زنگنه: برداشت گاز از پارس جنوبی به 750 میلیون متر مكعب می رسد

بوشهر- ایرنا- وزیر نفت گفت: با تكمیل طرح‌های درست اجرا تا نیمه سال آینده برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی -بدون فاز 11- به 750 میلیون مترمكعب می‌رسد.

به گزارش ایرنا، بیژن نامدار زنگنه روز یكشنبه در آیین بهره‌برداری رسمی از پالایشگاه فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی با حضور رئیس جمهوری افزود: درسال 1376 نخستین قرارداد توسعه میدان گازی مشترك پارس جنوبی امضا و تا مردادماه 84، بهره‌برداری فازهای یكم تا پنجم پارس جنوبی انجام شد.
وی اضافه كرد: از سال 84 تا 92 نیز پنج فاز نیمه‌تمامی كه تحویل دولت یازدهم شده بود( فازهای 6، 7 و 8 و 9 و 10 ) به بهره برداری رسید.
وزیر نفت با بیان اینكه فاز 12 پارس جنوبی كه معادل 3 فاز استاندارد بود، در آخر سال 93 و فازهای 15 و 16 نیز در آخر سال 94 توسط رئیس جمهوری افتتاح شد، ادامه داد: در 25 فرودین 96، 6 فاز متعارف افتتاح شد و امروز چهار فاز دیگر افتتاح می‌شود كه در مجموع از نظر پالایشگاه 15 فاز تا به امروز افتتاح شده است.
زنگنه بیان كرد: تنها فاز 14 پارس جنوبی كه معادل 2 فاز استاندارد است باقی می‌ماند كه تلاش ما این است مشكلات این فاز نیز برطرف شود و تا سال 99 به بهره‌برداری برسد، اما تا میانه سال آینده سه فاز دریایی را كه مربوط به فازهای 22، 23 و 24 و 13 و 14 است به بهره‌برداری می‌رسد.
وی اضافه كرد: هم اكنون یك فاز دریایی فاز 14 پارس جنوبی یعنی یك میلیارد فوت مكعب در درست بهره‌برداری است.

*تولید روزانه گاز كشور بزودی به یكهزار میلیون مترمكعب می‌رسد
وزیر نفت اظهارداشت: میانگین تولید واقعی سالانه گاز در سال 91 در مجموع 622 میلیون مترمكعب و میانگین 10 ماه امسال 841 میلیون مترمكعب بود.
وی بیان كرد: با توجه به تقاضا، مجموع تولید گاز كشور در سال 98 به 880 میلیون مترمكعب، در سال 99 به 950 میلیون مترمكعب در روز خواهد رسید و درنهایت تولید روزانه گاز ما بزودی به هزار میلیون مترمكعب می‌رسد.
زنگنه با بیان اینكه تولید در پارس جنوبی در آخر سال 91 و ابتدای سال 92، 280 میلیون مترمكعب بوده است، گفت: هم اكنون میانگین برداشت گاز از این میدان مشترك به 610 میلیون مترمكعب رسیده كه دارای ظرفیت حدود 660 میلیون مترمكعب است.
وی كاهش سهم سوخت مایع نیروگاه‌ها را از آثار افزایش تولید گاز در پارس جنوبی دانست و افزود: سهم سوخت مایع نیروگاه‌ها از 43 درصد در سال 92 به 10 درصد در سال 97 رسیده است.
وزیر نفت اظهارداشت: از پارسال تاكنون نه گاز صنایع كم شد، نه محدودیت بود و نه حتی فشار گاز افت كرد ودر هیچ جایی از ایران گزارشی مبنی بر افت فشار نداشتیم و بدون محدودیت علاوه بر تامین گاز نیروگاه‌ها، صنایع و پتروشیمی‌ها، امسال ركوردی جدیدی در صادرات ثبت شد.
زنگنه با بیان اینكه پوشش گازرسانی كل كشور در سال 97 به 93 درصد رسید، اظهار كرد: گازرسانی روستایی ما به 79 درصد پوشش كل جمعیت رسیده است، (در اواسط سال 98، از 95 درصدی كه تعهد پوشش ما در كشور بوده است) عبور می‌كنیم.
وی با اشاره به اینكه همكاران شركت ملی گاز ایران به رئیس جمهوری قول گازرسانی به 10 روستا را در روز داده بودند، ادامه داد: امسال گازرسانی به سه هزار روستا انجام شد كه مقداری فاصله را نیز به پای روزهای جمعه بگذارید.

* كاهش مداوم مقدار گازهای ارسالی به مشعل در پالایشگاه‌های اول تا پنجم پارس جنوبی
وزیر نفت به كاهش مداوم مقدار گازهای ارسالی به مشعل در پالایشگاه‌های اول تا پنجم پارس جنوبی كه در آینده باز هم كاهش می‌یابد، اشاره و تصریح كرد: مهم‌ترین كار این است كه به بركت برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) تا پیش از اعمال تحریم‌های جدید، دستگاه‌ها و تجهیزات زیست محیطی لازم را كه از خارج به ما نمی دادند، وارد كنیم.
زنگنه با بیان اینكه پارس جنوبی نباید تنها در گاز دیده شود، گفت: در این سال‌ها سه هزار كیلومتر به خطوط اصلی انتقال گاز كشور افزوده شده است و ما با كمك این خطوط و ایستگاه‌ها توانستیم یك شبكه پایدار و مستحكم برای كشور تأمین كنیم.
وی ادامه داد: از اتفاق‌های مهم این است كه به اتكای پارس جنوبی ما مجموعه‌ای از صنایع تعیین كننده را در پایین‌دست آن ایجاد كردیم كه مهم‌ترین آنها پتروشیمی‌ها هستند.
وزیر نفت با اشاره به اینكه 15 طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری 5.6 میلیارد دلار و ارزش تولیدات 5.2 میلیارد دلار براساس پایه سال 90 از سال 92 تا 97 به بهره‌برداری رسید، افزود: 18 طرح دیگر پتروشیمی نیز تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد.
وی گفت: پتروشیمی‌های ایلام، لرستان، ارومیه، مهاباد، شیراز، تخت جمشید پارس، ایزوسیانات‌های پتروشیمی كارون، كاویان، مروارید، انتخاب، كردستان، فاز سوم آمونیاك و اوره پردیس و متانول مرجان و سرویس‌های جانبی دماوند از جمله طرح‌های صنعت پتروشیمی است كه در دولت تدبیر و امید افتتاح شده‌اند.
وی با اشاره به اینكه طرح‌های متانول كاوه، فاز یك پتروشیمی بوشهر و فاز 2 پتروشیمی ایلام تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند، افزود: با تكمیل طرح‌های پتروشیمی میاندوآب، كیمیای متانول خاورمیانه، كود شیمیایی لردگان، مسجدسلیمان، پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، پتروكیمیای ابن سینا، آرتا انرژی و گچساران در این دولت، تحولی عظیم در صنعت پتروشیمی ایران ایجاد می‌شود.

