ایلام، بهشت رنگ ها، مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

ایلام- ایرنا - حال و هوای این استان كوهستانی با ترنم باران بهاری و سبزه های خیس آن و سبزه كوه های بر افراشته اش آنچنان هر رهگذر را به وجد می آورد كه لذت حضور در این مكان بهشتی را با هیچ چیز دیگر نمی توان عوض كرد و اینك در بهار 98ایلام زیباتر از همیشه در انتظار مهمانان نوروزی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، كوه‌های سربه فلك كشیده استان، طبیعت بكر خدادادی، چهارفصل بودن در هر فصل از سال، درختان كهنسال بلوط ، ارژن و كیكم و ...، غار زینگان، غار طبیعی مژاره، غار طبیعی خفاش، چشمه‌های آب گرم دهلران، مناظر طبیعی سراب آبدانان، دریاچه دوقلوی آبدانان، تنگ بهرام چوبینِ، آبشار ماربره و ملكشاهی، دره ییلاقی كلم بدره، طبیعت بی‌نظیر سیروان و چرداول، تفرجگاه‌ های جنگلی كنارسر مهران، شكارگاه شرازول ایوان و طبیعت كنار آن و .... از جلوه‌ها و مناطق طبیعی استان ایلام هستند كه نمونه ‌های آن‌ها كمتر می ‌توان در كشور دید.
تپه باستانی علی كش با قدمت 9 هزار ساله، آثار خرابه‌های شهر سیمره، شهر باستانی سیروان، غار كول كنی ماژین، آتشكده چهارطاقی، قلعه جهانگیر آباد، آثار قلعه تاریخی و آتشكده سام، 160 تپه و آثار باستانی هلیلان، آتشكده سه پا، غار طلسم، طاق شیرین و فرهاد، آتشكده سیاهكل و ... از آثار تاریخی و باستانی استان ایلام هستند كه جلوه‌های زیبایی به این دیار بخشیده است.
ایلام یا همان سرزمین رنگ‌ها به دلیل داشتن طبیعت زیبای خدادادی و وجود كوه‌های سربه فلك كشیده قلارنگ، مانشت، سیوان، مله گون، كبیركوه، شش كلان، قلاقیران و تعداد كثیری دیگر، آوازه مردان و زنان سخت كوش و حماسه‌ساز آن در بزم و رزم كه از دهل و سرنا شنیده می‌شود، به‌عنوان استانی مهمان‌نواز پذیرای گردشگران و دوستداران زیبایی، فرهنگ و هنر و تاریخ و تمدن است.
كوه های مخملینش با لاله های واژگون تزیین شده اند و آنجاست كه چشم ها غرق در زیبایی می شود تا شكوفا شدن این بهار را با دل و جان حس كند.
تنوع جغرافیایی با پوشش گیاهی و منحصر به فرد استان' ایلام 'این روزها هر گردشگری را به حیرت و لب گزیدگی وا می دارد .
'ایلام' یادگاری به جای مانده از سرزمین كهن بوده كه نامش با تاریخ گره خورده و از زیبایی های طبیعی خاصی برخوردار است كه بعنوان عروس زاگرس در دل دامنه های كوهستانی گل آرایی می كند.
این در حالی است كه زیبایی و قشنگی استان ایلام تاكنون همچون (آفتابی پنهان از دید گردشگران) مانده است، با این وجود، این روزها و در آستانه عید باستانی همه چیز مهیای پذیرایی از مهمانان نوروز استان ایلام است.
این استان دارای آثار فراوان تاریخی فرهنگی است كه از دوران هخامنشی تا ساسانی اسلامی و حكومت والیان می توان از آثار آن دیدن كرد .
می توان به قلعه والی موزه مردم شناسی رفت و برای لحظاتی با والیان پشتكوه همدم شد و یا اینكه به شهر تاریخی دره شهر رفت و دوران ساسانی اسلامی را از نزدیك در قاب هنر دید.
قلعه والی، كاخ فلاحتی، سنگ‌ نوشته قوچ علی، تنگه ارغوان، تنگ دالاهو، تفرجگاه تجریان، كوه قلاقیران، امامزاده‌ها، تپه قلا در چوار، پارك تفریحی چغاء سبز و .... از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایلام هستند.
شت قلعه، آثار تاریخی قلعه هزارانی، غار طبیعی مژاره، دریاچه دوقلو سیاه گاو، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی كوه اناران و مناظر طبیعی كبیركوه، امامزاده‌ها و... از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام هستند.
آتشكده سیاهگل، طاق شیرین و فرهاد، آثار تاریخی روستای سرتنگ، شهر تاریخی جوی زر، تفرجگاه ییلاقی خوران، تفرجگاه جنگلی منطقه سراب ایوان، غار طلسم، شكارگاه شیره زول، دره زیبا و طبیعی دانوك، چشمه سفید در كوه‌های مانشت و... از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایوان از توابع استان ایلام هستند.
از مهم‌ترین آثار شهرستان دره شهر نیز می‌توان به آثار خرابه‌های شهر تاریخی سیمره، آسیاب آبی و قلعه شیخ ماخو ، قلعه میرغلام، تنگه بهرام چوبی، قلعه هاشمی ، بنای چهار طاقی، پل تاریخی گاومیشان ، آثار پل تاریخی چم نشت، آبشار ماربره، امامزاده های منطقه و... اشاره كرد.
شمار مسافران و گردشگران نوروزی به استان در سال گذشته 487 هزار و 831 بود كه پیش بینی می شود امسال این میزان افزایش یابد.
این استان یك هزار و 500 اثر تاریخی دارد كه بیش از 750 اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
7177/6119