روحانی: برجام كشور را در فصل هفت شورای امنیت نجات داد

بوشهر- ایرنا - رئیس جمهوری گفت: در یك توافق بسیار مهم خدمتی بی نظیر تاریخی به كشور انجام شد كه حاصل آن برجام و نجات دادن جمهوری اسلامی ایران در فصل هفت شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی شامگاه یكشنبه در نشست شورای اداری استان بوشهر افزود: 16 سال پیش امریكا كشور عراق را اشغال كرد و قبل از اشغال آن كشور را به فصل هفت شورای امنیت برد و هنوز دولت و ملت عراق گرفتار تبعات آن هستند .
وی یادآورشد: باید قدر دیپلمات ها و نعمتی كه حاصل تلاش شبانه روزی آنها بود را بدانیم چرا كه یك كار تاریخی بزرگ و عظیمی انجام شد و امروز نیز امریكا برغم اینكه از این توافق خارج شد تمام كشورهای دنیا بجز سه چهار كشور رفتار هیات حاكمه امریكا را تقبیح و پایبندی جمهوری اسلامی به قوانین بین المللی را می ستایند.
روحانی افتتاح ۴ فاز پارس جنوبی در یكروز را افتخار ملی دانست و با بیان اینكه توسعه صنعت گاز، برای تولید، محیط زیست و زندگی مردم بسیار مهم است، تصریح كرد: بدون برجام، افتتاح ۱۵ فاز پارس جنوبی در این مدت كوتاه امكان نداشت و ما نه در جنگ تحمیلی و نه در جنگ اقتصادی آغازگر نبودیم اما می ایستیم.
وی با تاكید بر اینكه باید با مقاومت به آمریكا بفهمانیم مسیرش اشتباه است، اظهارداشت: كسی كه جلوی دارو و مواد غذایی را می گیرد، جانی است و دستگاه قضایی، سران آمریكا و طراحان تحریم را به خاطر جنایت علیه بشریت، در داخل و خارج تحت پیگیرد قرار دهد.
رئیس جمهوری گفت :دشمنان ایران اسلامی و هیات حاكمه امریكا بنداند ما راهی كه رفته ایم درست و صحیح بوده است و قصد داریم با همه دنیا و آنهایی كه می خواهند با رفتار خوب و احترم كنند مراورده داشته باشیم و اگر خدمت كنند ، فراموش نمی كنیم و اگر ظلم هم كنند در برابر آنها می ایستیم.
وی افزود:بنظرم بالاترین نعمت كشور، مردم خوب و فداكار هستند كه بواسطه تلفیق فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی یك درخت تنومندی را برای كشور ایران ایجاد كرده است.
دكتر روحانی با قدردانی از استقبال گرم مردم كنگان و استان بوشهر از خادمان خود، تأكید كرد: برغم وجود مشكلات و فشار دشمنان، ملت ایران به موفقیت‌های خود ادامه می‌دهد و از نعمت‌های الهی كه در اختیار مردم است، برای توسعه و پیشرفت استفاده می‌كند.

رئیس جمهور با اشاره به افتتاح یك پروژه بسیار مهم در عسلویه و آغاز بكار 4 فاز دیگر از پارس جنوبی، خاطر نشان كرد: این خیلی مهم است كه در یك روز مردم ایران شاهد افزایش یكصد میلیون متر مكعب در نقل و انتقال گاز كشور باشند.

دكتر روحانی افزود: خیلی مهم است كه در ماه‌های گذشته برغم وجود تحریم‌ها و فشارها، 15 فاز پارس جنوبی را افتتاح كرده‌ایم و در طول 5 سال گذشته همه تلاشگران و زحمتكشان این عرصه تمام تلاش خود را برای خودكفایی در عرصه گاز انجام دادند كه این باعث افتخار است.

رئیس جمهور ادامه داد: وقتی در یك جمع خارجی اعلام كردم كه ظرفیت تولید گاز ما در روز یك میلیارد متر مكعب است، همه تعجب كردند و باور نمی‌كردند، اما امروز در گاز خودكفا شدیم و این كار بسیار ارزشمندی در كشور است.

دكتر روحانی با بیان اینكه امروز مردم با مشكلات اقتصادی مواجه هستند، اما باید قدر این نعمت‌های الهی را بدانیم، گفت: بالاترین نعمت كشور مردم خوب و فداكار آن است امروز تركیب فرهنگ غنی اسلام با فرهنگ ایران و پیوند این دو فرهنگ درخت تنومندی در منطقه ایجاد كرده است.

رئیس جمهور با بیان اینكه هر جا مشكلی می‌بینیم، باید دشمنان این ملت از جمله آمریكا و صهیونیست‌ها را لعنت كنیم، گفت: تعجب می‌كنم كه چطور دشمنان توانستند در برخی ذهن‌ها رخنه كنند.

