اهالی غیزانیه دراهواز خواستار ایمن سازی خطوط فرسوده نفت شدند

اهواز - ایرنا - تعدادی از اهالی بخش غیزانیه از توابع شهرستان اهواز، با اظهار نگرانی از فرسودگی خطوط لوله انتقال نفت و گاز و احتمال تكرار انفجار، خواستار ایمن سازی خطوط فرسوده نفت شدند.

به گزارش ایرنا نشتی و انفجار خط لوله انتقال گاز، پنجشنبه گذشته در جاده اهواز- ماهشهر كه چهار نفر كشته و 5 نفر زخمی به دنبال داشت، نگرانی اهالی روستاهای بخش غیزانیه شهرستان اهواز را از تكرار حوادث تلخ در این بخش به دنبال داشته است. به همین مناسبت تعدادی از دهیاران و اعضای شورای روستاهای بخش غیزانیه با برگزاری نشست خبری، خواستار رسیدگی مسئولان استان به این مشكل شدند.
رئیس شورای روستای «عوده» از توابع بخش غیزانیه در این نشست خبری در دفتر انجمن محیط زیستی آینده سازان طبیعت خوزستان، خواستار ایمن سازی خطوط فرسوده لوله های نفت و گاز در بخش غیزانیه شد.
حجت الاسلام حمزه مقدم با اشاره به استقرار چندین شركت بزرگ نفتی در بخش غیزانیه افزود: این بخش به حیاط خلوت شركت های نفتی تبدیل شده و علاوه بر عبور لوله های متعدد نفت و گاز، این شركت ها پسماند و پساب آلوده خود را نیز در این روستاها تخلیه می كنند.
وی با بیان اینكه قدمت لوله های انتقال نفت و گاز به بیش از 60 سال می رسد، اضافه كرد: برخی از این لوله های قطور، در فاصله 20 متری و یا 40 متری خانه های روستایی قرار دارند، كه به دلیل فرسودگی احتمال بروز حادثه زیاد است و به ویژه بعد از حادثه اخیر انفجار خط لوله، اهالی روستاها از این بابت به شدت نگران هستند زیرا در صورت ادامه نشت گاز، انفجار گاز همه روستاهای اطراف را نابود می كرد.
به گفته وی صبح پنجشنبه، یك اتوبوس راهیان نور دختران بخش غیزانیه، یك ساعت قبل از انفجار گاز، عازم یادمان شوش شده بود، كه امكان داشت فاجعه انسانی در منطقه رخ دهد.
مقدم با تاكید بر بازسازی و مقاوم سازی تاسیسات نفتی موجود در منطقه گفت: شركت های بزرگ نفتی با وجودی كه در جوار روستاها فعالیت می كنند، مجهز به سیستم عیب یابی و شناسایی محل نشت نفت و گاز نیستند كه ضروری است هر چه زودتر برای این مساله چاره اندیشی شود.
وی تصریح كرد: خواسته بسیاری از اهالی بخش غیزانیه جابجایی لوله های نفت است، در غیر این صورت وزارت نفت شهرك و یا محل امنی برای اهالی ساخته و آنها را به آنجا منتقل كند.
مقدم از تخلیه پساب های نفتی به اراضی كشاورزی روستاها نیز انتقاد كرد و گفت: پساب تاسیسات نمك زدایی شركت نفت كشاورزی منطقه را از بین برده، بوی نامطبوع، مردم را آزار می دهد و دوده های ناشی از مشعل های نفت (فلرهای نفت) مشكلات بسیاری را برای اهالی بوجود آورده است.
وی افزود: درست است كه نفت ملی شده اما باید به مناطق اطراف میادین نفتی نیز توجه شود، این در حالیست كه مدارس غیزانیه فرسوده و بدون امكانات است و این بخش حتی درمانگاه ندارد، به طوری كه در مواردی مادران باردار قبل از رسیدن به مراكز درمانی، در مسیر زایمان كرده اند.

*مرگ محیط زیست غیزانیه
رئیس شورای روستای «ملیگط» بخش غیزانیه نیز در این نشست با اشاره به مشكلات زیست محیطی شركت های نفتی در این بخش، گفت: حوضچه تخلیه اسید در نزدیك روستاها باعث مشكلات بسیاری برای روستائیان شده و سلامتی آنها را به خطر انداخته است.
گاصوص حسینی افزود: یكی از تالاب های خشك شده محلی اكنون تبدیل به كانون ریزگرد نمكی شده و علاوه بر آن حاوی خاك های آلوده ای است كه قبلا محل تخلیه پساب و ضایعات نفتی بوده است.
وی تاكید كرد: بارها با مركز بهداشت استان و محیط زیست مكاتبه كرده و نسبت به این مساله اعتراض كردیم اما تاكنون تغییری در اوضاع اتفاق نیفتاده است.
حسینی همچنین از تاخیر در احداث خط لوله آب شرب به بخش غیزانیه انتقاد كرد و گفت: این طرح در سال 95 آغاز شده اما هنوز مردم غیزانیه از آب لوله كشی محروم هستند، به طوری كه برخی از روستاها در بهترین حالت هر 2 روز یك بار آب دارند و برخی از روستاها نیز هنوز فاقد آب لوله كشی هستند.

