نماینده عراقی: رزمایش مشترك ایران، عراق و سوریه ضروری است

بغداد - ایرنا - یك نماینده پارلمان عراق برگزاری رزمایش مشترك از سوی سه كشور ایران، عراق و سوریه را امری ضروری و موجب بستن راه بر زیاده خواهی های آمریكا در منطقه دانست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، 'حنین قدو' نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح تاكید كرد: برگزاری رزمایش نظامی از سوی ایران، عراق و سوریه در خط مرزی، امری ضروری است و جلوی آمریكا را برای تحمیل خواست و نفوذ خود بر منطقه می گیرد.
قدو درگفتگو با خبرگزاری المعلومه عراق افزود: دولت عراق عزم جدی برای اجرای چنین رزمایش دارد تا بتواند میزان توانمندی و آمادگی نیروهایش را برای تامین امنیت مرزها بدون دخالت خارجی، بسنجد.
وی گفت: امنیت عراق بطور مستقیم با امنیت دو كشور سوریه و ایران گره خورده است و برگزاری مانور مشترك به نفع تامین امنیت و موجب نجات همه كشورهای منطقه از شر تحركات تروریست ها خواهد بود.
قدو افزود: این رزمایش همچنین با ناكام كردن تحركات داعش، طرح آمریكا برای حمایت از داعش با هدف اعمال فشار به بغداد جهت توجیه ادامه حضور نظامی در عراق را نیز خنثی خواهد كرد.
این نماینده پارلمان عراق همچنین گفت كه نشست رهبران عراقی كه به زودی به دعوت برهم صالح رئیس جمهوری عراق برگزار می شود، موضوع ادامه حضور نظامی آمریكا را بررسی و تعیین تكلیف خواهد كرد.
پرسش درباره منطق ادامه حضور و ماهیت ماموریت نیروهای آمریكایی در عراق از زمان پایان نظامی داعش در آذرماه 96 و بویژه سفر مخفیانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا به پایگاه عین الاسد در استان الانبار در اوایل دیماه امسال و اظهارات مداخله جویانه وی، بشدت در میان محافل سیاسی و پارلمان این كشور مطرح و به پرونده روز تبدیل شده است.
سخنان این نماینده پارلمان عراق و دیگر شخصیت های سیاسی در این كشور درباره اهداف واقعی آمریكا از تحركات اخیر و تاكید بر ضرورت همكاری هر چه بیشتر كشورهای منطقه از جمله ایران، عراق و سوریه همزمان با سفر سردار سرلشگر پاسدار 'محمد باقری' رئیس ستادكل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی به دمشق برای شركت در اجلاس سه جانبه مبارزه با تروریست بین ایران، سوریه و عراق بیان شده است.
اجلاس سه جانبه روسای ستادكل نیرو‌های مسلح كشور‌های ایران، عراق و سوریه به صورت منظم به منظور بررسی راهكارهای مبارزه با تروریسم برگزار می شود.
ارتقای همكاری‌های دفاعی و نظامی، مشورت و همفكری درباره مبارزه با تروریسم و ایجاد هماهنگی و هم افزایی سه كشور ایران، عراق و سوریه در تداوم مقابله با گروهك‌های تروریستی و همچنین بررسی و دستیابی به آخرین راهكار‌های ایجاد ثبات و تامین امنیت منطقه از جمله اهداف سفر سرلشگر باقری به سوریه است.
ایران، عراق و سوریه در كنار روسیه از سال 1394 در قالب یك مركز چهارجانبه اطلاعاتی كه مقر آن در بغداد است با هدف مبارزه با تروریسم و بویژه داعش در عراق و سوریه با هم همكاری می كنند.
خاورم*4*380**

سرخط اخبار جهان