افتتاح فازهای پارس جنوبی تحقق اقتصاد مقاومتی است

بوشهر- ایرنا- فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) گفت: در طلیعه گام دوم انقلاب افتتاح پالایشگاه فازهای 13 و 22 تا 24 پارس‌جنوبی بحق گام عملی و مهم در راستای تحقق شاخص‌های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش ایرنا، سعید محمد روز یكشنبه، در آیین بهره‌برداری رسمی از پالایشگاه فازهای 13 و 22 تا 24 پارس‌ جنوبی ضمن تبریك به مناسبت افتتاح یكی از بزرگترین افتخارهای ملی كشور در حوزه صنعت نفت و گاز افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این جنگ اقتصادی تمام عیار در كنار دولت خدوم و در پیشانی مواجهه با توطئه‎های اقتصادی استكبار جهانی ایستاده است.
وی ادامه داد: افتتاح این ابرپروژه كه طراحی و ساخت آن در اوج تحریم‌های ظالمانه و با تكیه بر توان و تخصص جوانان این مرزو بوم به انجام رسید در عمل بیانگر شكست مفتضحانه استكبار در تحریم این ملت بوده است و ما با انسجام و همدلی این تهدیدها را به فرصتی برای رشد و اعتلای نظام اجرایی و صنعتی در كشور تبدیل كرده‌ایم.
وی بیان كرد: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) به عنوان یك پیمانكار عمومی از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش خصوصی اعم از مشاوران، پیمانكاران و سازندگان استفاده كرده و درغیاب شركت‌های خارجی توانسته است طراحی، اجرا و راه‌اندازی پروژه‌ها را 100درصد ایرانی و تامین كالاها را حدود 70 درصد با همت و توان داخلی به انجام برساند.
محمد اظهارداشت: همچنین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) توانسته است در پیچیده‌ترین عملیات فنی و مهندسی با حفر 300 كیلومتر چاه در فاصله 100 كیلومتری از ساحل عسلویه در قالب 76 حلقه با عمق حداكثر پنج هزار و250 متر، نصب هشت سكوی غول‌پیكر و اجرای 450 كیلومتر خط لوله 32 اینچ در زیر آب نسبت به استحصال و انتقال گاز از دریا به خشكی اقدام و به آرزوی دیرینه كشور مبنی بر پیشی گرفتن از قطر در برداشت از این میدان مشترك جامه عمل بپوشاند.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) افزود: این پالایشگاه‌ها با تولید محصولات ارزشمندی شامل روزانه 100 میلیون مترمكعب گاز شیرین برای مصارف خانگی، 152 هزار بشكه میعانات گازی به عنوان خوراك پالایشگاه ستاره خلیج فارس، پنج هزار و 800 تن گاز مایع (ال‌پی‌جی)، تولید پنج هزار و 500 تن گاز اتان برای خوراك پتروشیمی‌ها و 800 تن گوگرد در عمل می‌تواند در یك سال كل سرمایه‌گذاری انجام شده را كه بالغ بر 12 میلیارد دلار است بازگشت دهد كه مصداق بارزی از اقتصاد مقاومتی و خلق ثروت برای مردم خواهد بود.
وی بر ضرورت رسیدگی به وضع قراردادهای جاری و پرداخت مطالبات تاكید كرد و خواستار احداث پالایشگاه میعانات گازی در اراضی فاز 13 و واگذاری ساخت مجتمع تولید پلی‌اتیلن و پروپیلن به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا( ص) شد.
محمد گفت: استفاده از مدارك مهندسی و تجهیز كارگاه موجود، نزدیكی به مبادی خوراك، آبگیر سایت 2، اسكله تمبك و امكان استفاده از متریال مازاد فازهای 13 و 22 تا 24 از مزیت‌های رقابتی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای اجرای این طرح‌ها خواهد بود.
وی یادآروشد: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) با تجربیات گران‌سنگ خود در اجرای این فازها و در حل مسائل مشابه در واحدهای 181 و 106 آمادگی دارد كه توسعه فاز 11 را نیز به انجام برساند.
محمد افزود: امیدواریم طرح تحول صنعت دریایی در بخش شناوری تهیه و با دستورهای مسئولان مربوطه عملیاتی شود.
فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی با حضور رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت افتتاح شد.
6043