دكتر روحانی با بیان اینكه آن كسی كه در میدان مبارزه است، سختی كار را درك می‌كند و كسی كه در میدان نیست، نمی‌تواند مشكلات را به درستی درك كند، گفت: راهی را كه انتخاب كرده‌ایم درست و صحیح بوده و آن را ادامه خواهیم داد. از ابتدای فعالیت این دولت اعلام كردیم قصد ما این است كه با همه دنیا همكاری كنیم و هر كه به ما احترام گذاشت، با او با احترام برخورد كنیم و در مقابل هر كسی هم كه به ما ظلم كند، می‌ایستیم.
رئیس جمهوری با اشاره به حضور وزیر نفت در جلسه شورای اداری، یادآورشد: همین آقای زنگنه بگوید كه اگر برجام و توافق هسته‌ای نبود، آیا این امكان وجود داشت كه با این سرعت 15 فاز پارس جنوبی افتتاح و راه‌اندازی شود؟
وی افزود: آمریكایی‌ها می‌گویند كه در توافق هسته‌ای سرشان كلاه رفته، البته این حرف غلطی است و هر كدام از طرفین توافق از برجام نفع بردند و سر كسی كلاه نرفته است.
دكتر روحانی ادامه داد: حرف آمریكایی‌ها یك كلمه است. آنها می‌گویند دولت قبلی آمریكا اشتباه كرده است زیرا اگر توافق انجام نمی‌شد و تحریم‌های بین‌المللی چند سال دیگر ادامه می‌یافت ما می‌توانستیم حكومت ایران را سرنگون كنیم كه البته این نیز ادعای غلطی است.
رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به تحریم‌های جدید آمریكا علیه ایران، گفت: امروز ابرقدرتی به نام آمریكا و صهیونیسم و مرتجعین منطقه علیه ملت ایران دست به دست هم داده و هر روز سنگ‌اندازی و تیراندازی و ایجاد مشكل می‌كنند خانه ایران دَر و پنجره و محوطه دارد پرتاب مداوم سنگ، شیشه را می‌شكند و به در آسیب می‌زند ما نمی‌توانیم شیشه‌ای درست كنیم كه پرتاب سنگ به آن آسیب نزند.
دكتر روحانی اظهار داشت: عقل، سواد و علم ما این را درك نمی‌كند كه شما می‌گویید در جنگ شركت می‌كنیم، اما زخمی هم نمی‌دهیم و آسیب نمی‌بینیم ما این را بلد نیستیم.
رئیس جمهوری افزود: به عنوان كسی كه در جنگ حضور داشته و مسئولیت داشتم، می‌گویم ندیدیم عملیاتی انجام شود كه آسیب نبینیم بمباران نشویم، یا كشته و زخمی ندهیم.خداوند هم می‌گوید شما در جنگ زحمت می‌بینید و كشته و زخمی می‌دهید دشمن شما هم همین‌طور، ولی شما كه توكل به خدا دارید، پیروز می‌شوید آنچه تاریخ و دین ما به ما می‌گوید این است.جنگ بدون زخمی و كشته و آسیب دیدن نداریم یا اینكه شما قبول ندارید كه اصلاً در شرایط جنگی هستید كه اگر اینگونه است، بگویید.
دكتر روحانی گفت: ما باید در این شرایط ایستادگی و مقاومت كنیم تا آمریكایی‌ها بفهمند كه راهشان غلط بوده و اشتباه كردند امروز زمانی است كه باید با مقاومت ، آنها بفهمند كه می‌بایست به ملت بزرگ ایران احترام بگذارند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه امروز كشور شرایط سختی داشته و مردم در فشار زندگی می‌كنند، اظهارداشت: ما می‌دانیم كه برای رسیدن كالا به دست مردم چه مشكلاتی وجود داشته و چه تلاش‌هایی انجام می‌شود.می‌دانیم مسئولان وزارتخانه‌های ما اعم از وزارت خارجه، نفت، جهاد كشاورزی و وزارت صمت و همچنین بانك مركزی تلاش‌های فراوانی را انجام می‌دهند، اما در یك شرایط عادی نیستیم.
دكتر روحانی خاطر نشان كرد: در شرایط كنونی همه باید متحد باشیم و در كنار هم بایستیم.
وی با اشاره به اینكه در عملیات‌های گوناگون دوران دفاع مقدس از جمله عملیات خیبر كربلای 4 و والفجر 8 درست است كه در ابتدا موفق نبودیم، اما پس از عدم موفقیت توانستیم در عملیات‌های دیگر به پیش رفته و موفق باشیم گفت: ما امروز در یك میدان مبارزه هستیم و آمریكا علیه بشریت جنایت می‌كند.