* جهش بزرگ در محصولات پتروشیمی كشور
وزیر نفت با بیان اینكه محصولات نهایی صنعت پتروشیمی ایران در سال 92، 27 میلیون تن بوده كه هم اكنون به 31 میلیون تن رسیده است، گفت: با اجرای طرح‌های پتروشیمی یادشده، محصولات پتروشیمی كشور به 52 میلیون تن می‌رسد، یعنی میزان آن نسبت به سال 92 دو برابر می‌شود كه 93 درصد افزایش خواهیم داشت و جهش بزرگی روی می‌دهد.
زنگنه اظهار كرد: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی درسال 92، 56 میلیون تن بوده است كه در سال 96 به 64 میلیون تن رسیده و در سال 1400 به 94 میلیون تن خواهیم رسید.
وی با اشاره به اینكه در سال 92 به قیمت پایه 90، 18 میلیارددلار ارزش تولیدات محصولات پتروشیمی بوده است، گفت: ارزش این محصولات در سال 96 به 25 میلیارد دلار رسیده است و در سال 1400 به 36 میلیارد دلار می‌رسد.
وزیر نفت تصریح كرد: با توجه به افزایش تولید اتان از سال 98 تا 1403 نسبت به مصرف آن، باید برنامه‌ریزی برای صادرات انجام دهیم و در سال‌های آینده واحدهای اتان كراكر وارد مدار می‌شوند و اتیلن تولید می‌كنند كه می‌تواند در داخل مصرف شود.
زنگنه با اشاره به پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان صنایع پایین دستی پارس جنوبی اظهار كرد: تولید بنزین در سال 91، 52 میلیون لیتر بنزین بوده كه امسال به 101 میلیون لیتر رسیده است و براحتی به 105 میلیون لیتر هم می‌رسد كه این نشان از 2 برابر شدن تولید بنزین در كشور دارد.
وی با بیان اینكه در سال 91، بنزین یورو در كشور تولید نمی‌شد، اما در امسال 76 میلیون لیتر تولید بنزین یورو داریم، ادامه داد: تولید نفت‌گاز در كشور نیز 12 درصد افزایش یافته است طوریكه از 94 میلیون لیتر در سال 91 به 105 میلیون لیتر در سال 97 رسیده است و تولید نفت گاز با كیفیت یورو از 6 میلیون لیتر در سال 91 به 44 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.
وزیر نفت گفت: آنچه كه در صنعت انجام شده نماد تحقق اقتصاد مقاومتی است كه بخش مهم این تحولات در دوران تحریم‌ها انجام شده است و ما حداكثر استفاده را برای حل مشكلات بویژه در بخش محیط زیست صنعت نیز در دوران برجام داشتیم و در این دوران فرصتی برای نفس كشیدن و انجام كارهای بزرگ به دست آوردیم.

*پایانه صادراتی جاسك تا پایان سال 99 فعال می شود
زنگنه به ساخت پایانه صادراتی جاسك اشاره كرد و گفت: امیدواریم تا پایان سال 99 این پایانه صادراتی فعال شود و برای نخستین بار نفت ایران از طریق مكران صادر خواهد شد.
وی ادامه داد: براساس برنامه تلاش می شود كه تا پایان دولت دوازدهم همه مشعل‌های اصلی خاموش و از سوختن گازهای همراه نفت جلوگیری شود.
وزیر نفت به رشد 5 برابری افزایش تولید از میدان‌های مشترك در منطقه غرب كارون اشاره و تصریح كرد: تولید از این میدان ها از 70 هزار بشكه در سال 92 به 355 هزار بشكه در سال 97 خواهد رسید.
زنگنه افزود: امروزه نفت در خط مقدم جنگ با دشمن در تحریم‌هاست و نمی شود ما ارقام و اعداد و روش ها و برنامه هایمان را افشا كنیم و این باعث فشار به من و همكاران است و چاره‌ای نداریم جز اینكه تحمل كنیم و این را پیش ببریم و كارهایمان را در بخش‌های مختلف بدون سر و صدا دنبال می‌كنیم.
وزیر نفت با تشكر از همه كاركنان و تلاشگران صنعت نفت و مردم این منطقه ادامه داد: صنعت نفت به تعهدهای خود در حوزه مسئولیت اجتماعی منطقه عمل كرده و بیش از یكهزار میلیارد تومان در این زمینه فعالیت داشته است كه نمونه ساده‌ای از آن برگزاری كلاس‌های كنكور برای فرزندان مردم این منطقه بوده است.
6043/3219