روسیه: داعش درپی ایجاد پایتخت جدید درافغانستان است

مسكو - ایرنا - معاون سرویس امنیت روسیه اعلام كرده كه گروه تروریستی داعش به تازگی به فكر ایجاد پایتخت جدید برای استمرار خلافت خود در شمال افغانستان افتاده است.

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا به نقل از اینترفاكس، سرگئی اسمیرنوف با بیان این مطلب افزوده كه تحركات اخیر این گروه تروریستی در شمال افغانستان نگران كننده است ضمن اینكه درگیری های مسلحانه در مرز شمالی افغانستان افزایش چشم گیری یافته است و می تواند تهدیدی جدی برای امنیت منطقه در كوتاه مدت باشد.
میخائیل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه نیز یك ماه پیش با اعلام نگرانی از انتقال تروریست ها از خاورمیانه به كشورهای آسیای مركزی از جمله افغانستان اعلام كرده بود كه گروه تروریستی داعش هر روز مناطق تحت كنترل خود در این كشور را بیشتر می كند.
بنظر می رسد روسیه از اینكه در طول 18 سال حضور نیروهای آمریكایی و غربی در افغانستان اوضاع امنیتی این كشور بدتر شده ناراضی است و از آن مهمتر نگران قدرت گرفتن گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان و سرایت تروریسم داعشی از این كشور به كشورهای شمالی افغانستان و همسایگان جنوبی خود است.
برخی صاحبنظران روس معتقدند كه نفوذ داعش در افغانستان بخشی از نقشه آمریكا برای ایجاد ناامنی در این كشور و انتشار تروریسم به كشورهای آسیای مركزی است.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه چندی پیش در این رابطه به پرواز بالگردهای ناشناس در افغانستان و انتقال شماری از تروریست های داعشی به مكان نامعلوم اشاره و خاطرنشان كرد كه این اقدام بدون اطلاع نظامیان ناتو و آمریكا نمی توانست صورت بگیرد.
«ولادیمیر سافرانكوف» سفیر روسیه در سازمان ملل متحد نیز 13 مهر ماه در همین رابطه از شورای امنیت خواست كه تحریم اعضای شاخه خراسان داعش در افغانستان را در اولویت خود قرار دهد.
این دیپلمات روس با اشاره به گسترش حضور داعش در افغانستان اعلام كرده بود كه افزایش تحریم‌های شورای امنیت علیه افراد و سازمان‌هایی كه بخشی از شاخه داعش در افغانستان هستند و یا با آن ارتباط مستقیم دارند باید در اولویت قرار گیرد.
براساس آخرین برآورد اعلام شده از سوی روس ها، اكنون بیش از دو هزار و 500 نفر از تروریست های داعشی در مناطق شمالی افغانستان حضور دارند و به دنبال نفوذ به روسیه هستند.
بنظر می رسد این نگرانی در روس ها باعث شده كه مقامات كرملین هم زمان با آمریكا به مذاكره با طالبان برای صلح با دولت قانونی افغانستان روی آورند جنبشی كه حداقل در روسیه تفاوت چندانی با داعش ندارد و گروهی غیرقانونی به حساب می آید و حتی رسانه های روسیه تصاویر نمایندگان این گروه را كه برای مذاكره با طرف های افغانی به مسكو سفر می كنند، نشان نمی دهند.
گفتنی است، مقام های روسیه بارها اعلام كرده اند كه از مذاكرات جنبش طالبان با دولت مركزی افغانستان استقبال می كنند.
روسها معتقدند كه این مذاكرات در وهله اول برای برقراری صلح پایدار در افغانستان لازم است و به همین دلیل دولت مركزی و طالبان باید درخصوص شاخص های برقراری صلح و رفع اختلافات با یكدیگر گفت وگو كنند.
روسها با این هدف در ماه نوامبر سال 2018 نشست دوم مسكو را برگزار كرده و در آن از جنبش طالبان نیز دعوت كردند.
در این نشست، هیات شورای عالی صلح افغانستان با نماینده جنبش طالبان گفت وگو كرد هر چند كه دولت افغانستان حاضر نشد نماینده ای از دولت به این كنفرانس در مسكو اعزام كند تا مشخص شود هنوز در كابل اتفاق نظر برای پایان دادن به اختلافات با طالبان وجود ندارد.
اروپام ** 1346 *

سرخط اخبار جهان