رئیس جمهوری با بیان اینكه دستگاه قضایی سران آمریكا و طراحان تحریم را به خاطر جنایت علیه بشریت، در داخل و خارج تحت پیگیرد قرار دهد، اظهار داشت: ما باید ابتدا در دستگاه قضایی خودمان این شكایت را مطرح كنیم كه آمریكا با تحریم‌های خود و كسانی كه او را یاری می‌دهند،علیه بشریت جنایت می‌كنند و باید محاكمه شوند و سپس آن را از دادگاهی بین‌المللی بخواهیم.
دكتر روحانی با اشاره به اینكه آمریكا حكم دادگاه بین‌المللی لاهه مبنی بر اینكه آمریكا حق تحریم را ندارد نقض كرده و به آن گوش نكردند، اظهارداشت: آمریكایی‌ها حتی قطعنامه شورای امنیت را نیز نقض كردند و در روابط تجاری خود با چین و اروپا هم بسیاری از معاهدات را زیر پا گذاشتند؛ امروز حكومتی در آمریكا روی كار است كه همه معاهدات را زیرپا می‌گذارد و تنها در رابطه با برجام نقض عهد نكرده و اینها را جنایتكار علیه بشریت می‌دانیم.
رئیس جمهوری افزود: آن كسانی كه از رسیدن غذا و دارو و نهاده‌های كشاورزی به دست مردم جلوگیری می‌كنند، به مردم ایران و دیگر كشورهای همسایه و تجار دیگر ظلم می‌كنند و ما این اقدامات را جنایت علیه سلامت ملت و محیط زیست مردم می‌دانیم.
دكتر روحانی با تاكید بر اینكه باید در برابر این توطئه بایستیم، گفت: البته در این شرایط سخت و دشوار موفقیت‌هایی هم داشته‌ایم كه نمونه‌های آن گازرسانی روزانه به 10 روستا، خودكفایی در بنزین، اتصال 4 استان به راه‌آهن سراسری و توسعه روابط مناسبات با كشورهای همسایه است كه همه اینها اقدامات بزرگی است كه علیرغم فشار دشمنان ادامه دارد.
رئیس جمهوری اظهار داشت: پایان این مسیر، بدون شك با ایستادگی و اتحاد و مقاومت ملت، منجر به پیروزی خواهد شد.
دكتر روحانی با تجلیل از ابراز محبت و لطف مردم نسبت به خادمان خود در زمان‌های گوناگون، گفت: در سفر به عراق، هنگامی كه در زیارت عتبات مقدسه در جمع مردم حاضر می‌شدیم، آنها نسبت به خادمان‌شان لطف و محبت داشتند و این پیامی برای مسئولان عراقی بود كه رابطه بین دولت و ملت حتی در شرایط سخت و فشار هم مستحكم است.
رئیس جمهوری همچنین میهمان‌نوازی و محبت مردم نقاط مختلف كشور در سفرهای استانی نسبت به خادمان خود را نشان عظمت ملت ایران دانست و گفت: ما نه در دوران دفاع مقدس و نه امروز آغازگر جنگ و تجاوز نبوده‌ایم، اما همواره در برابر تجاوز ایستادگی می‌كنیم و خداوند ما را یاری خواهد كرد.
دكتر روحانی افزود: عظمت ملت ایران در جهان نمونه است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه استان بوشهر استعدادهای وسیعی در بخش‌های مختلف گردشگری، منابع زیرزمینی، سواحل وسیع در خلیج فارس، دارد، گفت: باید از خلیج فارس و نعمت‌هایی كه در دریا وجود دارد، بیش از پیش استفاده كنیم.
دكتر روحانی با بیان اینكه خوشبختانه امروز همدلی و انسجام بسیار خوبی میان مسئولان استان و اقوام و مذاهب گوناگون وجود دارد، افزود: هنگامی كه متحد و در كنار هم باشیم، موفق خواهیم بود و این در حالی است كه قانون، ‌رهبری، مجلس، دولت، قوه قضائیه و ملتی واحد، نعمت‌های بزرگ خداوند برای ما است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه نیروهای مسلح كشور همواره با فداكاری و ایثار در مرزهای آبی، هوایی و زمینی امنیت ایجاد كرده‌اند، گفت: همانطور كه در دوران دفاع مقدس برای انتقال نفت ،نیروهای مسلح جانفشانی كردند، امروز هم همه باید در كنار هم باشیم و این استان را آباد كنیم.
دكتر روحانی اظهارداشت: از مردم شهر بوشهر كه نتوانستیم در این سفر خدمت آنها برسیم، عذرخواهی می‌كنم، قرار بود این سفر 2 روزه باشد اما به لحاظ وقت كوتاه و شرایط آخر سال دولت، نتوانستیم در خدمت مردم عزیز بوشهر باشیم.
رئیس جمهوری افزود:امیدواریم خداوند سال جدید را برای ملت ایران مبارك قرار دهد و بتوانیم با انسجام و مقاومت پیروزی را برای كشور و ملت ایران به ارمغان بیاوریم.
6047/6045

سرخط اخبار سیاست