گفت:‌ بهاران رسالت خود مي‌داند كه به شعر امروز توجه‌اي ويژه داشته باشد. ما موسسه‌ شعر و داستان و ترانه‌ايم. پس اين دليل خود به تنهايي براي برگزاي جايزه‌ شعر بهاران كافي است. از سوي ديگر شناساندن استعدادهاي تازه در عرصه‌ شعر ازاد هم يكي ديگر از اهداف ماست.
بعد از صحبت‌هاي ابوالفضل باني، بهزاد خواجات به نمايندگي از هيات داوران پشت تريبون آمد و بيانه هيات داوران را قرائت كرد و بعد از آن گروه موسيقي نويش به اجراي چند قطعه موسيقي پرداخت.
آخرين بخش مراسم اختتاميه، اعلام اسامي برگزيدگان بود كه در نهايت با حضور هيات داوران از شش برگزيده اين جايزه تقدير شد. در اين انتخاب هر شش نفر در يك جايگاه قرار داشتند و تقدم و تاخري وجود نداشت. اسامي برندگان به شرح زير است:
آرش نصرت‌اللهي، حافظ عظيمي، عليرضا قاسميان خمسه، محمد عارفي‌فر، محمد عسگري ساج، مجتبي تهال
آئين اختتاميه دومين دوره جايزه شعر بهاران عصر روز گذشته (26 اسفندماه) با حضور علاقه‌مندان به شعر و ادبيات در خانه هنرمندان ايران برگزار شد. رشيد كاكاوند اجراي اين مراسم را برعهده داشت.
فراهنگ**1085**3009

سرخط اخبار فرهنگ