*دردهای پسماند اهواز
دهیار روستای «صفیره» از بخش غیزانیه نیز با انتقاد از شهرداری اهواز گفت: مدفن پسماندهای شهر اهواز در جوار این روستا قرار دارد كه به دلیل دفن غیراصولی با مشكلات بهداشتی و متصاعد شدن بوی نامطبوع مواجه است.
فرهاد نواصری افزود: برخلاف ادعای شهرداری اهواز پسماندها به صورت مكانیزه، دفن نمی شود، به همین دلیل انباشتگی زباله و آلودگی هوا اهالی را دچار مشكلات تنفسی و انواع بیماری ها كرده است.
وی با اشاره به آلودگی ناشی از تاسیسات نمك زدایی شركت نفت گفت: زمین های زراعی كه آلوده به پساب این تاسیسات شده اند، تا دهها سال آلوده و غیرقابل استفاده هستند.

*مركز درمانی خاص
عضو انجمن محیط زیستی آینده سازان طبیعت خوزستان همچنین در این نشست با اشاره به لزوم هزینه كرد 2 درصد اعتبارات نفت در مناطق نفتخیز، گفت: با توجه به آلودگی هایی كه نفت در بخش غیزانیه ایجاد كرده، همچنین به دلیل گستردگی فعالیت های نفتی در این بخش، شركت نفت باید امكانات بهداشتی درمانی رایگان و یا خاص به اهالی اختصاص دهد.
جواد الهایی افزود: آلودگی هر مشعل نفتی تا شعاع 250 كیلومتر منتشر می شود كه این مساله مشكلات بسیاری برای سلامتی اهالی بوجود آورده است.
همچنین این انجمن محیط زیستی به مناسبت هفته درختكاری به تعدادی از روستاهای غیزانیه نهال گل اهدا كرد تا در معابر روستایی كاشته شود.
خطوط لوله نفت یا پساب نفتی غیزانیه تا كنون بارها دچار نشتی شده است.
بخش غیزانیه در 30 كیلومتری جاده اهواز-ماهشهر قرار دارد و شاید بتوان آن را محروم ترین بخش شهرستان اهواز نامید. در بخش غیزانیه با وجود درخواست مكرر اهالی و دهیاران در چهار ماه گذشته فاقد بخشدار بوده و یك روز قبل از حادثه انفجار لوله گاز، بخشدار غیزانیه منسوب شده است.
بخش غیزانیه (شامل دهستان غیزانیه و مشرحات)80 روستا با بیش از 25 هزار نفر جمعیت دارد كه بیش از نیمی از روستاهای آن فاقد آب شرب هستند و بقیه نیز آب را به صورت جیره بندی آب دریافت می كنند. این بخش ا زنظر زیرساخت اعم از گاز، برق، مدرسه، راه و مخابرات در محرومیت است، این در حالیست كه محمدی مدیرعامل شركت ملی مناطق نفتخیز در دومین همایش بین المللی CSR با عنوان مسئولیت اجتماعی صنایع، محرومیت زدایی و توسعه منابع انسانی در خوزستان، مدعی شده است، چهار درصد از هزینه توسعه و نگهداشت مخازن نفتی در غرب كارون صرف مسئولیت های اجتماعی می شود و در سال جاری، چهار هزار و 700 میلیارد ریال در حوزه مسئولیت های اجتماعی هزینه كرده است.
بیش از 300 چاه نفت در بخش غیزانیه قرار دارد و عظیم ترین تاسیسات نفتی منطقه نیز در آن مستقر شده است. شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب بزرگترین تولید كننده نفت كشور (شامل شركت نفت و گاز كارون و شركت بهره برداری نفت و گاز مارون) در بخش غیزانیه قرار دارند.
بر اساس گزارش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز، همچنین در بخش غیزانیه سه واحد آلاینده فعالیت می كنند كه شامل شركت نفت و گاز كارون، شركت پتروشیمی مارون واحد اهواز و شركت سیالات انگیزشی وابسته به شركت ملی حفاری، كه هر كدام از اینها مشكلات مربوط به خود را دارند.

9754/6002

سرخط اخبار استان‌ها