روسیه از گفت وگو درباره توافقات نفتی تا دو ماه دیگر خبر داد

مسكو – ایرنا - وزیر انرژی روسیه اعلام كرد كه كشورهای غیراوپك نیازی به اصلاح توافقات خود برای كاهش تولید نفت در شرایط فعلی ندارند با این وجود انتظار می رود دو ماه دیگر (می سال 2019) درباره گام ها و توافقات جدید گفت وگوها از سر گرفته شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از تاس، الكساندر نوواك كه به جمهوری آذربایجان سفر كرده است، در دیدار باهمتای خود با بیان این مطلب افزود: روسیه به تدریج در حال اجرای تعهداتی است كه پیشتر با سایر تولید كنندگان نفت برای كنترل قیمت در بازار داشته است.
وی با بیان اینكه در سه ماه سوم سال 2019 (تابستان) بازار با افزایش تقاضا روبرو خواهد شد، اظهار داشت: ما با همتای خود در جمهوری آذربایجان به توافق رسیدیم كه در ماه می یا ژوئن در خصوص سیاست های نفتی خود در نیمه دوم سال 2019 تصمیم گیری كنیم.
وزیر انرژی روسیه در ادامه به پایان یافتن معافیت شش ماهه برخی خریداران نفت از ایران اشاره كرد و گفت: نامشخص بودن اقدامات آمریكا علیه ایران در پایان مدت زمان اعلام شده، ارزیابی از آینده بازار نفت را دشوارتر كرده است.
نوواك در خصوص سند همكاری میان اعضای اوپك پلاس نیز گفت: این سند آماده شده است و بعید نیست در نشست آتی وزیران كشورهای صادركننده نفت مورد بررسی قرار بگیرد.
گفتنی است، پیش نویس سند همكاری اوپك پلاس سال 2018 تهیه شد اما با وجودی كه انتظار می رفت در آذرماه امسال بر سر این سند توافق حاصل شود اما این اتفاق رخ نداد.
گفتنی است، یكصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپك آذرماه امسال با حضور 14 عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش برگزار شد و در توافق با اعضای غیر اوپك برای كنترل روند نزولی قیمت نفت مقرر شد اعضای اوپك ٨٠٠ هزار بشكه و كشورهای غیر عضو در قالب اوپك پلاس ٤٠٠ هزار بشكه از میزان عرضه نفت خود كم كنند.
ایران، لیبی و ونزوئلا با توجه به تحریم ها، مشمول معافیت از كاهش عرضه به بازار شدند ضمن اینكه روسیه متعهد شد 228 هزار بشكه در روز از تولید خود بكاهد.
البته نوواك همان زمان اعلام كرد كه روسیه به تدریج به این تعهد خود عمل می كنند.
توافق اعضای اوپك و غیر اوپك برای شش ماه است بنابراین انتظار می رود تا كمتر از دو ماه دیگر در خصوص تدابیر جدید در قالب اوپك پلاس مذاكرات از سر گرفته شود.
«بیژن زنگنه» وزیرنفت ایران در پایان آخرین نشست اعضای اوپك در وین درپاسخ به پرسش خبرنگاری درباره روند مذاكرات و میزان كاهش عرضه به بازار گفته بود «خدا را شكر از همین میزان كاهش عرضه نفت (اعضای اوپك و غیراوپك) نیز راضی هستیم.» «مذاكرات سخت و پیچیده ای بود تا به نتیجه رسید؛ آنچه می خواستیم به نفع اعضای اوپك و ملت ایران، حاصل شد.»
اروپام ** 1346 **